Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet (endret)

4. Desember 2017 tok jeg avgjørelsen om at min gamle springer, Luna, måtte få slippe. Hun ble nesten 16 år.

Jeg fant raskt ut at jeg ikke kunne ikke ha springer så tok jeg kontakt med oppdretter med forespørsel om tispe fra et kull som var ventet i slutten av januar. I utganspunktet fikk jeg ikke valp fra dette kullet da det kun ble født to tisper, og jeg satt meg dermed på liste på et kull som var planlagt til sommeren fra samme oppdretter. Men da valpene var fire uker skjedde det noe som gjorde at jeg fikk tilbudet om den ene tispa allikevel, noe jeg gladelg takket ja til.

Sega-sjuuker.jpg

 

Sega er altså født 20. Januar 2018 etter Mi-Mio’s Devorah (Ayla) og Cloette Splendid Suprice (Otto). Sega er selv sort og hvit, men er bærer en tan. Rett før påske reiste jeg Drøbak-Steinkjer tur retur for å hente henne. Hun bor som regel hos moren min (som er en svært aktiv pensjonist) i ukedagene, men så er hun her hjemme i helgene eller vi skal på kurs osv. 

ottoayla.jpg
Hun har et herlig gemytt; miljøsterk og trygg, med en god av og på-knapp. Hun elsker å trene og er superlett å motivere med både godbit, lek, ros og kos. Hun er dessuten en hund som elsker vann.

I skrivende stund er Sega fire måneder og vi har akkurat fullført valpekurs og begynt på videregående trening. Planen for høsten er å jobbe mot bronsemerket i lydighet samt gå en form for spor/søks kurs :).

9 uker:
IMG_4671.jpg

Tre måneder:
Sega3mnd-1mtekst.jpg

 

19 uker/ ca 4 måneder:
IMG_7625-768x541.jpg

 

 

 

Endret av Irenen
  • Like 11
Skrevet (endret)

Velkommen tilbake! Er du fortsatt på Lofthus iblant? Synes jeg ser en drent her av og til... Møtte en mann som var ute og syklet med en i fjor også. Er vel ikke så mange av dem rundt her.

Og gratulerer med nykommeren!

Endret av simira
Skrevet
36 minutter siden, simira skrev:

Velkommen tilbake! Er du fortsatt på Lofthus iblant? Synes jeg ser en drent her av og til... Møtte en mann som var ute og syklet med en i fjor også. Er vel ikke så mange av dem rundt her.

Og gratulerer med nykommeren!

Takk :D 
Fått et barn til og en hund til siden sist jeg var innom :)

Drenten på Lofthus heter Leo og bor på Grefsen :) Ellers bor det en i Ski, en til her i Drøbak og et par stykker i Lier-området. 
Men nå har jeg altså landet på springer igjen :) Hun er veldig lovende på mange måter hun her, men ligger akkurat nå an til å få underbitt eller omvendt saksebitt, så vi får se om det kun blir lp/ag/bruks eller om det blir utstilling i tillegg. 

Legger ved et bilde av hele gjengen som er tatt i påsken.

 

TaxiNoraSegaPaaske2018-3.jpg

  • Like 3
Skrevet (endret)

To hjørnetenner mistet på en dag og den tredje som var igjen henger og dingler. Her går det unna! Bare et par jeksler igjen nede, så er alle tenner felt i en alder av 4,5 måneder. Synes hun har vært litt urolig og masete idag, men det gir jo mening. 

Et bilde fra idag. Skikkelig badeløve hun her :D
sega-skiphelle.jpg

Endret av Irenen
  • Like 3
Skrevet

For en fabelaktig springerjente:wub: Jeg synes Bodil har utrolig flotte hunder, og har inntrykk av at hun er god på å også ivareta bruksegenskapene i rasen!

Gratulerer så mye med en aldeles herlig frøken, og så gleder jeg meg til å følge dere videre?

