Gå til innhold
Hundesonen.no

Endret oppførsel på eldre hund


Djervekvinnen
 Share

Recommended Posts

Er det noen av dere som har eldre hunder som dere har sett har endre oppførsel på sine eldre dager?

Nitro har alltid vært en veldig stille hund, men nå bjeffer han ganske mye. Han bjeffer av den minste ting utendørs ( sånn når han blir giret: ser en fugl, et menneske, bjeffer mot Mynte) eller han kan stå å bjeffe bare for å bjeffe. Sånn type voff, voff "prate" aktig, men ikke står å nibjeffer eller noe slikt.  Det værste er at han bjeffer når han er alene hjemme også (men Mynte er der da), bjeffer hver gang jeg kommer fra jobb. Han står med labbene i vinduet og bjeffer.  Liker dette minst, for synes det er dumt for Myntes sin del at han bråker sånn :/

Jeg skjønner ikke hvorfor. Er det alderen som kan gjøre det? Kan man gjøre noe, eller er det ikke vits? Synes ikke korreksjon har så god effekt. Han tar meg ikke så seriøs lengere :P  Egenrådig pensjonist!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er visst ikke unormalt, og blant annet en konsekvens av at de hører dårligere (og dermed kanskje ikke hører så godt hva det faktisk er?). Odin er jo en bjefferase, men han bjeffer også mye mer enn før.

I tillegg har han blitt ekstremt kosete, har aldri vært noen kosehund før.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Midas ble også sånn, men i takt med at han ble svakere (selv om han ikke var så gammel). Han bjeffet mer og var mer på vakt liksom. Tenker at det kan ha med hørsel å gjøre og at de føler de må være mer føre vár når de blir eldre. 

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Min forrige hund var stødig som bare det helt til han begynte å bli eldre. Han ble veldig lydsensitiv, både høye lyder fra tv og andre ting kunne han reagere på. Nyttårsaften ble helt krise. 
I tillegg ble han skeptisk til barn og ville helst bare være sammen med kjentfolk. 

Ok, nå ser jeg det ble litt dramatisk, men ja. Når hørselen f.eks. går ned, så tror jeg absolutt de kan bli mer på vakt osv.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

6 timer siden, simira skrev:

Det er visst ikke unormalt, og blant annet en konsekvens av at de hører dårligere (og dermed kanskje ikke hører så godt hva det faktisk er?). Odin er jo en bjefferase, men han bjeffer også mye mer enn før.

I tillegg har han blitt ekstremt kosete, har aldri vært noen kosehund før.

Ser akkurat det samme med Hampus, som straks er 12 år.

Innimellom skjønner vi ikke helt hva han bjeffer for.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ikke ta ting personlig. Opplysning om gjeldende lovverk er ikke et angrep på deg. Det er mange gæmliser her som har hatt hund før det var lover mot å la hundene løpe løse. Jeg (vi) kan relatere og forstår deg. Tror ikke du er et dårlig menneske. De lovene er forholdsvis nye, de er i konflikt med tradisjonelt hundehold på bygda og de står ikke på forsiden av avisene hver dag, en må søke etter dem eller få informasjon fra andre. Det er langt mellom lovverket og gjengs oppfatning av hva som er ok blant folk flest, utenfor typiske hundemiljøer. Folk flest bare har hund og gjør som alle andre rundt som også bare har hund. Slipper dem løse overalt fordi de synes de trenger å få løpe fra seg, helt uvitende om at det ikke er lov. ..men det er altså forbudt ved lov og kan medføre bøter ved overtredelse, selv om hunden ikke lager problemer for noen. Får dere til å sette opp en god løpestreng med retractable line som reduserer faren for at hunden vikler seg inn? Om det er folk hjemme som kan høre om hunden bjeffer, i tilfelle noe skjer, så kunne en sånn kanskje vært en løsning på morgenen, om ingen har tid til å lufte hunden godt nok. (Tror jeg. Den er ikke under FULL kontroll for den KAN vikle seg ut av selen eller noe kan løsne, men.. 🤷🏼‍♀️ Bedre enn å bare slippe den løs da) Så lenge opplegget holder hunden er den under kontroll.   
    • Nå har han hundegård da, men det er litt for lite for ham, så han får gå løs når vi har oversikt. Dit vi flytter om et år er det 4 mål tomt som vi planlegger å gjerde inn, det blir noe annet. Men dette synes jeg begynner blir tåpelig. Skal jeg fortelle hele livshistorien min mens vi holder på eller skrive en roman om livet og hunden min? Høres ut som mange her ville kjøpt den boken.
    • "Det gjelder ikke min hund" er dessverre en alt for vanlig unnskyldning. Helt til den dagen det gjør det. Gjerde inn tomta, problemet løst. Selv kunne jeg aldri tenkt meg å bo uten trygg inngjerding for hund rundt boligen.
    • Dette vet jeg og hadde det vært tilfelle så hadde det vært noe helt annet, men for å repetere: det som er greia her er at et familiemedlem som ikke altid er helt enkelt å forholde seg til slipper ut bikkja om morgenen - uten tilsyn - mens jeg og et annet familiemedlem har sagt ifra om akuratt dette her flere ganger, men det går inn ene øret og ut det andre.  Og bikkja jager ikke vilt, han går og snuser i veikanten fordi andre hunder har gått der, dette begynte han med seint i vinter, det var ikke noe problem før da.
    • Det er helt riktig, det er masse dyreliv som lider under at folk ikke har kontroll på hundene sine. Det gjelder om de er 5 eller 500 meter unna. Hvis hunden skal være ute uten tilsyn skal den være forsvarlig bundet eller inngjerdet, dette er spesifisert in hundeloven. Selvfølgelig går det "stort sett bra", og noen ganger går det veldig galt. Hvis du overhodet bryr deg om omgivelsene og hunden din så vil du følge loven også. Den er der av en grunn. Så lenge du ikke er der og ser hva som skjer kan hunden din skyldes for naboenes høns som dør, jaging av vilt eller bitt av folk, og krevet avlivet. Så lenge du ikke har kontroll på hunden din er det ditt ansvar.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...