Gå til innhold
Hundesonen.no

Borzoi


Rosin

Recommended Posts

Dette står i rasestandarden om farger (alle rasestandarder finnes forøvrig som pdf på NKKs hjemmesider):

"Alle fargekombinasjoner, bortsett fra kombinasjoner med blått eller brunt (sjokolade), eller nyanser av disse farger. Alle farger ensfarget eller tegninger på hvit bunn. Frynser, "bukser" eller halebeheng er betydelig lysere enn bunnfargen. Ved sorte hårspisser er sort maske typisk."

Og her er en link til en side om borzoifarger (deriblant blå, som altså ikke er tillatt, men tydeligvis finnes på rasen):

http://borzoi-color.batw.net/Color_discussion.html

Vanligst her til lands tror jeg er hvit med røde eller fawn flekker, noen tricolor, mens brindle tror jeg er mindre vanlig.

Pelsstell, helse og gemytt er jeg ikke den rette til å svare på (men jeg vet at de kan røyte ganske heftig).

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Er det mye pelsstell/hvor ofte bør de børstes?

Det er en del, Jeg børster Serchaj hver kveld(Nå har jo han ikke alt enda engang) Og tar det "ordelig" en gang i uken, men vet at det er oppdrettere som tar det bare engang i uken, eller sjeldnere.

Ulemper? (Både helsemessig og gemyttmessig)

Helsemessig må det være magedreining, utrolig mange borzoi dør av det i løpet av et år, også kan det være HD, det er ikke mange oppdrettere som rønker, selv om det er blitt mer og mer HD de siste årene hos Borzoi'en.

Gemytt må du kanskje passe litt på linjene, en borzoi kan ha et veldig stort jaktinstink og bli veldig "slu", men mange oppdrettere har klart å avle det mer og mer vekk, så de er velegnet familie hunder, men pass fortsatt på hvilken linjer du har.. Serchaj vil jeg si har litt over normalt på jaktinstinkt pga av hans russiske linjer.

Forøvrig vil jeg si at man kan bruke Borzoi'en til alt:) Utstilling, LP(Vet at det er noen i tromsø som konkurerer i klasse to i tronsø) Og agility...(De kan bli litt store da..) Kjenner også noen som bruker sin i spor.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jepp, meg også.. Er spesielt bekymret over HD, pga at mange oppdrettere bryr seg ikke om det, eller "ignorer" det, siden mange mener det ikke er et "problem" og ikke gidder å rønke... Er selv litt bekymret at min har HD.. Det ødelegger jo noen planer får framtiden men den tid den sorg..

Men magedreining så er det jo heldigvis mange måter å forhindre det på!:D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Leter du etter en sunn og frisk borzoi, som dessuten har et omgjengelig temperament i forhold til andre hunder (ikke minst hannhundene) og som også er stabil og trygg mentalt... så blir FARGE noe av det siste du bør se etter :-)

ALLE farger er fine, ikke minst når de sitter på en hund du vet er sunn, frisk og hyggelig! Man kan selvsagt ha noen favoritter, men jeg hadde prioritert mentalitet, sunnhet, eksteriør og farge i dén rekkefølgen.... Fargen er kremen på kaka - den ytre pynten.

Raser som dette er dessverre utseende- og utstillingsraser fremfor noen, og det er finnes vel her som i mange andre raser med samme "handikapp" - at de er pene - oppdrettere som er villige til å "overse" både det ene og det andre bare hunden er pen nok. Og som kanskje fremdeles sier at det er samme om du velger tispe eller hannhund....?

Jo tryggere og mer stabil hund, jo lettere er det å trene med den - selv om du neppe når så langt i tradisjonelle ting, da skal det en kombinasjon til av spesielt individ og kyndig eier/eier som er i rette miljøet. Agility er gøy, selv om de største hundene kan få et visst handikap i forhold til hjul og slikt, og spor - blodspor - tror jeg også kunne fenge interessen. Coursing også, selvsagt, hvis det er en jaktlyst som ikke kommer ut av kontroll. For hunder som dette bør få muligheten til å løpe løs så ofte som mulig - hver dag - de er LØPEhunder. Og da må man kanskje veie opp dette med jakt/vilttett område etc.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ikke som jeg kan se. Du vil få beskjed hvis en tråd fjernes, med mindre du åpenbart er en spam-bot. Simira med Moderatorhatt
    • Kan hende det bare er jeg som er fullstendig glemsk her altså, men jeg var så sikker på jeg hadde laget en «min hund» tråd til Karma, men isåfall er den borte nå. 🙈  Kan dere se på «bakrommet» om tråder har eksistert og er blitt slettet av en eller annen grunn? Eller er den sporløst borte isåfall?  Vil jo gjerne unngå at det skjer igjen om det er en grunn til at den er borte og det ikke bare er jeg som innbiller meg at jeg laget den tråden. 😂
    • Om du får til å taime vekkerklokke og morgenrutine sånn at valpen sover når dere forlater bilen den første tiden, så får du mer tid til å trene den mer forsiktig og gradvis på å være alene.  Meninger om tyggesaker uten tilsyn er delte mellom teoretikere og praktikere. (Det meste KAN i verste fall drepe hunden ved kvelning eller blokkering av tarm, men barn kan brekke nakken av å falle skeivt ut av en høy seng også, og en bekjent snublet på en skogssti og døde momentant av å lande med hodet på en stein. Det er mye potensielt veldig farlig som veldig sjelden skjer.) Fra flere tiår med skadefri altmuligtyggere våger jeg banne i kirka og trosse de mest forsiktige ved å anbefale en fordøyelig tyggesak, f.eks. okse*****, eller en fryst Kong, så har valpen noe annet å fokusere på enn at den er forlatt alene. Beste er selvsagt om den sover i bilen i starten, så du får mer tid til å venne den til å være i buret alene.   
    • Ved henting tenker jeg at stoffburet er helt greit. Når dere kommer hjem ville jeg hatt transportburet inne, hjemme, med et mykt pledd og noen godbiter i. La valpen utforske buret og oppfordre den til å være der litt, uten å lukke. Så ville jeg prøvd å ta med buret i bilen allerede første dag, og kaste noen godbiter eller legge inn en god tyggeting de 10 minuttene du skal levere. Hvis valpen kommer fra en skikkelig oppdretter bør den har erfaring med bilkjøring fra før, selv om det ofte er med mor og/eller søsken. Hvis valpen IKKE er trygg alene de 10 minuttene så er den tryggere i et solid bilbur enn et stoffbur den kan tygge seg ut av... Hvis det viser seg å være et problem ville jeg fått noen til å sett etter den den korte tiden leveringen tar.
    • Jeg får valp imorgen. Vi er godt forberedt og skal ha fem uker fri.    Det jeg stresser med er at barnet mitt skal i barnehagen neste uke for å gi valpen litt mer ro den første uken. Det jeg bekymrer meg for er at jeg må ha den med i bilen når jeg leverer i barnehagen. Er det innafor å la den være i bilen de 10 minuttene det tar å levere barnet?    til vanlig skal jeg ha hunden i et transport bur bak i bilen, men tenker at den skal få være i et Stoffbur i passasjersetet ved siden av meg når jeg henter den imorgen og den første uken.  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...