Gå til innhold
Hundesonen.no

Sosialisering i nærheten av Oslo


Recommended Posts

Skrevet

Hoi, hoi!

Marvin er nå ti uker, og jeg klør litt etter å få sosialisert ordentlig. Han nærmer seg 1,5 kilo, så trenger å møte hunder som kjenner sin egen størrelse og styrke - en pote over ryggen kan knekke den, på en måte. Han er oppvokst på småbruk, og jeg har en teori om at han tror alle hunder som ikke er like små som han er hester, da han viser omtrent null interesse for dem.

Jeg ønsker å gi han utelukkende gode opplevelser så langt det lar seg gjøre, og ønsker at han skal bli vandt til hunder av alle aldre og størrelser - gjerne hunder som er flinke og trygge med valper. Han er ikke en masete valp, men jeg håper å få opp interessen hans for andre dyr litt.

Ønsker ikke å delta på organiserte hundetreff/valpetreff, da det av erfaring er mange som ikke har peiling på kroppsspråket og de sosiale antennene til sin egen hund. 

Håper noen vil møte oss! Bor i Oslo, men tar gjerne tog/buss/whatever et stykke, det har han også bare godt av! :ahappy:

Skrevet

Jeg pleier å melde Kovu frivillig, han er også veldig flink med små - men akkurat her tror jeg vi melder pass. :P Jeg er ikke bekymret for at han skal skade eller noe, forskjellen blir bare så skrekkelig stor. Eventuelt kan vi jo hilse pent og rolig en gang anledningen byr seg.

Men - hvorfor ønsker du å øke interessen for andre dyr? Folk flest sliter jo med det motsatte. ;)

  • Like 1
Skrevet
6 timer siden, simira skrev:

Jeg pleier å melde Kovu frivillig, han er også veldig flink med små - men akkurat her tror jeg vi melder pass. :P Jeg er ikke bekymret for at han skal skade eller noe, forskjellen blir bare så skrekkelig stor. Eventuelt kan vi jo hilse pent og rolig en gang anledningen byr seg.

Men - hvorfor ønsker du å øke interessen for andre dyr? Folk flest sliter jo med det motsatte. ;)

Haha, kanskje litt senere! Han vokser jo i en strålende fart!

Fordi han må sosialiseres :ahappy: Sosialisering nå er å se på på avstand, og krype mellom bena mine. Så jeg vil rett og slett bare være i nærheten av hunder så han ser at det ikke er noe skummelt. Tror distansen hans bygger i usikkerhet, og jeg mistenker at han ikke møtte noe annet enn chihuahuaer før han kom til meg, så jeg er redd det skal utvikle seg til noe kjipt hvis han ikke blir eksponert for andre hunder. Dårlig/manglende sosialisering er jo ofte grunnen til at mange små ender opp usikre og "bjeffete", og det gidder jeg ikke, haha. 

Har absolutt ingen intensjoner om at det skal bikke over til hilse-på-alle-alltid-modus, men en mellomting hadde vært hyggelig!

  • Like 1
Skrevet

Jeg kunne sikkert være med på en sånn "vi hilser ikke, men sitter og slapper av"-valpedate. Min er jo en del større, og helt sikkert en del tøffere enn din nå, men han er ganske grei til tross, og trenger å møte hunder som vi bare kan lære å slappe av med. :) 

  • Like 1
Skrevet
5 minutter siden, Lunatic skrev:

Jeg kunne sikkert være med på en sånn "vi hilser ikke, men sitter og slapper av"-valpedate. Min er jo en del større, og helt sikkert en del tøffere enn din nå, men han er ganske grei til tross, og trenger å møte hunder som vi bare kan lære å slappe av med. :) 

Det høres veldig lurt ut. Marvin trenger å lære at hunder er samme art som han. :lol: Han vil liksom ikke snakke med dem.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Men hva gjør man om det ikke går? Og hvor lenge prøver man å få det til å funke? 
    • Det er veldig individuelt. Jeg har aldri hatt noe problem med hundene og sjelden kattene, men tok til oss en voksen omplasseringskatt som gikk etter hundene og angrep dem, han ble levert tilbake. Har tatt til meg både kattunger og voksene katter, men aldri prøvd med "ikke kattevante" voksene hunder. Har hatt Sheltie (gjeterhund) og aldri hatt noe problem, men har du hund med høyere gjeterinstinkter kan det bli problemer.  Noen ganger går det sånn også. Passhund (Jämthund) og ny ungkatt.  
    • Generelt sett, ja. Gjeterinstinktet er et "subsett" av jaktinstinkt. Det betyr ikke at det ikke kan gå, mange gjeterhunder lever jo for eksempel på gårder sammen med katter. Men å leve inne i samme hus blir fort noe annet igjen. Du kan jo snakke med oppdretter om hvordan foreldre og søsken evt. går med katt, og du vet kanskje selv hvordan hundene dine reagerer på katter og andre smådyr på tur? Selv om det er noe litt annet så gir det en indikasjon på hvor sterkt jaktinstinktet er.
    • Har gjetere høyt jaktinstinkt? Jeg har gjeterhunder.
    • Det kommer an på hunden og katten, gemyttene deres, og hvem som kom først i hus. Hunder med høyt jaktinstinkt (gjetere, mynder, terriere mm.) går generelt dårligere med katter fordi de trigges lettere til å jage dem. Vi hadde to katter da vi fikk hund, og det gikk aldri bra. Vi endte med å omplassere kattene. De var dog voksne omplasseringskatter som ikke var spesielt trygge i utgangspunktet, og vi kunne ingenting om hundetrening og fikk en rase med mye jaktinstinkt.  En voksen og trygg katt og en valp med mindre jaktinstinkt har større sjanse for at det går bra, eller en kattunge sammen med en voksen hund som ikke har vist mye interesse for å jage katter. De fleste kan trenes og tilvennes med litt kunnskap, men ikke alle. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...