Gå til innhold
Hundesonen.no

GRØSS og GRU! tråden ( film/bøker)


QUEST
 Share

Recommended Posts

På 23.2.2018 at 9:04 PM, yurij skrev:

Det var flere bra danske grøssere på samme tid der , var det ikke? Husker Nattevagten men ikke tittel på flere

På samme tid/året etter kom også Siste time. Året etter der kom Mørkeleg.
Fra Sverige kom noe senere filmen Midtsommer (som også er gjort amerikansk).

En god skrekkfilm for meg er en film som gjør meg lettere mørkeredd. Det skal noe til ...

Den første filmen som gjorde meg mørkeredd var Don't look now fra 1973. Søstra mi skulle være barnevakt mens mamma og pappa var vekke. Hun dro til ei venninne og jeg var alene hjemme og så da på denne filmen. Jeg liker fortsatt ikke røde regnfrakker ...

De dødes tjern er en film som gjorde meg mørkeredd de første gangene jeg så den. Jeg tror den klarer å gi meg litt grøss nå også. 

Villmark, den første, var grei synes jeg. 
Likte også Skjult, men skremt av den ble jeg ikke. Skal litt til før jeg blir mørkeredd av filmer. 
Poltergeist (orginalen) skremte meg også første gang jeg så den. Klovner er jeg mindre glad i, og ble vel enda mindre glad i dem da jeg så IT.
Pet Sematary var også ekkel. Stemmen og latteren til Gage *grøss*
The Shining er jo en klassiker, og jeg liker både filmen til Kubrik og miniserien til Garris (som får med mer fra boka).
Stor fan av Omen-triologien også, men, det er mer thriller enn skrekk. 
Mute Witness fra 1995 synes jeg også var en god thriller.

Ellers har jeg sansen for Nightmare on Elmstreet, Friday 13'th, Halloween, I know what you did last summer, Urban legends og Final Destinations-filmene. De er, etter min mening, ikke skumle, men, bare noe man må se :-)

Edit: Ugler i mosen var den første filmen som gjorde meg mørkeredd kom jeg på nå. Den ekle nissen *grøss*



 

Endret av Justisia
Kom på noe
  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • Svar 90
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Det gjelder strengt tatt ikke bare disse enslige kvinnene som bor langt til skogs heller... det gjelder politimannhelten eller heltinnen også... de skal ALLTID gjøre ting på egen hånd, uten å ha sørge

Forøvrig helt i tråd med det som ble snakket om tidligere - skrekkfilm "klisjeer" som tildels ødelegger filmen   https://www.filmweb.no/filmnytt/article1192943.ece

Neee.  Ikke særlig skummel og når man får se "det skumle" så blir det  bare latterlig.  Ikke noe for meg i alle fall     Da anbefaler jeg heller den danske Nattevagten fra 1994 der Nikolaj C

12 timer siden, Michellus skrev:

Neeei, ikke noe å tenke er urettferdig, synes jeg. Det er, som sagt av flere, ment å sjokkere, og er ikke hva jeg vil kalle direkte skrekk. Just like Humen Centipede. Noen som har sett 2'ern av den, forresten? 1'ern ble plutselig kjedelig i forhold. :P

 

Måtte jo inn å se på et par trailere for Human Centipede.. Dette fremstår ærlig talt som en sjuk, skikkelig sjuk 'våt drøm' for noen..Jeg kan ikke annet enn undres hva slags preferanser skaperen av disse filmene har.. Forhåpentligvis noe som KUN  foregår i vedkommendes hode..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg kjenner jo at nysgjerrigheten pirres av at en film er forbudt. Men samtidig går grensen ett sted.  (måtte lese om a serbian film, og det hørtes ikke så veldig underholdende ut..og over grenser på hva som er greit)

For meg blir det unødvendig og overdrevent med ekstreme voldsskildringer.  Slike splashe filmer som type chainsaw massacre synes jeg blir teit rett og slett.  Jeg liker filmer som er spennende, en blanding av litt action, drama, litt skummel, ikke forutsigbar, men det kan godt være noe grafiske scener for å få frem et slags element av virkelighet.  Det at man lever seg inn i filmen.
Dessverre er mange filmer i skrekk kategorien veldig forutsigbare og historiene er litt flate.  :/

 

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

har startet på Yrsa Sigurdsdoirs 'Syndsforlatelse' og den virker veldig lovende! Ikke overraskende, alle hennes bøker jeg har lest er veldig bra :) 

Ellers enig med deg @Djervekvinnen amgående ekstreme voldskildringer, noen ganger later det til at det er filmens egentlige 'poeng', vis mest mulig ekstrem vold og gørr..Sy ihop en tynn historie for å rettferdigjøre produksjon og visning av makkverket..

