Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har i mange år vært dedikert brukshundmenneske. Har min tredje hund av stor og sterk brukshundrase og vært innom det meste av lydighet, spor, rundering, mentaltesting osv.

Etter hvert som jeg har blitt eldre har interessene mine endret seg noe og jeg blitt mer og mer interessert i jakt (fuglejakt). Mine hunder i dag er overhode ikke noen jakthunder, men de er med på jakt, og går med en av oss bak, mens den andre går foran med hagle (støkkjakt).

Støkkjakt er greit det - men vi ønsker oss fuglehund! En hund som hjelper oss i jakta, og som får brukt seg når vi jakter - ikke bare kjeder seg i båndet bak slik som mine hunder gjør i dag.

Jeg har alltid tenkt at Strihåret vorsteh er fuglehunden for oss - siden denne ligner mest på mine brukshunder. Men så begynner jeg og kjenne litt på at det hadde også vært deilig men en mindre hund, som ikke er like sterk, og som ikke tar så mye plass, som ikke spiser like mye, som en stor rase. Jeg kjenner også at jeg aller helst vil ha en rase som ikke går så bredt og langt - både på jakt og i hverdagen. Vårt eget terreng (egen tomt) er lang og smal, og en vorsteh eller setter ville garantert krysset grensa til naboen mens vi beveger oss.

Helt siden barndommen har jeg tenkt at jeg en gang skal ha cocker spaniel- bare fordi de er så fantastisk søte, og perfekt størrelse. Så da begynner jeg å lure på om ikke dette kan kombineres?

Jeg kjenner flere cockere som brukes i bruks - men ingen som brukes til jakt. Er det noen her som har erfaring med Cocker på jakt?

Er takknemlig for all hjelp :)

Skrevet

har ikke erfaring selv, men høres jo midt i blinken ut for deg da! Meld deg inn i gruppa Spanieljegere på Facebook, der vil du nok få info fra mange med erfaring :) 

Skrevet

Det kommer jo litt annpå hvordan type jakthund du ønsker også da. Settere/Vorsteh og spaniel jobber jo ikke på samme måte :)
Det finnes også mindre stående fuglehunder, om du ønsker en mindre sterk og strmessig hund. 

Jeg har Vorsteh selv, han går ganske trangt i skogen og stort på fjellet, det kommer jo annpå både linjer og trening. 
 

  • Like 1
Skrevet
38 minutter siden, Orca skrev:

har ikke erfaring selv, men høres jo midt i blinken ut for deg da! Meld deg inn i gruppa Spanieljegere på Facebook, der vil du nok få info fra mange med erfaring :) 

Takk for tips :)

Skrevet
Akkurat nå, Kaja skrev:

Det kommer jo litt annpå hvordan type jakthund du ønsker også da. Settere/Vorsteh og spaniel jobber jo ikke på samme måte :)
Det finnes også mindre stående fuglehunder, om du ønsker en mindre sterk og strmessig hund. 

Jeg har Vorsteh selv, han går ganske trangt i skogen og stort på fjellet, det kommer jo annpå både linjer og trening. 
 

Jeg har jaktet med andres vorsteh og vært på en god del jaktprøver som observatør - så jaktform med stående fuglehund er jeg godt kjent med.

Mine hunder i dag har noe mer interesse for f.eks rådyr enn jeg ville foretrukket. Jeg er derfor generelt lite komfortabel med at hunder går langt og spesielt i skogen der de ikke kan sees.

Er nysgjerrig på jakt med støtende fuglehund/cocker - derfor jeg spør her :) 

  • Like 1
Skrevet
17 minutter siden, Bonnie-BoBo skrev:

Ingen som har noe erfaring med denne rasen på jakt?

Jeg vet om noen som har erfaring med de fra jakt. Men ingen erfaring selv. kan evt gi deg navnet på PM om det er av interresse? Hun er på sin 2. nå..

