Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Men er vell noen hunderaser som man må børste ut hundepels på også? Selv om de egentlig ikke røyter?

Sånn som feks. Engelsk springer spaniel så røyter dem, men på pelsstell på YouTube så kommer barbermaskina frem.

Skrevet

Springer spaniel,  cocker spaniel,  puddel, vannhundene, bichon,  bedlingtonterrier m. Fl. Klippes.  Strihårede hunder som schnauser, jack russel m. Fl.  Nappes (vet noen klipper riesenschanuser feks,  men i utgangspunktet er det en napperase,  og uansett en rase hbor man må gjøre noe med pelsen,  ikke bare børste å la redten ordne seg selv.) 

Du ser det gjerne litt på typen pels, feks som puddel som er mer som menneskehår. Springer og cocker også har jo en veldig sånn glatt,  litt tynn/myk pels.  Ganske annerledes enn røytehunder.  Og noen klippehunder røyter litt også,  men det er underull,  ikke selve "hårene".

Skrevet

Jeg har en bichon frisè (røyter lite) og den må man børste ofte eller så får den floker og må værste fall klippe hvis de sitter hardt. Men pelsstell på hunder kan ta mye tid og være slitsomt, så kjøp en rase etter hvor mye tid du har lyst til å bruke på pelsstell?

Skrevet (endret)

Med røytehunder må man ofte frem med saksa, selv om man skal ha de i full lengde (som krever mye stell og og må gres og fjernes kvister etc på etter hver eneste tur ut isåfall), for de må klippes bak, hanner under magen litt, under poter, litt rundt øynene ofte. 

La til: Pluss at man må nappe hårene som vokser i øregangen på dem. 

Endret av Stjerneskinn

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Er det noen som faktisk har fått til å få katter og hunder sammen?  Er bare redd det blir ett vanskelig prosjekt. Og hvor lenge bør man holde på å prøve å få det til?
    • Jeg ser at det står haket av som jakthunder på NKK rasevelger.    Er det da retriever og spaniel som har minst mulig jaktinstinkt da?   Skal prøve å få hundene til å slappe av når de ser pusene.
    • De er også varslere så jeg bjeffer dessverre lett.
    • Jaktinstinkt er litt ulikt hos ulike raser. Gjeterhunder, og jakthunder som er avlet for å "drive" vilt og jage på egenhånd har høyest jaktinstinkt og har lettere for å jage dyr. Jakthunder som er avlet for å samarbeide tettere med fører, som for eksempel retrieverene og spanieler som er avlet for å apportere vilt, har jaktinstinkt, men er også ofte lettere å kontrollere rundt dyr. Selskapshunder, vokterhunder og ulike andre raser har jevnt over mindre jaktinstinkt. Men opprinnelig har alle hunder noe jaktinstinkt, og det vil variere med individ også. Jeg tenker at du kan ha fordel av å kontakte en hundetrener som kan komme å se hundene og hjelpe deg med et opplegg for tilvenning så hundene kan lære seg å slappe av rundt kattene. Å bare la de stå og bjeffe og bråke vil gjøre det verre. Du må jobbe aktivt med at hundene skal slappe av når de ser kattene. Ideelt sett på god avstand først, og nærmere når de takler det bedre. 
    • Kan jeg spørre om hvilke hunderaser som har minst jaktinstinkt? Er det kun selskapshundene?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...