Endret av QUEST
  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Michellus

Nysgjerrigheten min blir alltid pirret av "Du får ikke lov" når det kommer til film. Hva er det som er så farlig, som gjør at den er ulovlig, tenker jeg da. Men akkurat A Serbian Film forstår jeg veldig godt. Cannibal Holocaust forstår jeg ikke hvorfor var ulovlig.

Ellers liker jeg å se (skrekk)filmer som er klassifisert som kontroversielle eller "syke", fordi jeg føler meg utfordret. :P Jeg skal klare å se den og jeg blir alltid nysgjerrig på nettopp hva som er så kontroversielt og sykt.

Men ja. Gode skrekkfilmer. Vanskelig å finne. Jeg vil bli like redd som jeg ble da jeg så Forbannelsen på kino, da jeg var 12-13. Da klarte jeg ikke se meg i speilet, se under dyna eller ta meg selv i bakhodet i et par måneder. Jeg har ikke klart det siden, og det irriterer meg.

Liker folk mocumentaries? I så fall kan jeg anbefale V/H/S og Noroi: The Curse. Sistnevnte er japansk, men den er hella-bra! V/H/S 2 kan anbefales til en viss grad. Eneren er best. Unfriended var også litt morsom.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

For meg er det viktig at en hvilken som helst film, uansett kategori er av kvalitet. Jeg forventer bra handling og gode skuespillerprestasjoner, uansett sjanger. Mangler disse, så er det i mine øyne en dårlig film, uansett hvor 'skremmende' den måtte være.

Som jeg nevnte tidliger, alt for mange filmer i 'grøss og gru' kategoriene ser ut til å bære laget først og fremst for å skremme/sjokkere og så syr man en syltynn story for å få laget denne filmen og hyrer inn skuespillere som knapt hadde vært ansett som bra nok i en pornofilm engang...:getlost:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest *Kat84*
2 timer siden, Michellus skrev:

Nysgjerrigheten min blir alltid pirret av "Du får ikke lov" når det kommer til film. Hva er det som er så farlig, som gjør at den er ulovlig, tenker jeg da. Men akkurat A Serbian Film forstår jeg veldig godt. Cannibal Holocaust forstår jeg ikke hvorfor var ulovlig.

Cannibal Holocaust inneholder jo ekte dyredrap (skilpadda og apekatten), men produsenten måtte visstnok bevise at mennesker ikke ble drept i sin tid. 
Så det er nok en grunn til at den var ulovlig. Men så har jeg inntrykk av at de var litt ekstra pripne på den tiden også da. Monty Python promoterte Life of Brian med teksten "So funny it got banned in Norway". Det sier vel sitt om norske, ømme tær på den tiden. :lol: 

 

2 timer siden, QUEST skrev:

Som jeg nevnte tidliger, alt for mange filmer i 'grøss og gru' kategoriene ser ut til å bære laget først og fremst for å skremme/sjokkere og så syr man en syltynn story for å få laget denne filmen og hyrer inn skuespillere som knapt hadde vært ansett som bra nok i en pornofilm engang...:getlost:

:lol: 

Dårlig skuespill og tynn historie er nok til at jeg mister interessen. Eller hvis det er en film som ikke klarer å bygge opp under stemningen. 
Det er de som gir en skikkelig guffen stemning som er de beste. Ikke de med enklest mulig gjennomføring og jumpscares. Og klart; dialogen må være på plass! Er det teit dialog som Charlie Sheen sine replikker i Scary Movie i en film som tilsynelatende skal være seriøs så blir det dårlig. 

 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 2 weeks later...
På 26.2.2018 at 3:57 PM, *Kat84* skrev:

Er det teit dialog som Charlie Sheen sine replikker i Scary Movie i en film som tilsynelatende skal være seriøs så blir det dårlig. 

