Gå til innhold
Hundesonen.no

Førstegangshund til enslig jente i blokkleilighet...


Recommended Posts

Skrevet

Hei! 

Jeg ønsker meg hund! "Problemet" er at jeg er singel, og bor i ei lita leilighet i blokk, så forholdene for hund er ikke ideelle. Jeg har vært innom tanken på Eurasier, men veldig usikker, siden det kun er meg, og jeg har hørt Eurasier er en sosial rase/glad i flokken sin. Jeg er som sagt enslig, så trenger en hund som takler å være alene innimellom (dvs en hel arbeidsdag, da jeg ikke har mulighet til å ta den med på jobb). Den må helst bjeffe lite, siden jeg bor i blokk. Jeg er veldig glad i tur i mark og fjell, planen er å ta hunden med på sånt innimellom. Til hverdags kan jeg tilby småturer, pluss en lengre tur (1-2 timer). Jeg har heller aldri hatt hund før (bortsett fra som barn), så det er vel også noe å ta hensyn til. Hva tenker dere? Finnes det en hunderase som kan passe meg? Vil jo at en potensiell hund skal ha det fint hos meg, redd for at jeg ikke kan tilby "nok". Takk for svar! 

Skrevet

Ut fra det du forteller så er det veldig mange raser som kan passe. Hverken å være enslig eller å bo lita blokkleilighet er noen hindring om man ønsker seg hund. Og tisseturer pluss en god times tur/aktivisering daglig dekker de aller fleste hunder greit.

De aller fleste familiehunder må også være alene en del, sånn er det bare. Og uansett om du bor alene i et stort hus på landet så ønsker man jo ikke at hunden skal stå å bjeffe hele dagen. For da har jo ikke hunden det bra. Så alenetrening er noe de fleste må forholde seg til. Og så må man gjøre hjemmeleksa og høre med oppdretter om seperasjonsangst hos foreldrene og litt slikt også. Noen raser er det vel mer slikt med enn andre.

Hva slags type hund ønsker du deg i hverdagen din? En rolig hund? En mer energisk hund - utendørs i alle fall? En som kan gå løs? Betyr det noe hvordan den går overens med andre hunder? Mennesker? En som er veldig oppmerksom på deg? Størrelse? Vil du at den skal trekke eller bære noe når dere er på tur? Pelsstell? Røyting?

Jeg kjenner ikke eurasier veldig godt, men det er vel en hund som er relativt rolig og litt avmålt med tanke på andre mennesker. En retriever kan feks fort være i andre enden av skalaen - full fart og elsker alt og alle. Så det er viktig å vite hvilken type hund man liker. Dersom du har noen tanker om slikt så er det sikkert enklere å komme med forslag, evt å si noe om eurasier kan passe bra.

Skrevet (endret)

Vi bor i leilighet og har en ung hannhund på 35 kg. Vi har ikke hatt noen problemer med plass innendørs i det hele tatt. Så det at du bor i leilighet ville jeg nok ikke tenkt så mye på, så lenge du er forberedt på at du selv må ut hver gang hunden trenger å tisse.

Med tanke på å være alene hjemme så greier de fleste hundene det fint med trening, men spesielt om du skal ha valp må du ha en plan for perioden frem til den kan være alene hjemme så lenge som en hel arbeidsdag. Det kan gå fort og det kan ta lang tid - det er ikke sikkert at valpen er klar for å være alene hjemme da du må begynne i jobb igjen. 

Enig med tillien over her at det ut ifra det du sier er mange raser som kan passe godt, selv om det er veldig stor forskjell på dem. Med svar på spørsmålene over er det lettere å komme med forslag :)

 

Endret av trill
  • Like 1
Skrevet

Jeg er selv enslig og bor i ei lita blokkleilighet med hund, ikke noe problem. Men litt på siden av det du spør om; avklar med borettslag/sameie først at det er greit med hundehold. I mitt borettslag er alle veldig positive til hund, fordelt på 36 leiligheter bor det nå fem hunder. I borettslaget på andre sida av gata derimot får folk beskjed om å enten kvitte seg med hunden eller flytte...

  • Like 2
Skrevet

Takk for svar! Så bra at det er håp for meg også. ;)

Med tanke på spørsmålene til tillien: jeg ønsker meg en hund som har energi nok til å være med på lengre turer innimellom, men som også kan ha det fint innendørs uten å bli rastløs. Og som gjerne er litt kosete også. Jeg har ikke behov for trekkhund, kun ute etter en turkamerat. Jeg kommer nok også til å ha den i band (eventuelt langline), så det er ikke nødvendig at den skal kunne gå løs. Vil også ha en hund som går greit overens med både mennesker og dyr. Den trenger ikke være supersosial og overivrig etter å hilse på alt og alle, men vil helst ha en hund som er vennlig og rolig ovenfor andre og har minimalt med beskyttelsesinstinkt (dette kommer vel mye an på meg/oppdragelse også..?). Når det gjelder pelsstell og røyting er det en fordel med en hund som har pels som er lett å stelle og som røyter lite, men jeg er mer opptatt av de andre egenskapene enn akkurat dette. Så om en rase røyter/krever en del pelsstell er det helt greit, så lenge resten klaffer greit. Og til slutt, størrelse: fra medium stor og oppover. ?

