Gå til innhold
Hundesonen.no

Mi-Mio’s Hot Heels «Sega» - ESS


Irenen
 Share

Recommended Posts

4. Desember 2017 tok jeg avgjørelsen om at min gamle springer, Luna, måtte få slippe. Hun ble nesten 16 år.

Jeg fant raskt ut at jeg ikke kunne ikke ha springer så tok jeg kontakt med oppdretter med forespørsel om tispe fra et kull som var ventet i slutten av januar. I utganspunktet fikk jeg ikke valp fra dette kullet da det kun ble født to tisper, og jeg satt meg dermed på liste på et kull som var planlagt til sommeren fra samme oppdretter. Men da valpene var fire uker skjedde det noe som gjorde at jeg fikk tilbudet om den ene tispa allikevel, noe jeg gladelg takket ja til.

Sega-sjuuker.jpg

 

Sega er altså født 20. Januar 2018 etter Mi-Mio’s Devorah (Ayla) og Cloette Splendid Suprice (Otto). Sega er selv sort og hvit, men er bærer en tan. Rett før påske reiste jeg Drøbak-Steinkjer tur retur for å hente henne. Hun bor som regel hos moren min (som er en svært aktiv pensjonist) i ukedagene, men så er hun her hjemme i helgene eller vi skal på kurs osv. 

ottoayla.jpg
Hun har et herlig gemytt; miljøsterk og trygg, med en god av og på-knapp. Hun elsker å trene og er superlett å motivere med både godbit, lek, ros og kos. Hun er dessuten en hund som elsker vann.

I skrivende stund er Sega fire måneder og vi har akkurat fullført valpekurs og begynt på videregående trening. Planen for høsten er å jobbe mot bronsemerket i lydighet samt gå en form for spor/søks kurs :).

9 uker:
IMG_4671.jpg

Tre måneder:
Sega3mnd-1mtekst.jpg

 

19 uker/ ca 4 måneder:
IMG_7625-768x541.jpg

 

 

 

Endret av Irenen
  • Like 11
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Velkommen tilbake! Er du fortsatt på Lofthus iblant? Synes jeg ser en drent her av og til... Møtte en mann som var ute og syklet med en i fjor også. Er vel ikke så mange av dem rundt her.

Og gratulerer med nykommeren!

Endret av simira
Lenke til kommentar
Del på andre sider

36 minutter siden, simira skrev:

Velkommen tilbake! Er du fortsatt på Lofthus iblant? Synes jeg ser en drent her av og til... Møtte en mann som var ute og syklet med en i fjor også. Er vel ikke så mange av dem rundt her.

Og gratulerer med nykommeren!

Takk :D 
Fått et barn til og en hund til siden sist jeg var innom :)

Drenten på Lofthus heter Leo og bor på Grefsen :) Ellers bor det en i Ski, en til her i Drøbak og et par stykker i Lier-området. 
Men nå har jeg altså landet på springer igjen :) Hun er veldig lovende på mange måter hun her, men ligger akkurat nå an til å få underbitt eller omvendt saksebitt, så vi får se om det kun blir lp/ag/bruks eller om det blir utstilling i tillegg. 

Legger ved et bilde av hele gjengen som er tatt i påsken.

 

TaxiNoraSegaPaaske2018-3.jpg

  • Like 3
Lenke til kommentar
Del på andre sider

To hjørnetenner mistet på en dag og den tredje som var igjen henger og dingler. Her går det unna! Bare et par jeksler igjen nede, så er alle tenner felt i en alder av 4,5 måneder. Synes hun har vært litt urolig og masete idag, men det gir jo mening. 

Et bilde fra idag. Skikkelig badeløve hun her :D
sega-skiphelle.jpg

Endret av Irenen
  • Like 3
Lenke til kommentar
Del på andre sider

For en fabelaktig springerjente:wub: Jeg synes Bodil har utrolig flotte hunder, og har inntrykk av at hun er god på å også ivareta bruksegenskapene i rasen!

Gratulerer så mye med en aldeles herlig frøken, og så gleder jeg meg til å følge dere videre?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Akkurat nå, Zappa skrev:

For en fabelaktig springerjente:wub: Jeg synes Bodil har utrolig flotte hunder, og har inntrykk av at hun er god på å også ivareta bruksegenskapene i rasen!

