Gå til innhold
Hundesonen.no

Hunden er kun rolig i 2 av 3 rom i huset..?


Recommended Posts

Skrevet

Husyken har blitt ett år nå, og begynner på noen måter snart å bli en levelig hund å ha i hus! Nå er situasjonen slik at dersom jeg setter meg inn på kontor-rommet hjemme, eller legger meg på soverommet, så følger han som regel etter og legger seg ned og sovner, så lenge han har fått mosjon nok osv. Det som jeg synes er rart, er at dersom jeg er i stua, og forsåvidt er helt passiv eller egentlig gjør hva som helst, så er han hele tiden gira og klarer ikke å slappe av. Da går han rundt og stjeler julegaver, piper og styrer på, stjeler oppvaskkosten osv. Det har heller ikke noe å si om jeg rydder vekk alt som kan stjeles, da skaper han bare baluba på alternativt vis. Jeg har trent ganske mye på en gå-og-legg-deg-kommando, men den har han vanskelig for å forså, og han ligger maks et halvt minutt. Å binde han fast på kort line funker dårlig det også. Hvordan kan det ha seg at han er så rolig alle andre steder enn stua? Det skjer ikke noe mer i stua enn andre steder heller. Han er også rolig hvis han får legge seg på verandaen, men det er ikke ønskelig å la han gå ut og inn hele tiden. Temperaturen på alle rommene er noenlunde lik.

Skrevet
3 timer siden, Dores skrev:

Husyken har blitt ett år nå, og begynner på noen måter snart å bli en levelig hund å ha i hus! Nå er situasjonen slik at dersom jeg setter meg inn på kontor-rommet hjemme, eller legger meg på soverommet, så følger han som regel etter og legger seg ned og sovner, så lenge han har fått mosjon nok osv. Det som jeg synes er rart, er at dersom jeg er i stua, og forsåvidt er helt passiv eller egentlig gjør hva som helst, så er han hele tiden gira og klarer ikke å slappe av. Da går han rundt og stjeler julegaver, piper og styrer på, stjeler oppvaskkosten osv. Det har heller ikke noe å si om jeg rydder vekk alt som kan stjeles, da skaper han bare baluba på alternativt vis. Jeg har trent ganske mye på en gå-og-legg-deg-kommando, men den har han vanskelig for å forså, og han ligger maks et halvt minutt. Å binde han fast på kort line funker dårlig det også. Hvordan kan det ha seg at han er så rolig alle andre steder enn stua? Det skjer ikke noe mer i stua enn andre steder heller. Han er også rolig hvis han får legge seg på verandaen, men det er ikke ønskelig å la han gå ut og inn hele tiden. Temperaturen på alle rommene er noenlunde lik.

Jeg tenker det kan ha noe med ditt aktivitetsnivå i de enkelte rommene å gjøre. De rommene hundene er rolig i er typiske være-i-ro-rom. Han har ikke lært seg å slappe av selv om du er aktiv. Hvordan du skal få han til å slappe av der også vil sikkert ta litt tid da uro har blitt en vane for hunden. Hvis du klarer å ignoere den og rydde vekk ting slik at den tilslutt legger seg så vil de med tiden bli bedre.

Skrevet (endret)

Hvordan er temperaturen i stua i forhold til på soverommet? 

 

EDIT: Så at det hadde du jo allerede skrevet noe om - beklager! Men noenlunde lik? Det er ikke helt likt da? 

Jeg måtte ro-trene alaska huskyen min på vårt første kurs. Jeg bandt han bak bilen min, og belønna han hver gang han ikke løp i sirkler og ula. Dvs ikke rare belønningen de 5 første kurskveldene.. Den 6 kurskvelden ramla polletten ned, og da klarte han å være såpass rolig at vi kunne jobbe med noe annet enn å ikke løpe rundt i sirkler og hyle :P 

Det var en tålmodighetsprøve, og skrekkelig frustrerende! Men når det førstes hadde gått inn hva som ble forventa, så var det enkelt å generalisere det til andre situasjoner der han ble litt vel høy. Det er verdt et forsøk? :) 