 

Skrevet
5 timer siden, K.S. skrev:

Takk for svar! Så bra at det er håp for meg også. ;)

Med tanke på spørsmålene til tillien: jeg ønsker meg en hund som har energi nok til å være med på lengre turer innimellom, men som også kan ha det fint innendørs uten å bli rastløs. Og som gjerne er litt kosete også. Jeg har ikke behov for trekkhund, kun ute etter en turkamerat. Jeg kommer nok også til å ha den i band (eventuelt langline), så det er ikke nødvendig at den skal kunne gå løs. Vil også ha en hund som går greit overens med både mennesker og dyr. Den trenger ikke være supersosial og overivrig etter å hilse på alt og alle, men vil helst ha en hund som er vennlig og rolig ovenfor andre og har minimalt med beskyttelsesinstinkt (dette kommer vel mye an på meg/oppdragelse også..?). Når det gjelder pelsstell og røyting er det en fordel med en hund som har pels som er lett å stelle og som røyter lite, men jeg er mer opptatt av de andre egenskapene enn akkurat dette. Så om en rase røyter/krever en del pelsstell er det helt greit, så lenge resten klaffer greit. Og til slutt, størrelse: fra medium stor og oppover. ?

 

Dansk svensk gårdshund da? Kjekk hund som er en flott allround. Røyter en del, men veldig mye hund i liten innpakning. 

Skrevet

Du kan kanskje kikke mer på puddel, whippet og springer spaniel? 

Det er mange raser som kan passe deg, så jeg tror du godt kan snevre inn kriteriene dine en del. :)

Om du er usikker kan det også være lurt å dra på et hundearrangement, møte flere forskjellige individer av flere forskjellige raser. Se hvilken type hund du faller for og klaffer med. 

Skrevet

Når det gjelder «energi» så kan de aller, aller fleste hunder som er fra middels stor og over være med på lengre turer. Så det skal du ikke tenke på. Med energisk så mener jeg mer om hvordan hunden er i dagliglivet. Noen hunder gjør jo mer ut av seg enn andre, om du skjønner hva jeg mener. 

Ellers så har du fremdeles masse, masse å velge i siden du ikke har så mange absolutte kriterier :) Og der hvor du har klare svar, så ekskluderer det jo egentlig ingen heller (feks at du gjerne kan gå med hund i bånd, ekskluderer vel normalt sett ikke de rasene som evt kan gå løse i større grad). Det som er ekskludert er vel de minste hundene så som de minste selskapshundene, de små terrierene og noen til. Og type mastiffer og bulle-hunder som kan være litt kranglete. Om du ønsker lite eller ikke noe pelsstell, så kan du muligens også slette de røytefrie rasene så som puddel og, igjen, en del av terrierene.

Men for å snu litt på det da. Hva var det som gjorde at du begynte å tenke på eurasier? Er det noen andre hunder/raser du har møtt og falt litt for? Hva var det evt med dem?

Ellers så er det en god idé det som @Elisabeth00 nevner, å gå på en utstilling eller noe slikt og hilse på forskjellige raser.

Vet dessverre fremdeles for lite om eurasier til å kunne anbefale den eller ikke, men forhåpentligvis har noen andre noen tanker om det. På papiret ser det ut som en god match, men noen ganger er det et stykke fra hvordan raseklubbene beskriver rasen og hvordan avlen har blitt i praksis.

 

  • 3 weeks later...
Skrevet

Kanskje basenji eller whippet? I værtfall lite pelsstell og er relativt stille hunder. 

Men hvis du liker eurasier så blir jo whippet og basenji noe helt annet ? Kanskje dra på en utstilling med eurasier eller avtale å møte en oppdretter? 

Skrevet

Hvis TS tenker seg å ‘mosjonere’ hunden i bånd/langline, så ville jeg strøket whippet fra den lista rimelig kjapt.. Whippets er løpsglade hunder og ikke noe kommer over det å rase løse på egnede steder. Ikke ‘et par ganger i uka’ som ivrige rasepromotører gjerne hevder men på daglig basis. ‘Mosjon’ i bånd/langline kan ALDRI erstatte løsløping!  Å slippe en whippet med langline på, hadde jeg aldri risikert..Risikoen for alvorlige skader er stor. 

