Gå til innhold
Hundesonen.no

Strøm halsbånd


Taz

Recommended Posts

Skrevet

Kanskje ikke den smarteste gutten på jord, men får iallefall en fin demonstrasjon om hvor vondt ett

strøm halsbånd virkelig er.

http://video.google.com/videoplay?docid=91...040504957632&q=

Forstår ikke hvordan folk kan gjøre dette mot hundene sine.

Lyst å lese litt mer om dette fantastiske halsbåndet, gå innpå linken.

http://www.leerburg.com/ubbthreads/postlis.../Cat/0/Board/23

Veldig glad i å være sjef i hus? Har du ett behov for å ta bikkja?

Da er dette stedet for deg.

http://www.leerburg.com/ubbthreads/ubbthreads.php

Skrevet

Strømhalsbånd er sykt å bruke på en hund synes nå jeg :P

Ifølge leerburg så er det en nødvendighet. :P

Skrevet

Nuuh.. Man trenger da ikke være fan av strømhalsbånd og slikt selvom man vil være "sjefen i huset". :P

Har aldri syntes noe spesielt om strømhalsbånd, det ser brutalt og vondt ut. But then again, jeg har aldri kjent selv på kroppen hvordan det føles, og jeg vet ikke hvordan hundene føler det så... Jeg skal ikke si for mye om det.

Liker ikke den "se så slemme de som er for lederskap er"-vinklingen i dette dog.

Skrevet

Nuuh.. Man trenger da ikke være fan av strømhalsbånd og slikt selvom man vil være "sjefen i huset". :P

Liker ikke den "se så slemme de som er for lederskap er"-vinklingen i dette dog.

Helt enig! :P samboeren til mamma foreslo at vi skulle bruke strøm på ask på hytta, for å få han unna sauene. my ass...! :P da bruker jeg heller sitron bånd!! faren til læreren min strømmet hunden når den gikk mot sau, hunden var på vei over en bro mot jordet da eieren strømmet (feil tidspunkt altså), hunden jaget fremdeles sau i ettertid, men gikk aldri over den broen igjen..:P

Skrevet

Liker ikke strømhalsbånd jeg heller. Unødvendig. "lettvint" løsning for mange.

Pappa foreslo det på Lucas for å få han til å slutte å gjete biler. :rolleyes:

Jeg har fått han til å slutte å gjete biler med vanlig trening og litt tålmodighet.

Nei huff, sykt hva mange utsetter hundene sine for :P

Skrevet

Har prøvd strømhalsbånd på meg selv (på halsen, fingertuppene) og også sett det i riktig bruk, har aldri, og kommer heller ikke til å bruke dette selv. Er mer sjokket/kveppet man får enn akkurat smerten. Selve støtet varer ikke lenge (med mindre man får fatt i dem som man kan bestemme intervall selv, men også der er det maxtid som er kort).

Feil og overdreven bruk er forkastelig, unødvendig, og får ofte ugjenkallelige konsekvenser og jeg tar absolutt avstand fra det.

Bruk burde være forbeholdt utdannete instruktører/sauerenhetstrenere og kun dem. Er jo egentlig forbudt ved lov å bruke utenom ved aktiv dressur, mange trekker den der litt langt.

Skrevet

Nuuh.. Man trenger da ikke være fan av strømhalsbånd og slikt selvom man vil være "sjefen i huset". :P

Liker ikke den "se så slemme de som er for lederskap er"-vinklingen i dette dog.

Nei, jeg har absolutt ingenting i mot Nordenstam/lederskaps metoder.

Men jeg har noe veldig i mot den mannen. (Leerburg)

De som er for lederskap er ikke slemme, de som er for leerburg, de er slemme. :P

Skrevet

Synes det er helt sykt, han mener at tilnæmet alle problemer kan og bør løses med strøm halsbånd.."The beauty of this work is that it's all done in a very humane manner. The training becomes VERY CLEAR to the dog when its done properly."

Skrevet
"The beauty of this work is that it's all done in a very humane manner. The training becomes VERY CLEAR to the dog when its done properly."

Det er jo helt sant da. Blir som klikk for å time belønning, en fryktelig godt timet straff så lenge det er riktig brukt av en person som virkelig kan det. Bare så fryktelig at det for hver person som klarer det er altfor mange som "trykker løs" og ødelegger hund på hund og ikke skjønner noenting, derfor er det vondt med dem (som faktisk kan det) som promoterer det til alle og enhver som ikke kan det (for å tjene penger eller i sin godtroenhet om at 'jeg klarte det jo og har fått et fantastisk resultat - dette må andre få vite om!') og dermed sørger for at verktøyet blir utbredt blandt dem som hverken har forutsetning, evne eller oppfølging nok til å få det til riktig.

