Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hvor mange hunder kan jeg melde på samtidig og i hvilke klasser kan jeg melde på dersom jeg kun er en handler?

Har veteranene over åtte år noe å si ang. de som er over 9 måneder til åtte år? Blir det ikke BIR veteran?

Er det sånn at man kan ha med en valp under 9 måneder, en hund fra 9 måneder til åtte år, og en hund fra åtte år og oppover når man kun er en handler? Kan det da bli kluss om jeg plutselig står der med to hunder som skal samtidig i ringen?

Skrevet

En valp (4-9 mnd) og en voksen møtes aldri i ringen uansett hvor bra de gjør det - så det går alltid greit å stille når man er alene på utstilling. To voksne vil kunne måtte inn i ringen samtidig, så hvis man ikke kan/vil be andre hjelpe deg med å vise den ene i konkurransen, så må du droppe å stille fler enn èn voksen.

Veteraner konkurrerer om eget BIR-veteran, ja - men de er også ed i den vanlige konkurransen om beste hannhund/tispe og evt. da i Best I Rasen/Best I Motsatt kjønn-konkurransen.

Men hvis man snakker litt med folk rundt ringen, evt. i samme rasemiljø, så vil jeg jo tro at du vil få hjelp av noen til å vise en av dem (HÅPER jeg i alle fall). Ellers så hører man her på Hundesonen om det er noen som skal til den akutelle utstillingen og som evt.kan være behjelpelig... :-)

Susanne

  • 1 month later...
Skrevet

Hvilken rekkefølge er det på vetrianer? Er de etter åpen klasse? Eller er de etter champion klassen? Eller er de helt til slutt? 

Først er det 4-6 måneder,6-9 måneder, junior, unghund, åpen og hvor er vetrianene? Og champion tilslutt? Eller etter åpen?

Skrevet

HVIS det er valper på utstillingen så dømmes valpene helt ferdig før de starter på de voksne. Så rekkefølgen vil være hannvalper 4-6 mnd, 6-9 mnd, tispevalper 4-6 mnd så 6-9 mnd, så voksne hanner: junior, unghund, åpen, champion og veteran - så voksne tisper i samme klasser og rekkefølge.

:-)

 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk for mange gode tips 😌 Det er ikke noe problem hos veterinær, hun er veldig snill ved håndtering og sånn da  ☺️
    • Hun er ung, og har dårlige erfaringer. Jeg tenker at det kan hjelpe å gi henne tid, og trene i utstillingslignende settinger. Tren uten å stille opp for dommeren, belønn masse, og gå ut igjen av ringen uten å stille opp for visning. Tren også på oppstilling og visning for seg selv uten for ringen og i andre settinger, hjemme, på parkeringsplassen, i parken osv. Gå videre med å trene i utstillingsring og stille opp, men la treningsdommer bare belønne uten å ta på henne. Og selvfølgelig respektere alle signaler på at hun er utrygg, la henne selv ta initiativ. Om utstilling ikke er viktig for dere er det såklart like greit å droppe det, men det kan nok fint gjøres å gjøre positivt igjen med trening og tålmodighet. Og det er viktig at hun f.eks. kan stå på et veterinærbord og bli undersøkt også.
    • Har ei tispe på snart 2 år. vi har drevet litt med utstilling siden hu var valp fra 4 måneder til hu ble ca 1 år. Den første tiden på treninger gikk det veldig bra , hu er sosial hund utad og elsker oppmerksomhet og byliv. Etter en tid begynte hu å rygge fra dommeren i ringen , kunne sette seg og rygge unna men vi fikk allikevel satt hun opp igjen og fikk bra premier på utstillinger . Helt til vi kom til den 5 siste utstillingen, da gikk det bra første dagen men 2 dagen da vi gikk i ringen gikk det bra helt til vi skulle stille henne opp, hode og tenner gikk fint helt til dommer skulle kjenne mot rygg da rygger hun bakover og klappet med tennene mot dommer .  Så jeg tok en avgjørelse med å si vi trekker oss .. her innså jeg kanskje at hun har jo prøvd å gitt oss tegn litt hele veien med å sette seg og rygge unna, men folk rundt trodde det var kun trass siden hu er en bestemt tispe .  etter dette oppsøkte jeg fysioterapeut og tok MR og røntgen av henne og det ble påvist betennelse på begge sider i lysken/ hoften. Det vi så når fysio skulle gå over hu var at det var tydelig vondt . Men nå i dag 1 år etterpå med gjentatte behandlinger og styrke treninger har hu endelig blitt friskemeldt og vi kan gå tilbake til det normale. Vi har vært med 2 ganger på utstillingstreninger , første gangen gikk veldig bra . Men det var folk som hu kjenner i miljøet fra før  .2 gangen oppsøkte vi nytt sted , hu var veldig glad for å komme og se så mange hunder og mennesker og hu hilste og koste med flere .  Men da vi løpte i ringen og skulle stille henne opp før treningdommeren rakk å ta på henne «snappet « hun . Så da gikk vi ut av utstilling posisjonen ,da gikk hun bort til dommer og damen og nusset og koste med dem.. utenfor ringen er det heller ikke noe problem .  Så nå lurer jeg på om jeg bare skal droppe utstilling helt for hennes del, når jeg ser at det minnesbilde fra smerte fra siste utstillingene sitter i henne så sterkt ..  Hun er jo en fantastisk og glad hund ellers. Vi skal vertfall ha en lang pause og fokusere på  noe annet og bare være hund. Har noen opplevd noe lignende, og er det beste å bare droppe utstilling helt ?
    • En viktig del av å drive med utstilling er jo å lære hundene å slappe av i buret når de ikke er i ringen. Det er ikke bare oppbevaring.  Og har du flere hunder så ville jeg enten hatt med hjelpere eller bare én hund på utstilling om gangen, ihvertfall til de er vante til omgivelsene og slapper av i buret.
    • Tenkte jeg skulle prøve det også men er så redd hunden rømmer ut av gitteret. Opplevde det med hunder før mens jeg gikk i ringen så kom de løpende inn i ringen. Veldig festlig. Ikke i det hele tatt.    Men nå har jeg nye hunder så har ikke turt å prøve på dem men hadde vært så enklere å bære inn enn de tunge gitterbura.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...