Endret av 2ne

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hovedproblemet med cobberdog er at de selges som ferdig oppdratte, enkle, allergivennlige familiehunder, som kan puttes bort i et bur når man "ikke bruker dem". Jeg ser at du og familien ikke har den type hundehold, men jeg tenker at å støtte denne blandingsavlen bidrar til det. I tillegg er de slett ikke nødvendigvis allergivennlige, og pelskvalitet, røyting og pelsstell varierer veldig. I tillegg så selger folk masse puddelblandinger som cobberdog, som ikke har noe som helst å gjøre med den opprinnelige doodlen fra Australia som var blanding av puddel og labrador. Som du tydeligvis vet så avler Drøbak hundehotell og mange andre oppdrettere vilt og hemningsløst på alt av "allergivennlige" raser blandet med de "søte" rasene og selger det som cobberdog. Dermed er det også vanskelig å spore noe som helst av helsedata og "linjer". Jeg er helt enig i at det er mange søte doodler/cobberdogs der ute, men for meg ser mange av de ganske like ut mellompuddel eller noen av vannhundene med krøllete pels. Problemet for meg er at flertallet av dem er resultat av useriøs masseavl, og at de ikke gir deg noe du ikke kan få fra allerede eksisterende og godt dokumenterte raser. Useriøs og dårlig avl finnes definitivt i alle raser, men uten at jeg har statistisk dekning for det så mener jeg at mengden er større ved doodle/cobberdog, på grunn av prisene og "grunnlaget" for rasen (at de selges som allergivennlige, røytefrie og helst ferdig oppdratte). Så spørsmålet mitt går heller andre veien, hvorfor cobberdog heller enn en av de etablerte rasene? 
    • Hei.  Vi vurderer å få oss hund igjen en gang i løpet av det neste året. Vi har hatt en Toller tidligere, og er godt vandt meg aktiv rase. Vi kunne tenkt oss en hund som ikke røyter, og har så vidt snakket om Cobberdog.  Jeg vet mange her inne er veldig skeptiske og negative til cobberdog og doodleblandinger. Jeg er bare litt nysgjerrig på hva som er så negativt med Cobberdog.  Jeg har sett det er mye dårlig avl på cobberdog og generelt doodler. Jeg er veldig negativ til Drøbak hundehotell og måten de avler på. Vet også at mange er oppdrettere under deres paraply. Jeg har dog funnet et par oppdrettere i Norge som driver selvstendige oppdrett av cobberdog (+ en i sverige). De har blant annet importert linjer fra Australia, helsetester og registrerer foreldre og besteforeldre i eget register og har mentaltesting av valper før levering. Flere oppdrettere virker genuint opptatt av å avle gode individer og gjør sikkert mer enn mange oppdrettere av renrasede hunder. Det finnes mye grums av oppdrettere blant oppdrettere av rasehunder også.    Jeg vet mange mener man heller bør velge blant de renrasede hundene vi har som ikke røyter, men jeg har likevel falt for utseende, størrelsen og gemyttet til mange cobberdoger jeg har møtt.  Vi har ikke bestemt oss, og ser også på puddel og portugisisk vannhund f.eks.  Selv om jeg vrir hodet mitt og har lest veldig mye om og er veldig interessert i alt som kommer til hund, klarer jeg ikke å se det store negative med cobberdog. Er det så galt å ønske å lage en ny rase med egenskaper mange mennesker ser etter? Så lenge oppdrettet er etisk, bruker nye linjer, helsetester hundene og vil det beste for de?  Jeg legger ut denne meldingen fordi jeg oppriktig ønsker flere tanker. Håper folk kan være saklige og prøver å legge bort fordommene de har mot alt av doodler i diskusjonen. Vi har som sagt ikke bestemt oss, så vi vet ikke hva vi går for enda. 
    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
    • Av alle disse rasene som er nevnt ville jeg gått for bearded collie eller sheltie til lydighet. Eventuelt korthårscollie. Men om du vil satse litt på høyere klasser så er ingen av disse ideelle, da ville jeg gått for en litt mer aktiv arbeidshund som retriever eller belger. På hobbynivå er de fleste av disse helt fine. Pumi kjenner jeg ikke særlig godt utover at de brukes en del i agility og bjeffer MYE. Har aldri sett dem i lydighet.
    • Høres ikke så bra ut da. Vurderer også svensk og finsk lapphund. Er det samme der?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...