 

Scary movie har da aldri vært ment å skulle være seriøs. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest *Kat84*
Akkurat nå, Justisia skrev:

Scary movie har da aldri vært ment å skulle være seriøs. 

Nei, men det sa jeg ikke. :) 
Jeg mente hvis det minner mer om Scary Movie enn en seriøs film på grunn av teit dialog. Altså en i utgangspunktet seriøs film som ødelegges av noe som blir alt for dumt i dialogen osv. ;)

 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Akkurat nå, *Kat84* skrev:

Nei, men det sa jeg ikke. :) 
Jeg mente hvis det minner mer om Scary Movie enn en seriøs film på grunn av teit dialog. Altså en i utgangspunktet seriøs film som ødelegges av noe som blir alt for dumt i dialogen osv. ;)

 

Ah. Leste det du skrev på en annen måte enn du mente det. Sorry.
Enda godt at noen ikke trodde SM var ment som en seriøs film :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest *Kat84*
Akkurat nå, Justisia skrev:

Ah. Leste det du skrev på en annen måte enn du mente det. Sorry.
Enda godt at noen ikke trodde SM var ment som en seriøs film :D

Jeg er kanskje ikke den skarpeste skjeen i skuffen altlid, men SÅ kørka er jeg ikke altså! :D 

Du er forresten tilgitt :aww: 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Thrillere kan absolutt være bra, selv om det er fryktlelig lenge siden jeg har blitt særlig begeistret. Type Nattsvermeren og The Usual Suspects noen år senere. Man har vel sett så mye etterhvert at man ser hva som kommer? Og ikke minst så må det være en historie som er troverdig, med troverdige mennesker som tar troverdige valg: Typisk ikke «Hey, let’s split up!» eller endeløse monologer før man knerter den livsfarlige galningen som akkurat holdt på å drepe sønnen din - for å sikre at skurken kommer seg unna og man kan holde på en halvtime til. Noen som skjer altfor ofte. Tror sist jeg ble helt fengslet av noe thriller-aktig, så var det serie og ikke film: Første sesongen av 24.

Skrekk og grøssere har jeg aldri skjønt bæra av. Kan nok være at jeg har hoppet litt i stolen ved et par anledninger i yngre år (The Ring, The Grudge) - men nå ... Det er visst et endeløst marked for slike filmer, ofte av veldig laber kvalitet, og jeg skjønner det ikke! Dette er vel også den type film hvor det konstrueres flest mulige kunstige situasjoner (hovedpersonene tar idiotiske valg kun for å kunne skape en kjempeskummel situasjon) og da blir jeg bare irritert. Og så har det vært et par filmer jeg bare måtte skru av fordi de var så ubehagelige ... ikke spennende, ikke morsomme, ikke ble man skremt ... bare ekkel og spekulative. Det ene var en av disse SAW-filmene, den andre het «Funny Games».

