Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet (endret)

Hei!

Er forholdsvis nybegynner i LP konkurranser. Og har oppdaget at når vi trener hjemme, så jobber hunden veldig ivrig og gjør nesten alt for å få belønning i form av godbit eller leke. Men når vi kommer på konkurranse eller på trening på steder med flere folk og hunder, så blir han litt passiv og vil ikke leke. Blir veldig forsiktig og biter nesten ikke i draleken. Men godbiter tar han greit. 

Ønsker jo å motivere han og at han skal jobbe like mye for meg når vi trener sammen med andre, som når vi er alene. Men han mister innimellom fokus på meg og trenger mer trening på forstyrrelser. Men hva kan jeg gjøre for å få til å leke med han? Får ikke samme drivet med bare å belønne med godbiter.  Takker for tips på forhånd. :) 

Endret av Lailakatrin
Skrevet

Du har egentlig svart deg selv; dere må trene mer på forstyrrelser. :)

Bygg gradvis opp forstyrrelsene etter hvert som hunden mestrer en forstyrrelse. Selv starter jeg med å leke aktivt i ulike miljø. Hvis han leker innendørs, lek utenfor ytterdøra. Når han leker godt der, lek i hagen. Lek så på et avsides grøntområde eller fotballbane uten andre forstyrrelser enn luktene rundt. Lek på vei uten synlig trafikk eller folk. Lek i skogen, hvis det er aktuelt for deg. Lek over alt, kort sagt.

Når hunden leker aktivt i et miljø uten andre forstyrrelser, kan du gradvis introdusere forstyrrelser som folk, hunder eller annet. Husk på at selv om hunden leker aktivt med en forstyrrelse i et miljø, kan den reagere på den samme forstyrrelsen i et annet miljø.

Skrevet
Akkurat nå, Tyttebæra skrev:

Du har egentlig svart deg selv; dere må trene mer på forstyrrelser. :)

Bygg gradvis opp forstyrrelsene etter hvert som hunden mestrer en forstyrrelse. Selv starter jeg med å leke aktivt i ulike miljø. Hvis han leker innendørs, lek utenfor ytterdøra. Når han leker godt der, lek i hagen. Lek så på et avsides grøntområde eller fotballbane uten andre forstyrrelser enn luktene rundt. Lek på vei uten synlig trafikk eller folk. Lek i skogen, hvis det er aktuelt for deg. Lek over alt, kort sagt.

Når hunden leker aktivt i et miljø uten andre forstyrrelser, kan du gradvis introdusere forstyrrelser som folk, hunder eller annet. Husk på at selv om hunden leker aktivt med en forstyrrelse i et miljø, kan den reagere på den samme forstyrrelsen i et annet miljø.

Takk for tips!

Da skal jeg fokusere mer på det. Og dra litt rundt og bare leke. Begynte å lure på om jeg bør slutte å bruke leke eller finne en annen. Men han må kanskje bare bli mer vant :)

Skrevet

Alle hunder har ulike forutsetninger og dette med lekelyst er veldig variabelt. En hund som i utgangspunktet er født med dårlig lekelyst, er vanskelig å påvirke til å like å leke. Leker han bra hjemme er det i alle fall noe du kan prøve å bygge videre på i gradvis mer forstyrrende miljø.
Et annet tips er å teste forskjellige leker for å finne ut om det er noe han liker bedre enn andre leker.

Får du aldri til en god, engasjerende lek til tross for en del prøving, ser jeg ingen grunn til å fortsette med leker som belønning. Hvis hunden ikke vil ha det, er det ikke en belønning. Da er det best å finne andre måter å motivere hunden på. Du må nesten se an din hund. :)

  • Thanks 1
Skrevet

Er hunden noe usikker på andre hunder eller miljø med mye trykk i? :) 

Min guling kan ikke leke på stevne, selv om han har en hinsides lyst på den leka ellers, rett og slett fordi han er utrygg på miljøet. Vi har trent sammen med andre hunder siden han var knøtt, på trening går det greit, på stevne er det en helt annen hund - passiv, lite snert og liten lyst til engasjement. Godbiter går somregel greit, vi har lært oss å jobbe lik intensitet i godis som leke, men har han en dag han virkelig er utrygg, så hjelper ingenting.