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Første som slår meg er parasitter eller stoffskifte. Om ikke hun har synlige parasitter av kjent type i avføringen, som kan fikses med en reseptfri markkur fra apoteket -> veterinær.  Det er antakelig stoffskifte, om hun alltid har vært sånn. Ikke sikkert at mer energirikt for løser det, for det kan hende hun instinktivt vil spise mindre av det for å holde systemet sitt i balanse. Selv har jeg alltid vært så tynn at folk blir støtt av det og skinny shamer skamløst. Det er åpenbart hormoner. Sult og apetitt regulerer seg veldig annerledes enn hos de som sliter med motsatt problem. Det er vondt for meg å "overspise" ifht eget system, hva som er passende eller utilstrekkelig for andre   Da jeg var gravid la jeg på meg "normalt" (mye, selv til gravid å være), men med hornonene ute av kroppen rant den vekten av igjen i en rasende fart selv om jeg fortsatt spiste mer enn tilstrekkelig for å skulle holde den, så hormoner, hornoner, hormoner.  Om hunden ellers virker frisk og rask.. Hvilke(n) rase(r) er hun?   
    • En dyrlegesjekk er absolutt lurt. Hun kan ha helseproblemer som gjør at hun ikke tar opp næring riktig. Hva dyrlegen sjekker kommer helt an på vurderingen av hunden, rase, vekt, hva hun spiser osv. Jeg antar du har prøvd ulike fõr og fõrtyper? Har du prøvd å gi mat til ulike tidspunkter? Det som funket best for min småspiste hund var å gi lite nok til at han alltid spiste opp. Du kan jo bare tenke deg selv om du ikke har matlyst, og stadig får servert mer mat enn du orker. Jeg fôret også en kombinasjon av rått og tørt, og varierte mellom typer og merker. Å ha litt lakseolje over maten kan også hjelpe.
    • Jeg har en tynn hund på 2 år og hun er fullvoksen for lenge siden. Hun har alltid vært tynn og spinkel sånn at ribbeina og knoklene stikker ut. Har prøvd å få henne opp i vekt. Er det noe jeg kan gjøre? Bør hun da ha en dyrlegesjekk men hva gjør dyrlegen da? Er det noen som har erfaring med en småspist hund? Har prøvd flere for og hun er like tynn. 
    • Du har ingen som vil passe hundene litt? Om du har en hund hjemme (lederen, om en av dem tydelig er det) og de andre ute, så er det antakelig mye lettere å få til, over tid. Det hender folk tilbyr gratis hundepass på Finn, bare fordi de elsker hunder, men ikke har lyst til å forplikte seg på fulltid. Om du ikke finner en annonse, så lag en. Sjansen for napp fra dyrevenner som ikke kan ha dyr selv er høy.  Jeg anskaffet en hund nr 2 fordi den første ikke var interessert i sønnen min, og han var så såret av alle avvisningene, han måtte få sin "egen" i en alder av fire år. "Itte'no problem," tenkte jeg, som hadde sett andre med flere hunder. Eldste hundens umiddelbare respons på det nusselige lille nøstet av samme art var aggressiv knurring. Hadde heldigvis en god hundepasser som hunden kjente og trivdes hos, som tillot oss en smooth tilvenningsperiode med passende mengder samvær og alenetid, og innen noen uker hadde eldste adoptert den yngre som sin egen. Den fikk henge fra ørene og jage ham bort fra matskålen sin, og han hadde ikke hjerte til å nekte den noe. Han hadde en grenseløs kjærlighet til den nye lille vennen sin. ..etter en stund, men det startet altså med høy nakkebust, stiv hale og et virkelig aggressivt knurr, og kunne potensielt blitt stygt om vi ikke hadde kunnet pæmpre den eldste med masse one on one time, favorittaktivitene hans og koblet den lille med noe positivt. Jeg antar du har servert hundene det beste de vet som belønning for ethvert tilløp til ro og avslapning ifbm kattene? 
    • Det bør nok helst foregå i et annet rom, om ikke utenfor huset eller ihvertfall på god avstand. Om du gjør det rett foran de andre hundene i bur så er du like langt.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...