Gratulerer så mye med en aldeles herlig frøken, og så gleder jeg meg til å følge dere videre?

Takk takk :D

Bodil gjør en helt strålende jobb med valpene mens de er i valpekassa, er åpen og ærlig om alt og svarer veldig raskt på mail hva enn man måtte spørre om. Sega har hatt en vanvittig god koordinasjon i skog og mark helt siden hun var ni uker og det er jeg overbevist om at er fordi Bodil har brukt balansebrett, huske osv til valpene. I tillegg var og er hun så miljøsterk og fin. Hun er ikke den som overfaller fremmede hun møter akkurat, men hun er likevel trygg og fin og har aldri brydd seg om høye lyder, forskjellige underlag, store biler eller andre ting.

Litt av hva valpene hadde å drive på med:
IMG_4607.jpg

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 2 weeks later...

Sega er blitt fem måneder og vokser og gror. Veide henne tidligere i uka, og hun veide 15,3 kg. Blir mest sannsynlig rundt 20 kg som utvokst, men tror nok hun har fått bortimot den høyden hun skal ha nå. 

sega5mndhode2.jpg

sega5mndhode-1.jpg

  • Like 8
Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 3 weeks later...

Altfor dårlig til å oppdatere her ser jeg!
Planen for høsten er bronsemerkekurs med oppstart  i august (vi er påmeldt! :)) + trening av brukslydighet på fredager og spor/feltsøk på torsdager. Har veldig lyst til å stille henne også, men hun har fortsatt et omvendt saksebitt som jeg har mine tvil om vil rette seg.

Sega er nå snart seks måneder, veier 16 kg og er 49/50cm høy. Hun har god muskulatur men skulle gjerne hatt henne litt opp i vekt. Nå har vi akkurat hatt en runde med akutt gastroenteritt hvor hun bare kastet opp og kastet opp gang på gang og var skikkelig pjusk. Jeg ble så redd for at hun hadde fått i seg noe giftig eller et fremmedlegeme og for dehydrering at jeg tok henne med på klinikken jeg jobber på (har ferie nå) for røntgen, kontrast, væske og kvalmestillende. Heldigvis kom hun seg fort, og det var ikke noe fremmedlegeme :)  Men man blir litt hysterisk og hønemor av å se mange unghunder putte i seg mye rart ;)

Noen bilder fra de siste ukene:

IMG_8346-1000pxl.jpg

segamosbekk4.jpg

segamosbekk3-940x585.jpg

segamosbekk2-940x590.jpg

segamosbekk1.jpg

segasnart6mnd-kopi.jpg

  • Like 4
Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 2 weeks later...

Sega er en kul hund å trene med. Letttrent og digger lek og drakamp som belønning. Nå for tiden er det mye stuegulvstrening av grunnferdigheter. Har på to dager fått til noe som ligner en apport. Hun henter, holder fast og leverer, men hun synes av en eller annen grunn ikke så mye om å sitte i utgangsstilling med apportbukken i munnen (hun vil helst stå eller levere foran). I tillegg tygger hun endel, men uansett fornøyd med fremgangen på så kort tid selv om vi har mye delmomenter å jobbe med en god stund enda før øvelsen sitter bra. Jeg har en tendens til å gå for fort frem, så vi får nok gå tilbake noen skritt :-).

Noen bilder fra en tur på stranda igår. Denne frøkna er vill etter vann, bølger ingen hindring!