Skrevet

Det er jo helt sant da. Blir som klikk for å time belønning, en fryktelig godt timet straff så lenge det er riktig brukt av en person som virkelig kan det. Bare så fryktelig at det for hver person som klarer det er altfor mange som "trykker løs" og ødelegger hund på hund og ikke skjønner noenting, derfor er det vondt med dem (som faktisk kan det) som promoterer det til alle og enhver som ikke kan det (for å tjene penger eller i sin godtroenhet om at 'jeg klarte det jo og har fått et fantastisk resultat - dette må andre få vite om!') og dermed sørger for at verktøyet blir utbredt blandt dem som hverken har forutsetning, evne eller oppfølging nok til å få det til riktig.

Det er akkurat det jeg mener..Hvor mange klarer å time det riktig? (Og for å lære seg det skikkelig må man jo ha gjort noen feil noen ganger også) ..Hvis man ser på det diskusjonforumet hans er det mange mennesker som det ikke har fungert for i det hele tatt..Fordi de ikke har klart å gjøre det riktig..Og uansett er jeg uenig at det er "humane training" å bruke strømhalsbånd på tilnærmet alt du skal lære/avlære på en hund..

Skrevet
Og uansett er jeg uenig at det er "humane training" å bruke strømhalsbånd på tilnærmet alt du skal lære/avlære på en hund..

Det eneste jeg kan komme på som er "human" er, såklart forutsatt at du gjør det riktig, at du kun trenger få gjentakelser så er adferden endret til en ønskelig, i stedet for å gnåle og gnåle og rykke og klype og dra i det uendelige...

Skrevet

Strøm halsbånd er noe jeg ALDRI ville brukt på noen av mine hunder.. selv om de hadde de værste uvanene eller hva det nå måtte være..

INGEN fortjener å få slik ubehag..Blir irritert på denne gubben..

Tenk om noen skulle gå å strømme deg når du gjordet en feil eller noe du ikke fikk lov til..

nei... ikke noe strøm i mine hunder..

Skrevet

"slik ubehag"

i de fleste tilfeller er det sjokket/overraskelsen mer enn smerten. Strup/corall kjennes vondere og kan dessuten smerte over tilnærmet ubegrenset med tid.

Skrevet

Syns fortsatt det er unødvendig å strømme hunden, uansett om det er gjort av en som kan det.

Det er ett ubehag hunden ikke fortjener, en hund gjør aldri noe galt.

(jada, sikkert mangen som er uenig nå)

Så en på turområdet som jeg pleier å gå på som hadde strup på hunden sin, med tagger inn mot hunden.. :P

Skrevet

Så en på turområdet som jeg pleier å gå på som hadde strup på hunden sin, med tagger inn mot hunden.. :P

Noe så sykt! Det er ingen unnskyldning for å bruke strømhalsbånd, erfaren eller ikke!

Skrevet

Jeg er ikke akuratt noe fan av strømhalsbåndet men har hørt at det ikke er noe vondt for hunden da, men at det er som "ett bitt fra en anna hund" altså f.eks fra lederen i flokken, som advarsels bitt. Og at det gir mere ett støkk en det gjør vondt.. Men jeg ville aldri brukt noe slikt på min hund heller da..

Skrevet

Jeg ville aldri brukt strømhalsbånd på hunden min for å "trene", men å strømme mot sau er noe helt annet. Det anser jeg som livsforsikring både for hund og sau, men det skal selvfølgelig gjøres av godkjent insruktør (NJFF). Du kan faktisk ikke starte på fuglehundprøve i Norge om høsten uten å ha bevis på at hunden er sauerein (altså vært på "strømming").

Skrevet

Strømming på hund her til lands brukes vel primært når man skal avvende hunder fra å jage sau? Det er vel ikke mange i Norge som bruker det til andre ting??

I fuglehundmiljøet har beinhard og tildels svært voldelig dressur forekommet (det har vel heller vært regelen enn unntaket tidligere), men til og med i dette miljøet tar de fleste avstand mot strømming som en lettvint løsning på problematferd.

Strømming for min del er et nødvendig onde - jeg må strømme hunden min da jeg har en "saueglad" setter. Han jager så gjerne, og for å ta han med i fjellet på jakt (begge steder hvor vi skal jakte) er det påkrevet med strømmebevis. Alternativet er å ta fra han jakten - og det har jeg ikke lyst til å gjøre mot en jakthund!

"Super-duper-flinke" eksperter kunne kanskje fått han til å slutte med jaging av sau ved hjelp av klikker eller andre ting, men tror nok ikke grunneier hadde godtatt et "sertifikat for klikkertrent hund"... :rolleyes:

Forøvrig kan man stille inn strømhalsbåndet på forskjellig styrke - og det er jo ikke akkurat snakk om at man strømmer hunden som med en elektrisk stol (dårlig eksempel, hehe) - men et lite "knips"...

Guest Gråtass
Skrevet

Jeg blir faktisk litt provosert av innleggene her jeg...

Nå kan dere bare kappe av meg hodet og trampe på restene for mine kommende påstander, men jeg mener og vil forsvare bruk av strøm halsbånd i visse situasjoner. Endel av innleggene ovenfor viser at det er stor motstand mot å bruke dette hjelpemiddelet og det er bra, men det viser også endel uforstand i den form at men uttaler seg om ting men hverken har sett eller har kunnskaper om.

