Gå til innhold
Hundesonen.no

Storpuddel..om størrelse , pelstell, helse og sånn


Recommended Posts

Skrevet
15 timer siden, Stella skrev:

Ja, de er flotte i slik kort frisyre, jeg liker dem best slik, spesielt storpudlene som er så grasiøse og kraftfulle i uttrykket, de kler kort pels, de har ikke noe å skjule under riktige linjer i pelsen.

Min Samson, "Sam", ble bare 5 :( Han ble påkjørt en vakker januardag av en som kjørte villmann på en skogsbilvei på snøføre. Jeg hadde lånt han ut en periode, jeg var fulltidsstudent og Sam hadde separasjonsangst (mild, men likevel mistrivdes han veldig alene), så jeg tenkte det var en god løsning. Han hadde flyttet rett før jul, indre Buskerud. Mye snø, så det var høye brøytekanter. Sam døde på vei til veterinæren av skadene :( Verste telefonen jeg har fått i mitt liv. Lett å være etterpåklok, jeg skulle aldri sendt ham fra meg... Det gjør fremdeles vondt, selv om det er 13 år siden nå i januar.

Ja under all pelsen er de jo veldig flotte  hunder, synd at det blir skjult av megapelser. 

Huff..det var trist og så unødvendig, dessverre finnes det mange tullinger bak ratt :/  

 

  • 2 months later...
Skrevet

Drar opp denne istedenfor å lage en ny tråd om samme rase :)

Hvor stor radius har storpuddelen?

Sommerstid like jeg å ri på stranden, og ha hundene med løse. De jeg har nå (ccpp) holder seg i nærheten, og følger med om jeg rir videre. Kommer det andre folk på stranden, så løper de ikke bort til disse.

Jeg liker godt røytfrie hunder, så når vi også vurderer større hund, så kunne jeg tenke meg å fortsette med det

Skrevet
Just now, julnil said:

Drar opp denne istedenfor å lage en ny tråd om samme rase :)

Hvor stor radius har storpuddelen?

Sommerstid like jeg å ri på stranden, og ha hundene med løse. De jeg har nå (ccpp) holder seg i nærheten, og følger med om jeg rir videre. Kommer det andre folk på stranden, så løper de ikke bort til disse.

Jeg liker godt røytfrie hunder, så når vi også vurderer større hund, så kunne jeg tenke meg å fortsette med det

Nå har jeg ikke milevis med erfaring i forhold til puddel, men er hundetante til ei tispe på ett år samtidig som tre naboer og to familievenner har storpuddel. Jeg er overrasket over hvor liten radius de alle har, og selv hvis de får seg en raptus eller går lenger bort for å utforske så er de fleste av dem alltid veldig oppmerksomme på hvor vi menneskene er. :) 

Skrevet
På 20.3.2018 at 12:35 AM, julnil skrev:

Drar opp denne istedenfor å lage en ny tråd om samme rase :)

Hvor stor radius har storpuddelen?

Sommerstid like jeg å ri på stranden, og ha hundene med løse. De jeg har nå (ccpp) holder seg i nærheten, og følger med om jeg rir videre. Kommer det andre folk på stranden, så løper de ikke bort til disse.

Jeg liker godt røytfrie hunder, så når vi også vurderer større hund, så kunne jeg tenke meg å fortsette med det

Min storpuddel er ikke spesielt oppsøkende på folk, og kunne nok i teorien egnet seg godt i situasjonen du beskriver. Men hun har et veldig sterkt jaktinstinkt, og kan aldri være løs. Men jeg mener det finnes linjer med lite jakt. 

Skrevet

Varierer. Veldig. Kjenner/trener med storpudler (tisper) som holder seg nær eier uansett hvor de er. Og med storpudler (hannhunder) som gjerne stikker av om eier ikke er fullt oppmerksom hele tiden. 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...