Rasen har i de senere år også flere eksempler på hunder med bl.a separasjonsangst, hvilket kan være greit å ta i betraktning. Hurra for den eksplosive økningen i registreringer på rasen, fører bare godt med seg ja.. :sheldon:

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det høres utrolig slitsomt ut, og dere har prøvd det meste jeg ville anbefalt. Både cocker spaniel og puddel er jo raser som kan ha en del lyd, og ved å kombinere dem med litt ulike forutsetnigner så kan det rett og slett være genetikk, og dermed veldig lite å gjøre noe med.  Jeg går ut fra at han også er sjekket hos veterinær og at stoff- og hormonnivåer er noenlunde normale? Antar dere også har prøvd Adaptil og lignende? Er det like ille om det f.eks. står på radio i bakgrunnen? Har dere prøvd å enten redusere mengden aktivitet betraktelig over en periode, eller å endre balansen mellom mental og fysisk aktivitet annerledes? Det er ikke alltid at mer aktivisering er løsningen, for noen er det også mindre. Er han kastrert? Det er ikke noe som anebfales som en første løsning, men for meg høres det ut som dere har prøvd det meste annet av profesjonell hjelp. Hvis han ellers er trygg og velfungerende ift. sosiale situasjoner med folk og andre hunder, så ville jeg forsøkt evt. kjemisk først for å se hvordan det går.  
    • Hei. Jeg har en cockapoo gutt på 5 år som har noen «problemer» som vi sliter med. Helt siden var liten har han hatt et skikkelig stort varsler innstinkt som har blitt værre med årene. Han varsler på hver minste ting som skjer utenfor huset (av og til inne), og sliter veldig med å roe seg ned igjen. Han varsler på naboer som smeller med bildører, folk utenfor i gata som snakker, hunder som bjeffer, tuting, folk som går forbi vindu, katter i hagen, lillebror som løper inne, om vi bruker høy stemme osv osv. Det siste året har han også av og til begynt å varsle at vi åpner ytterdøra, eller at vi bare sier så lite som «hei» i en telefonsamtale fordi han tror det kommer noen. Ringeklokka og banking på vindu/dør er også veldig vanskelig, og han stopper ikke å bjeffe før han får se hvem som kommer og får hilse. Hvis vi stenger han inne på et annet rom bjeffer han enda mer og slutter ikke. Det er værst på kvelden, ofte etter vi har gått lang tur. Han klarer ikke roe seg, og ligger ofte i flere timer å bare knurrer og bjeffer på ting vi ikke hører eller ser. Dette har også gjort han har har en forferdelig av-knapp fordi han alltid ligger på vakt. Selv etter flere år med konstruktiv rotrening hver dag, skal det mye til for at han går å legger seg av seg selv på kvelden. Vi har prøvd ekstremt mange måter å trene dette vekk, uten at noe har hatt noe innvirkning. Vi har snakket med veldig mange hundetrenere, hatt besøk av adferdskonsulent og prøvd stressreduserende tilskudd i maten. Vi har prøvd alt fra desenstering på lyder, ignorering, sladretrening, klikkertrening, sende han på plassen sin, sende han på et annet rom til han roer seg ned, vært streng, søksaktiviteter for å distrahere han og ros og kos når han roer seg. Det begynner virkelig å bli et problem, da det er stressende for oss, men ikke minst for hunden.    Han syns også det er vanskelig å roe seg når vi får besøk. Vi vet at dette ikke grunner i redsel fordi han vil rett opp på fanget til besøket og ha kos, men vi merker også at han stresser mye mer. Det er absolutt ikke noe vondt i han, og han ELSKER andre mennesker (vil helst hilse på alle), men vi merker at varsler innstinktet tar overhånd i hverdagen og gjør det vanskelig for han. Det skal også sies at han er verdens beste hund å ha med på tur og bjeffer aldri da, men med en gang han kommer inn inntar han rollen som vokter uansett om vi er i vårt eget hus eller et annet.    Sånn at det er sagt så vet vi også at problemene ikke skyldes for lite aktivisering da vi driver med hundesport og har en veldig aktiv livsstil sammen.    Vi er ganske rådville nå og begynner å bli rimelig lei av at vi sjelden får mer enn 10-30 min stillhet av gangen. Sliter også på oss mentalt da vi prøver så veldig hardt uten at vi får noe resultat. Heller ikke gøy å få besøk eller kommentarer om at vi ikke har trent hunden vår, når det er det jeg bruker største delen av tiden min på. Veldig usikker hva problemene bunner i, men virker som han har hatt et høyt stressnivå hele livet.    Noen som har erfaring med dette og har tips for å gjøre hverdagen litt enklere?
    • Det krysser vi også fingrene for. For akkurat nå er vi tidvis ganske slitne her hjemme🤪
    • Jeg er i prinsippet enig i at det er tidlig med løping og sykling, samtidig som jeg som sagt tror det ligger noe i balansen mellom fysisk og mental aktivisering her. Han er definitivt en ekstra utfordring i forhold til normalt, og jeg tipper det vil gå seg til med alderen, men det betyr jo ikke at det ikke bør jobbes med i mellom tiden. Håper dere finner nøkkelen etterhvert!
    • Ja og det prøver vi å jobbe med. Vi bruker langline 10-15 m. Munnkurv har vi trent inn, men ikke brukt mer enn på en tur enda. Venter på en bestilling på munnkurv fra usa som skal sitte bedre. løpe og sykle har vi ikke gjort enda da han kun er 6 måneder. Pleier å vete til de i alle fall er 9-10 måneder før jeg starter med det. vi har både prøvd å kutte ned og øke for å se om det er endring, men ingen forskjell. vi vurderer om det kan være ernæringsmessige årsaker til oppførsel. Men det er vi ikke i mål enda
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...