Skrevet
Akkurat nå, Zappa skrev:

For en fabelaktig springerjente:wub: Jeg synes Bodil har utrolig flotte hunder, og har inntrykk av at hun er god på å også ivareta bruksegenskapene i rasen!

Gratulerer så mye med en aldeles herlig frøken, og så gleder jeg meg til å følge dere videre?

Takk takk :D

Bodil gjør en helt strålende jobb med valpene mens de er i valpekassa, er åpen og ærlig om alt og svarer veldig raskt på mail hva enn man måtte spørre om. Sega har hatt en vanvittig god koordinasjon i skog og mark helt siden hun var ni uker og det er jeg overbevist om at er fordi Bodil har brukt balansebrett, huske osv til valpene. I tillegg var og er hun så miljøsterk og fin. Hun er ikke den som overfaller fremmede hun møter akkurat, men hun er likevel trygg og fin og har aldri brydd seg om høye lyder, forskjellige underlag, store biler eller andre ting.

Litt av hva valpene hadde å drive på med:
IMG_4607.jpg

  • Like 2
  • 2 weeks later...
Skrevet

Sega er blitt fem måneder og vokser og gror. Veide henne tidligere i uka, og hun veide 15,3 kg. Blir mest sannsynlig rundt 20 kg som utvokst, men tror nok hun har fått bortimot den høyden hun skal ha nå. 

sega5mndhode2.jpg

sega5mndhode-1.jpg

  • Like 8
  • 3 weeks later...
Skrevet

Altfor dårlig til å oppdatere her ser jeg!
Planen for høsten er bronsemerkekurs med oppstart  i august (vi er påmeldt! :)) + trening av brukslydighet på fredager og spor/feltsøk på torsdager. Har veldig lyst til å stille henne også, men hun har fortsatt et omvendt saksebitt som jeg har mine tvil om vil rette seg.

Sega er nå snart seks måneder, veier 16 kg og er 49/50cm høy. Hun har god muskulatur men skulle gjerne hatt henne litt opp i vekt. Nå har vi akkurat hatt en runde med akutt gastroenteritt hvor hun bare kastet opp og kastet opp gang på gang og var skikkelig pjusk. Jeg ble så redd for at hun hadde fått i seg noe giftig eller et fremmedlegeme og for dehydrering at jeg tok henne med på klinikken jeg jobber på (har ferie nå) for røntgen, kontrast, væske og kvalmestillende. Heldigvis kom hun seg fort, og det var ikke noe fremmedlegeme :)  Men man blir litt hysterisk og hønemor av å se mange unghunder putte i seg mye rart ;)

Noen bilder fra de siste ukene:

IMG_8346-1000pxl.jpg

segamosbekk4.jpg

segamosbekk3-940x585.jpg

segamosbekk2-940x590.jpg

segamosbekk1.jpg

segasnart6mnd-kopi.jpg

  • Like 4
  • 2 weeks later...
Skrevet

Sega er en kul hund å trene med. Letttrent og digger lek og drakamp som belønning. Nå for tiden er det mye stuegulvstrening av grunnferdigheter. Har på to dager fått til noe som ligner en apport. Hun henter, holder fast og leverer, men hun synes av en eller annen grunn ikke så mye om å sitte i utgangsstilling med apportbukken i munnen (hun vil helst stå eller levere foran). I tillegg tygger hun endel, men uansett fornøyd med fremgangen på så kort tid selv om vi har mye delmomenter å jobbe med en god stund enda før øvelsen sitter bra. Jeg har en tendens til å gå for fort frem, så vi får nok gå tilbake noen skritt :-).

Noen bilder fra en tur på stranda igår. Denne frøkna er vill etter vann, bølger ingen hindring!

segahvitsten1-768x488.jpg

segahvitsten2-650x440.jpg

segahvitsten3.jpg

segahvitsten4-768x524.jpg

  • Like 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...