segahvitsten1-768x488.jpg

segahvitsten2-650x440.jpg

segahvitsten3.jpg

segahvitsten4-768x524.jpg

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Om du får til å taime vekkerklokke og morgenrutine sånn at valpen sover når dere forlater bilen den første tiden, så får du mer tid til å trene den mer forsiktig og gradvis på å være alene.  Meninger om tyggesaker uten tilsyn er delte mellom teoretikere og praktikere. (Det meste KAN i verste fall drepe hunden ved kvelning eller blokkering av tarm, men barn kan brekke nakken av å falle skeivt ut av en høy seng også, og en bekjent snublet på en skogssti og døde momentant av å lande med hodet på en stein. Det er mye potensielt veldig farlig som veldig sjelden skjer.) Fra flere tiår med skadefri altmuligtyggere våger jeg banne i kirka og trosse de mest forsiktige ved å anbefale en fordøyelig tyggesak, f.eks. okse*****, eller en fryst Kong, så har valpen noe annet å fokusere på enn at den er forlatt alene. Beste er selvsagt om den sover i bilen i starten, så du får mer tid til å venne den til å være i buret alene.   
    • Ved henting tenker jeg at stoffburet er helt greit. Når dere kommer hjem ville jeg hatt transportburet inne, hjemme, med et mykt pledd og noen godbiter i. La valpen utforske buret og oppfordre den til å være der litt, uten å lukke. Så ville jeg prøvd å ta med buret i bilen allerede første dag, og kaste noen godbiter eller legge inn en god tyggeting de 10 minuttene du skal levere. Hvis valpen kommer fra en skikkelig oppdretter bør den har erfaring med bilkjøring fra før, selv om det ofte er med mor og/eller søsken. Hvis valpen IKKE er trygg alene de 10 minuttene så er den tryggere i et solid bilbur enn et stoffbur den kan tygge seg ut av... Hvis det viser seg å være et problem ville jeg fått noen til å sett etter den den korte tiden leveringen tar.
    • Jeg får valp imorgen. Vi er godt forberedt og skal ha fem uker fri.    Det jeg stresser med er at barnet mitt skal i barnehagen neste uke for å gi valpen litt mer ro den første uken. Det jeg bekymrer meg for er at jeg må ha den med i bilen når jeg leverer i barnehagen. Er det innafor å la den være i bilen de 10 minuttene det tar å levere barnet?    til vanlig skal jeg ha hunden i et transport bur bak i bilen, men tenker at den skal få være i et Stoffbur i passasjersetet ved siden av meg når jeg henter den imorgen og den første uken.  
    • Hadde nettopp en kjempefin tur uten noe tull, og masse pen lineføring. Ede var skikkelig på tilbudssiden og ikke engang utålmodig på godbitene. Det går virkelig fremover. Ordentlig godgutt i dag 🥰 Flink vaktbikkje også, for anledningen i Miljøpatruljen. Forsøpling tar vi alvorlig.
    • Hadde nettopp et mareritt av en "treningsøkt". Hadde alle favorittingene hans og lommene fulle av snacks. Godt vær og stille og rolig feriestemning. Ede åpnet med å hoppe opp og bite og bjeffe og jukke og være teit. Jeg trodde vi skulle ha en fin økt med den energien der, men da jeg ba om utgangsstilling for TREDJE GANG, så gikk han sakte og satte seg seigt ned. ... Eneste lyspunkt var en fin innkalling da han mens jeg prøvde samle meg vimsete avgårde på egenhånd inn i en luftegård jeg ikke har gitt ham lov til å gå i. Da spratt han opp fra sniffingen og kom løpende inn med en gang. Supert! ..men det var det ENESTE han gjorde riktig på cue. Han dekket hver gang jeg ba om stå. Så dumt på meg når jeg ba om utgangsstilling. La repeatedly fra seg apporten en meter fra meg i forsøk på å innkassere uten å måtte gi den fra seg. Fant plutselig ut at det var kewlere å gå fra front mellom beina mine til utgangsstilling istedenfor å svinge bakparten inn, og gjentok den der flere ganger. Nektet gå fot uten lure i hånden. Den økende frustrasjonen min gjorde ikke ting bedre. Han begynte holde hard rock konsert. Hoppet og bet og jukket. SÅ kom jeg på at han ikke har fått skjønnhetssøvnen sin. Han hadde vært våken fra kl 07 i morges uten å blunde et blunk. Aha! All made sense. Tok ham med meg inn igjen, og det tok ikke engang et minutt før han brøt ut i full raptus og fløy villmann mellom veggene i toddler tantrum. Stoppet plutselig og begynte krafse og grave som en manisk gærning på gulvet, og falt så dønn om, som et slakt, rett i søvn. — Har De forsøkt skru maskinen av og på igjen? 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...