Ofte kan han virke bare som ‘daff’, for de som ikke kjenner han. Man ser ikke på hele hunden at han er utrygg, men man kjenner det i samspillet.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Med denne innstillingen kommer du til å få mange overraskelser i hundeholdet ditt i årene som kommer:) 
    • Tenker at du først og fremst må stikke fingeren i jorda å innse hva slags gener valpen din har. Alle disse tre rasene har grunnleggende mye jaktinstinkt. Alt beror seg ikke på at du er flink til å trene hunden din i valpestadiet. Om du har valp etter foreldredyr/linjer med mye stress og lite impulskontroll har du mildt sagt en jobb foran deg Jeg hadde aldri, ALDRI stolt på min amerikanske bulldog alene rundt små dyr eller katter. Det ville høyst sannsynlig blitt blodbad. Ikke fordi han var slem, ond eller dårlig trent. Men fordi han hadde ett voldsomt jaktinstinkt. Jo før du innser at det mest sannsynlig kan være tilfelle med din hund og, dess bedre er det. Tilrettelegg for minimalt med triggere for hunden din og å holde dyra skilt når du ikke hjemme eller kan følge godt med på interaksjonen mellom dem er mitt beste tips til deg. Pluss, trene på impulskontroll og konsentrasjon. Atferden på hunden din kommer garantert til å forandre seg når den går igjennom de forskjellige kjønnsmodningsfasene - kanskje spesielt dersom du har hannhund.  Fortsett å trene gjennom hele livet til hunden din så minimerer du sjansen for at noe går galt. 
    • Jeg meldte en bekymring til mattilsynet i sommer. Hadde masse bevis på at dyrene ikke hadde det bra, hadde samtaler på telefon, SMS, mailkorrespondanse med saksbehandler fra Mattilsynet, pluss jeg lagde egen googledisk-folder med bilder og videoer av forholdene som hun/de fra Mattilsynet hadde fri tilgang til. Jeg vet også at Mattilsynet var der i hvert fall en gang på befaring. Det endte i at eieren fortsatt har dyrene, noe jeg syntes er heeelt hårreisende.  Hundene hadde tak over hodet, tilgang til mat og vann - så da var det ikke skjellig grunn til omplassering. På tross av at de konstant sto ute, sloss så blodet sprutet og ikke ble møkka for... Nå har jeg flytta, men da jeg fortsatt bodde i området stod det to voksne pluss fire/fem valper i samme hundegård. Alle utenom den ene var forholdsvis store driv- og jakthunder på rundt 25/30 kilo. Tror også at Mattilsynet har sykt mye å gjøre, med lite ressurser til å gjennomføre alt, at de kun har mulighet til å befare bekymringer der dyr er døende eller har veldig, veldig kummerlige livsforhold. Det du beskriver er selvfølgelig helt ******, men trolig ikke nok til at Mattilsynet kommer til gjøre noe.. Dessverre.
    • Som jeg nevnte så er alle rasene i blandingen kjente for å ha sterkt jaktinstinkt. Noe av denne kunnskapen kommer for min del fra Linn som har hatt ambull i mange år, og vi kjenner begge både oppdrettere og aktive hundesportsfolk med alle disse rasene og er aktive i sine respektive raseklubber. Det betyr ikke at det er umulig, men definitivt en langt større utfordring enn om du hadde kjøpt en labrador eller en cocker spaniel. Og det synes jeg oppdretter burde visst om med en slik kombinasjon, men tiltroen min til oppdrettere som blander slike raser er heller ikke veldig stor.  Det er jo uansett bra om det går fint, og så lenge man er bevisst på hva slags hund man har så er det bedre.
    • Hvor har du det fra??? Mage hunder blir feilaktig kalt for kattedrepere, uten at det er noe hold i det. Ja, hundene våre, uansett rase, har jaktinstinkt i større eller mindre grad, men at ambull er så mye verre enn mange andre hunder, har jeg vanskelig for å tro.  Nå kan jeg uansett fortelle at det gjøres store fremskritt her i huset. Hunden har lært seg å sitte når kattene passerer, og han viser en mye lavere interesse for de nå enn i begynnelsen. Han kan fint ligge rolig i ene enden av sofaen og en av kattene ligger i den andre delen uten at de gjør noe stort nummer av hverandre. Så jeg syns vi er på rett vei 🙂
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...