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Hvorfor vil du bytte hvis hunden fungerer på Vom? Hvis hunden fortsatt har løs avføring etter en uke ville jeg nok droppet det fôret ja.
    • Hei hundesonen! Jeg har en valp på 3-4 mnd som jeg holder på å bytte for på. Jeg bytter gradvis, startet med 4 dager hvor jeg ga 3/4 gammelt for (V&H), 1/4 nytt for, deretter 4 dager med 50/50, og så 3/4 nytt for en dag eller to, før jeg gikk tilbake til 50/50 fordi; Valpen har litt løs avføring. Typisk at det først kommer litt i normal konsistens, og så etterhvert blir det bløtere og bløtere. På ingen måte flytende/diare, men slik at det blir rester igjen i gresset der jeg plukker opp. Noen ganger går valpen to ganger på rad, først en med bra konsistens og så løsere i en tynnere strimle rett etterpå. Ofte er det og små halvfordøyde pinnebiter, små biter av stoff, grus og annet hun har fått i seg i dette løse. (Dette er små biter, prøver så godt jeg kan å forhindre dette men valpen spiser mye rart). Syns det begynner å lukte metallisk fra analen nå, mulig kjertlene ikke får tømt seg når det er litt bløt avføring? Høres dette normalt ut i en overgang til nytt for for en valp, eller bør jeg gi opp det nye foret og finne noe annet?
    • Haff, jeg sliter med de luksusproblemene vi har med casual turgåing. Altså, de er luksusproblemer ifht hvordan den gjennomsnittlige hunden i gata oppfører seg på casual tur - men ikke i gata vår. Våre nærmeste naboer er Midt-Norsk kompetansesenter for hund, så vi har en litt annen standard å måle oss etter, hence min følelse av å slite med hva folk flest synes er luksusproblemer, gitt den gjennomsnittlige hunden i andre sine gater. Med unntak av ved veldig spennende lukter så trekker ikke Ede i det hele tatt. Aldri vært hans greie. Han stopper og snur seg og venter på meg om båndet blir stramt. Foretrekker selv å ha det slakt. Han hører på meg når jeg ber han om noe og er ivrig på vakt etter oppgaver. Går omtrent halvparten av tiden pent ved min side som frivillig adferd. Har noen byks etter løv i vinden og drar LITT etter interessante lukter innimellom, og mister fokus og blir vimsete og tenderer mot raptus mot slutten om vi går for langt, men som energisk 6 mnd gammel (i dag, gratulerer med dagen, Edeward 🐾) er jeg ikke veldig bekymret for at sånt vil vedvare som problem i voksen alder. Han er stort sett flink gutt, MEN han er langt fra så veloppdragen som jeg helst vil ha ham. Han ploger og han går foran meg, han vimser til siden og han krysser foran meg. Det er irritasjonsmomenter. Vil gjerne ha en sånn robothund som bare går pent ved min side og følger med på hver minste bevegelse jeg foretar meg, altså.  Har på råd fra de langt mer kompetente naboene begynt å fase ut godbiter for å få bedre kontakt og kontroll. Belønner nå med lek og godsnakk og tempovekslinger istedenfor godis. Bygge relasjon. Han skal fokusere på meg, ikke på hva jeg har i hendene og lommene. Det er en omstillingsprosess. Gamle damer kan lære nye triks, men det tar tid. Fant ut det å belønne en fin turfot med hurtig gange og jogging fungerer som bare det. Ingen problemer å veksle tempo heller. Ede synes det var spennende med vekslinger mellom jogge, løpe og gå fort eller sakte. Spennende i seg selv, så lenge det er nytt, antakelig. Han er typen som liker variasjon og alt nytt er mer gøy enn det vi har gjort før. Med unntak av å sitte, ligge eller stå for å få kastet en apportleke, så surner han og protesterer om jeg ber om for mange repetisjoner av det samme. Temmelig nøyaktig fire rep av noe synes han er nok og nekter gjerne på den femte fordi han heller vil gjøre noe annet. Ikke Border Collie, m.a.o. Trenger mer variasjon i trening på øvelser.  Vi faser ikke fullstendig ut godisen enda. Mamsen er som en gammel hund med innarbeidede vaner og trenger tid på å finne tillit til at det skal gå an å få til. Har sluttet belønne fin turfot med godis, nå får han godprat, flere øvelser underveis og belønnes med lek for de istedenfor. Øvelsene blir da en sekundær forsterker. ..eller tertiær, for jeg tør ikke la være belønne gode 'slipp' med godis iblant. Han liker IKKE å slippe kampelekene sine  Akkurat på det punktet der har jeg svært lav tillit til fullstendig godisfrie metoder ennå. Vi får se.  Inntil videre lønnes også passeringer med godis. Dette fordi han har sterk byttedrift, spesielt på syklister som kommer bakfra og farer fra oss - de som kommer andre veien er han mer nonchalant om, da de innbyr ikke til jakt fordi de skal feil vei – helt motsatt av border collie, altså – og han har så sterke impulser til å hilse på forbipasserende mennesker, sladretrening med godis av høy verdi må vi bare fortsette med, fordi det fungerer.  