Jeg forsvarer bruk av strømhalsbånd i en avlæringsituasjon, brukt av kyndige mennesker med gode kunnskaper og forståelse for at strømhalsbånd er et hjelpemiddel som kun brukes i ytterste konsekvens.

Linken som trådstarter la ut var ikke et stømhalsbånd til dressur men et "usynelig gjerde" for å holde hunden på innsiden av eiendommen, dette er etter min mening ren skjer dyremishandling. Det har ikke samme arbeidsområde som et strømhalsbånd til "dressur". Jeg skriver dressur i hermetegn, for jeg er av den tro at du ALDRI kan lære en hund en adferd vha smerte, men du kan bryte en uønsket adferd på denne måten. Smerte er også et relativt begrep, da det er mer overraskelsesmomentet som brukes enn smertepåvirkning, bare så det er sagt.

Kort oppsummert kan jeg si at jeg forsvarer bruk av strømhalsbånd i avlæringsituasjoner, men ikke i innlæring. Jeg har brukt det på min egen hund i en situasjon og det var så effektivt at adferden ikke har repetert seg til nå, det er over to år siden. Jeg prøvde det på meg selv først, jeg skvatt men syns ikke det var spesielt vondt..

Dette er en evig diskusjon hvor man aldri blir enige med alle.

Hver og en får gjøre som de selv vil, men ikke døm andre uten bakgrunnskunnskaper.

Skrevet

Linken som trådstarter la ut var ikke et stømhalsbånd til dressur men et "usynelig gjerde" for å holde hunden på innsiden av eiendommen, dette er etter min mening ren skjer dyremishandling.

Ja, må unnskylde den øverste filmen hvor jeg bare skrev strømhalsbånd, uten å skrive at det var

ett usynlig gjerde.

Men som sagt, det er fortsatt ett strømhalsbånd, men bare brukt til ett annet formål.

(Litt sterkere strøm)

Skrevet

stømhalsband er veldig mye brukt på hundene der jeg kommer fra...men jeg syntest ikke noe bra om det i det hele tatt, men jeg er litt enig med rimfrosthuldra, litt lei av alt dette med at det er så galt å være sjefen i huset. Dog jeg ville aldri brukt strøm på hundene mine... Syntest det er helt grusomt.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Vi hadde en elghund som stod og ulte ved døra hvis det var løpetisper innen en mils radius (satt på spissen), og en annen elghund som ikke brydde seg i det hele tatt, så det er nok i alle fall til en viss grad individbetinget. Ellers har jeg bare hatt relativt små hunder (6-8 kg), men det har kun vært tisper, og de har vært veldig enkle mtp. løpetid (lite blod, ikke noe særlig hormonpåvirking mentalt utover at det skal markeres hver 5. meter på tur). simira nevner livmorbetennelse, jeg vet ikke om det er mer vanlig på småraser, men min forrige hund fikk i alle fall det. Men skal man ikke drive med avl eller andre raserelaterte aktiviteter er det jo ikke verre enn at man kastrerer.
    • Hvordan er rasene hunden er blanding av? Og ikke minst foreldrene? Det er jo ulempen med blanding, det er vanskelig å gjøre grundig research, men foreldrene og evt. tidligere kull kan jo gi indikasjoner. Hvis det er bevisst blandingsavl så ville jeg uansett håpet at de ikke ville avlet på en hannhund som er slik, men samtidig så ville de da kanskje ikke avlet på blanding heller, om de var opptatte av genetikk. Jeg kan ikke veldig mye om miniatyrhunder, jeg har kjent et par hannhunder som var slik du beskriver, og et par som er helt greie. Når det er sagt er jo tispene også "kjent" for mer gneldring og innbilte svangerskap og livmorbetennelse, så man velger jo litt sine onder. 
    • Hei! Jeg er helt ny i liten-hund-verden. Har tidligere hatt springer spaniel, boxer og schæfer, men skal nå få en liten blandingsrase.  Jeg er så usikker på valget av hannhund eller tispe! Personlig har jeg ikke en sterk preferanse, har hatt to tisper og en hannhund, og heller nok kanskje mer mot hannhunder. Men jeg hører fra mange med små hunder at hanner kan være veldig vanskelig å få stuerene, at de markerer inne og at de er så stressa rundt løpetid i nabolaget feks at de står og uler ved døra osv. Dette er ikke noe jeg har vært borti med store raser, verken min egen eller venner sine (vært aktiv i NRH og NBF-miljø i 15 år, så vært borti en del forskjellige raser) i det hele tatt, så er det en typisk type atferd for små hunder, eller er det mer individbetinget? Vi legger så klart til rette for rotrening og passe aktivitetsnivå osv osv.  Hadde vært fint å høre noe annet enn skrekkhistorier om små hunder, for akkurat nå lener jeg veldig mot tispe.
    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...