Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet (endret)

Hei!

Er forholdsvis nybegynner i LP konkurranser. Og har oppdaget at når vi trener hjemme, så jobber hunden veldig ivrig og gjør nesten alt for å få belønning i form av godbit eller leke. Men når vi kommer på konkurranse eller på trening på steder med flere folk og hunder, så blir han litt passiv og vil ikke leke. Blir veldig forsiktig og biter nesten ikke i draleken. Men godbiter tar han greit. 

Ønsker jo å motivere han og at han skal jobbe like mye for meg når vi trener sammen med andre, som når vi er alene. Men han mister innimellom fokus på meg og trenger mer trening på forstyrrelser. Men hva kan jeg gjøre for å få til å leke med han? Får ikke samme drivet med bare å belønne med godbiter.  Takker for tips på forhånd. :) 

Endret av Lailakatrin
Skrevet

Du har egentlig svart deg selv; dere må trene mer på forstyrrelser. :)

Bygg gradvis opp forstyrrelsene etter hvert som hunden mestrer en forstyrrelse. Selv starter jeg med å leke aktivt i ulike miljø. Hvis han leker innendørs, lek utenfor ytterdøra. Når han leker godt der, lek i hagen. Lek så på et avsides grøntområde eller fotballbane uten andre forstyrrelser enn luktene rundt. Lek på vei uten synlig trafikk eller folk. Lek i skogen, hvis det er aktuelt for deg. Lek over alt, kort sagt.

Når hunden leker aktivt i et miljø uten andre forstyrrelser, kan du gradvis introdusere forstyrrelser som folk, hunder eller annet. Husk på at selv om hunden leker aktivt med en forstyrrelse i et miljø, kan den reagere på den samme forstyrrelsen i et annet miljø.

Skrevet
Akkurat nå, Tyttebæra skrev:

Du har egentlig svart deg selv; dere må trene mer på forstyrrelser. :)

Bygg gradvis opp forstyrrelsene etter hvert som hunden mestrer en forstyrrelse. Selv starter jeg med å leke aktivt i ulike miljø. Hvis han leker innendørs, lek utenfor ytterdøra. Når han leker godt der, lek i hagen. Lek så på et avsides grøntområde eller fotballbane uten andre forstyrrelser enn luktene rundt. Lek på vei uten synlig trafikk eller folk. Lek i skogen, hvis det er aktuelt for deg. Lek over alt, kort sagt.

Når hunden leker aktivt i et miljø uten andre forstyrrelser, kan du gradvis introdusere forstyrrelser som folk, hunder eller annet. Husk på at selv om hunden leker aktivt med en forstyrrelse i et miljø, kan den reagere på den samme forstyrrelsen i et annet miljø.

Takk for tips!

Da skal jeg fokusere mer på det. Og dra litt rundt og bare leke. Begynte å lure på om jeg bør slutte å bruke leke eller finne en annen. Men han må kanskje bare bli mer vant :)

Skrevet

Alle hunder har ulike forutsetninger og dette med lekelyst er veldig variabelt. En hund som i utgangspunktet er født med dårlig lekelyst, er vanskelig å påvirke til å like å leke. Leker han bra hjemme er det i alle fall noe du kan prøve å bygge videre på i gradvis mer forstyrrende miljø.
Et annet tips er å teste forskjellige leker for å finne ut om det er noe han liker bedre enn andre leker.

Får du aldri til en god, engasjerende lek til tross for en del prøving, ser jeg ingen grunn til å fortsette med leker som belønning. Hvis hunden ikke vil ha det, er det ikke en belønning. Da er det best å finne andre måter å motivere hunden på. Du må nesten se an din hund. :)

  • Thanks 1
Skrevet

Er hunden noe usikker på andre hunder eller miljø med mye trykk i? :) 

Min guling kan ikke leke på stevne, selv om han har en hinsides lyst på den leka ellers, rett og slett fordi han er utrygg på miljøet. Vi har trent sammen med andre hunder siden han var knøtt, på trening går det greit, på stevne er det en helt annen hund - passiv, lite snert og liten lyst til engasjement. Godbiter går somregel greit, vi har lært oss å jobbe lik intensitet i godis som leke, men har han en dag han virkelig er utrygg, så hjelper ingenting.

Ofte kan han virke bare som ‘daff’, for de som ikke kjenner han. Man ser ikke på hele hunden at han er utrygg, men man kjenner det i samspillet.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det høres ut som du har vært gjennom mye. Jeg håper du får hjelp til å håndtere dette, og at det hjelper å dele. Jeg tenker at å ha en hund ved siden av seg, uansett størrelse, i slike situasjoner er verdifullt.  Fint å høre at ting begynner å løse seg!
    • De fleste steder i Norge nå er det nok ikke for varmt. Prøv å gå barbent selv?
    • Jeg har også vært her for mange år siden.
    • Hundene er ikke redd for torden og Lyn bortsett om det slår ned rett i nærheten. Er dere da hjemme om det er meldt torden og Lyn på yr.no?   Tenkte jeg skulle ett sted men dumt å dra da kanskje?
    • Liker å se gamle brukere savne aktivitet. Min første bruker fant sonen i 2010. 16 år, av og på, teller kanskje som gammel bruker jeg også   Tror kanskje flere søker tilbake til forum etterhvert pga økende misnøye med Big Tech data harvesting. Selv er jeg i ferd med å ta spranget fra Android til et nisje operativsystem som er upraktisk fordi Vipps og BankID ikke fungerer — men det er privat. Storebror får ikke registrert hvor mye flatulens jeg har produsert for å beregne neste ukes klimakvote. Andre deler villig alt og kommer kanskje aldri tilbake fra Facebook, Google, Alexa, Copilot og Siri. Jeg var forøvrig ikke aktiv på sonen i den dramatiske perioden alle snakker om som en andre verdenskrig. Da jeg pauset pga livssituasjon var dette et av de mest aktive forumene på norsk internett. Høyt tempo, høy temperatur. Det var trist å returnere til en spøkelsesby lik Levanger sentrum etter Magneten ble bygget.  Jeg blir like glad hver gang jeg ser aktivitet her, nær samme hva det dreier seg om, så vit at det gleder selv om det kanskje ikke kommer respons. Keep sonen alive🐾 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...