I likhet med BC-blandingen jeg hadde, så trigger han her også frykt for å miste ham i en påkjørsel. Han har forstått at det sitter mennesker inni bilene, som han gjerne vil hilse på, og han har ikke NOEN konseptforståelse av mekanisk fysikk. Masse og fart i forbindelse med trafikk er ikke noe det går an å lære ham kløktig på den harde måten, så sladretrening på passerende biler er helt nødvendig med han her.  Strømgjerder derimot, det kan han lære på den vanskelige måten, så minner meg selv på å få det gjort. Trenger få narret ham borti gjerdet på en tom luftegård snarest, fordi en hest ville hilse på ham her om dagen. En vi har vært på nikk med ved passeringer en stund, han kom ivrig løpende til gjerdet for å si hei til oss, og Ede ble henrykt og ville borti for å hilse snute mot mule, som hesten innbød til. Ble en kjip opplevelse, fordi Ede har ingen anelse om hva strømgjerde er, og forstod ikke hvorfor jeg var så teit og holdt ham tilbake fra den nye kompisen sin. Han trenger finne ut hvorfor. Spørsmålet er hvordan narre han borti gjerdet på sitt eget initiativ når det ikke står en hest der. Vil jo ikke at han skal bæde på hester, for det kryr av dem her. Det er viktig å gi ham forståelsen av at det er gjerdet som er farlig og gjør vondt, ikke hestene. Fører opp på listen over to dos. 
    • Nå skal ikke jeg skryte på meg å kunne kjempemasse om hverken Malle eller hollender, men mitt inntrykk og det andre sier er at det er så store variasjoner innenfor begge rasene at du kan få begge type hunder (f.eks. mer skapt vs mer sosial, osv)  i begge rasene.   Men basert på de individene jeg kjenner av begge raser (som stort sett da er avlet for IGP ol) så vil jeg ikke si at hollender er noe mer krevende eller noe skarpere enn malle. Heller ikke mer energiske. Av de jeg har sett har hollendere litt lavere terskel for stress og lyd, men jeg er nok farget av hun jeg har selv 😂 og jeg har jo sett 10x fler maller enn hollendere.   Og hun jeg har er ikke spesielt selvstendig. Eller altså, hun kan fint være selvstendig og der det kreves, men hun henger jo etter meg som en skygge i typ alle situasjoner vi er i 😂 hun vil helst gjøre ting sammen med meg dagen lang 😂    Men den typen du beskriver høres ut som en typisk KNPV hund, hunder avlet mot bruk i politiet i Nederland osv. og de er nok sånn. Men min oppdretter av hollender blander KNPV linjer med sportslinjer, hvor hundene ikke er fult så skarpe, mer sosiale og ikke så selvstendige. De fleste i Norge er mer sportsavla.  Ble  langt svar ja 😄 I og med at det er så mange fler malle oppdrettere enn hollender tror jeg det er lettere å finne en bra malle. Jeg er heldig og kjenner flere som kan masse om både schæfer og malle til IGP bruk, så jeg må spørre og grave litt rundt 🧐😊  
    • Tatt bilder av pliktfølelse i dag. Han pleier være flink til å bli sittende/stående/liggende når jeg står oppreist, ter seg som et skolelys, men somehow har han tolket det at jeg setter meg ned på huk som: "Kom!" Forståelig nok. Et ekstra håndsignal mens jeg setter meg ned var alt som skulle til for å fikse den, men når jeg tar frem mobilen virker det som han er redd den skal fange mamsen, og han klarer ikke holde posisjonen, men haster inn for å redde turen fra den gledesdreperen der.  En real tålmodighetsprøve for begge å få lov til å ta bilder av de flotte sitt/dekk/stå han vanligvis har, da vi ikke snakker samme språk og har vidt forskjellige oppfatninger av hva den der svarte, flate greia er for noe, men vi fikk det da til etterhvert. Tjue bilder av naturskjønne omgivelser forsøplet av en lilla gummisnor, noen av dem også med hale og rumpestump på lagt i søpla, og så presenterer vi oss som om vi har litt fotoskills og hverdagslydighet sånn noenlunde på stell. Å få tatt fine bilder med langlina skjult eller litt penere dandert får være neste mål.    BTW, han har fått seg en praktisk custom klipp. Korrekt riesen frisyre drar nemlig inn sånne MENGDER med sand, en blir tullerusk. Fra å være vant med korthårede hunder på asfalt og gress i bymiljø, ble jeg virkelig smågal av all sanden de nydelige riesenbeina dro inn fra gårdsveiene her. Dessuten er flared jeans silhuett SÅ 90's. Vi gikk for en 2020 women's jeans fashion silhuett istedenfor. Praktisk. Ørene klarer jeg ikke klippe før det blir virkelig varmt, for han er så nuskesnusk kosemose søt med sånn spanielpels på dem. Litt sånn Lady og Landstrykeren hybrid look nå. Gen Z synes sikkert han ser ut som en skikkelig kjekkas hen/them/they. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...