Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei!

Vi har en valp på 10 uker som er så god som gull, men har bare et par spørsmål.

Leser overalt at valper følger etter eieren sin, og at de blir stresset hvis man gjemmer seg for de. Han vi har gjør litt begge deler, men han har en tendens til å ikke bry seg et snev om at vi ikke er der. Hvis vi gjemmer oss så lever han helt i sin egen verden, uten en eneste bekymring. Er dette uvanlig/dumt? Han følger etter oss når vi rusler litt rundt uten bånd, men så fort han ser noe som kan ligne på vann husker han ikke hvem vi er ?

Hvis han ikke ser oss når vi er inne begynner han å pipe, men ikke ute

Skrevet

Jeg har også vært der, med en valp som ikke har lest "læreboka". I ettertid har jeg tenkt at jeg ville jobbet enda mer med motivasjon for at valpen skal holde seg i nærheten av meg. Ha langline på valpen så han ikke får belønnet seg selv med å finne på andre ting, og ha GOD belønning (det hunden foretrekker av lek eller mat) og belønn all frivillig kontakt når dere er ute og rusler. Om hunden ender med å dilte litt i hælene på dere en stund så gjør ikke det noe, det er bedre enn det motsatte.

Skrevet

Nje,  det er vell kanskje flertallet som bryr seg om at eier blir borte,  men det er ikke uvanlig heller.  Er hunden glad i mat eller lek så er det ikke så stor forskjell på en selvstendig valp kontra en som er mindre selvstendig.  Men dere må jobbe på en litt annen måte.  Legg heller litt jobb i å lære hunden en kommando som den har høy forventning til,  med lek eller mat. ? evt kombiner det med en langline så dere får stoppet valpen om den ser noe den bryr seg mer om enn lek/mat.

Er den vanskelig å belønne i tillegg så blir det litt mer tungvint med en sånn valp,  men da får man bruke langline så man har kontroll og hindre hunden i å få bestemme selv hva den vil gjøre og så kommer som regel resten med alder.  De fleste blir bedre på å høre etterhvert, så lenge de ikke får mulighet til å selvbelønne ?

Skrevet

Da skal jeg prøve meg på langline, men han er stort sett veldig lydig! Skal dra innom dyrebutikken i morgen for å finne en «valuta» som vi kan bruke til å begynne med. Det ordner seg sikkert, er en veldig flott valp! Liker ikke skryte, men den er allerede «renslig» ??

Får bare jobbe mye fremover, så blir det nok en flott hund

  • Like 3
Skrevet

Den siste valpen jeg hadde var utrolig selvstendig. Hun hadde jeg i langline til hun var 6 mnd. der vi kunne treffe folk, for hun tok avsted på tur som det mest normale i hele verden uten å ofre meg en tanke :P Måtte jobbe mye med å bygge verdi hos meg sånn at hun lærte seg at det lønnet seg å samarbeide med meg. I dag er hun 1,5 år og veldig fin å la løs. Hun har en god innkalling. Hun er dønn stabil og en trygg og fin hund i dag, om enn noe oppfinnsom enda. 

Så på med langline på valpen din og tren masse på kontakt og å belønne hos deg på tur. Begynn med innkallingstrening med en gang og ha med deg leke og gode godbiter til å belønne med, så ordner det seg :) 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
    • Var ingen av dem fine?
    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...