Gå til innhold
Hundesonen.no

Idealvekt for hund.


Vala

Recommended Posts

Skrevet

Heisann!

På valpekurset ble det sagt at en hund hadde sin idealvekt når man lett kunne kjenne ribbeina under pelsen, men de skulle ikke sees på hunden (ribbeina altså :rolleyes: ).

Så kommer mitt spørsmål. Sofus er slik, han ser man (egentlig) ikke ribbeina på, men man kan lett kjenne dem under huden. MEN, når han "stivner" og snuser noe voldsomt på ting, så ser jeg dem! Vil dette si at han egentlig er for tynn, eller hva?

Nå hører det med at han var hos vet for ikke så lenge siden, og de var storfornøyd med vekten hans, så egentlig burde det ikke være noe jeg tenkte på. Men det slo meg allikevel, hehe...

Så hvis noen har noe å komme med, så "spytt" ut ;-)

Skrevet

Hvis du ikke ser ribbeina til vanlig, men kun når hunden strekker litt på seg, snuser litt, løper, så er ikke hunden din tynn. Men du må se helheten også. Kjenner du hoftebeina? vises de? kjenner du ryggraden godt? hvis det kun er ribbeine som vises litt iblandt tror jeg nok hunden ikke er for tynn. Dyrlegen sa jo også at vekten var bra.

Skrevet

Er jo mange raser der ribbeina skal vise litt, har sett litt på vorstehere og de som er godt trente av dem har jo ribbein som viser, de fleste mynderasene har jo synlige ribbein, de fleste brukshunder blir jo også holdt litt tynne.

Når Balder hadde sin idealvekt viste bakerste del av ribbeina slik det gjør på noen vorstehere, nå synes jeg han er bittelitt for rund, ribbeina viser når han strekker seg og snuser o.l men han har alikevell et litt for tykt fettlag over ryggen synes jeg så nå blir det litt mer mosjon på oss begge to :) Vil tro det er bedre for hunden å være litt tynn istede for litt tykk.

Skrevet

Heisann!

På valpekurset ble det sagt at en hund hadde sin idealvekt når man lett kunne kjenne ribbeina under pelsen, men de skulle ikke sees på hunden (ribbeina altså :rolleyes: ).

Så kommer mitt spørsmål. Sofus er slik, han ser man (egentlig) ikke ribbeina på, men man kan lett kjenne dem under huden. MEN, når han "stivner" og snuser noe voldsomt på ting, så ser jeg dem! Vil dette si at han egentlig er for tynn, eller hva?

Nå hører det med at han var hos vet for ikke så lenge siden, og de var storfornøyd med vekten hans, så egentlig burde det ikke være noe jeg tenkte på. Men det slo meg allikevel, hehe...

Så hvis noen har noe å komme med, så "spytt" ut ;-)

Har lurt på det samme selv, for ask er akkurat likedann :) vei det opp mot hva din rase skal veie, så finner du det nok ut:) Ask er ikke tynn, og han er på grensen til å være overvektig for rasen 18 kg voksen hund, han veide 18,2 i november, men har tatt av litt siden det da. :) trur nok ikke hunden din er for tynn nei. :D

Skrevet

Når de stivner til så trekker de seg sammen, så da vil ribbena vises tydeligere, dette er ikke en indikasjon på om hunden er for tynn, det er når hunden slapper av du skal sjekke det.

Men jeg ville hørt med vetrinæren min når jeg var der hva dem syntes om vekten. :)

Skrevet

Når de stivner til så trekker de seg sammen, så da vil ribbena vises tydeligere, dette er ikke en indikasjon på om hunden er for tynn, det er når hunden slapper av du skal sjekke det.

Men jeg ville hørt med vetrinæren min når jeg var der hva dem syntes om vekten. :)

Jada, jeg hørte med vet når jeg var der sist med Sofus. Så det er nok greit. Var bare at jeg plutselig begynte å tenke på det. Og da jeg kunne se ribbeina hans når han "stivna" som du sa, så kvapp jeg litt ;-)

Er bare littegranne hønemor av meg til tider!

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er helst jeg som tar ansvar for fôr, tur og trening. Siden jeg jobber langvakter har jeg jo også mye fritid, så det blir veldig naturlig at jeg har hovedansvaret. Men skal prøve å få de andre i huset til å ta i mer.  Begynne med å få en av de andre i huset til å ta han ut når jeg kommer hjem, slik som du foreslår 👍
    • Har god erfaring med Baggen softbelt. Ser de har det hos Troll. Det kan oppleves som litt klumpete for jogging, men til gåtur er det supert. Vet ikke hva du tenker om frontfestet der men jeg har ikke opplevd problemer med det.  Jeg liker spesielt at dempingen er i selve beltet så jeg kan bruke det båndet jeg vil. Ikke alltid så praktisk med strikkbånd. 
    • Kan noen andre ta ham med ut når du kommer hjem?  Altså, når du kommer hjem, ignorere ham til du har fått tatt av deg og satt deg ned. Om han så begynner å mase om å få komme ut, at noen andre tar ham med ut litt. Det kan nok ta en del tid å snu denne adferden.  Det har jo også mye å si hvem som fôrer, går tur og trener med en hund. Gjør du det meste der, eller varierer det? Kan noen andre ta mer ansvar? 
    • Jeg har litt utfordringer med whippet hannen min på 5 år. Det er veldig tydelig at jeg er hovedmennesket til hunden, han søker til meg, det er meg han blir mest glad når kommer hjem men det er også meg han maser mest på. Jeg jobber langvakter, og når jeg er på jobb så er hunden helt rolig. De andre i huset forteller at han ligger å slapper av og er rolig og snill stort sett hele dagen. Når jeg kommer hjem blir han jo veldig glad for at jeg kommer, men jeg får nesten ikke satt meg ned før han  begynner med klynking/gråting og skal ha meg med ut - jeg tar han da som regel med meg ut, selv om de hjemme forteller at det ikke er lenge siden han var ute. Etter vi har vært ute, så kan gjerne klynkingen fortsette litt, og det kan til tider også være klynking på natten. Akkurat nå er vi i en ekstra tøff periode, da det er løpetid på byggefeltet og hannhunden har det veldig tøft, han spiser nesten ikke og sover ikke - noe som igjen gjør at jeg heller ikke sover, for jeg må være med han for at han ikke skal holde hele huset våkent om natten. Jeg har tilbrakt nettene på et rom med han i bånd og med hørselvern på for å få sove. Jeg begynner å bli rimelig desperat 🙈😭 Jeg har avtale med dyrlege om å prøve ut kjemisk kastrasjon, slik at vi kanskje kan slippe dette igjen. Men jeg er også redd for at han skal reagere dårlig på det - at han kanskje blir mer klynkende og "masete". I kveld når jeg kom hjem fra jobb så har jeg ignorert hunden, jeg har vært ute med han, men ikke "snakket" til han eller anerkjent han på annet vis, det føles ikke bra men tenker kanskje at det er noe jeg bør gjøre i en periode? Er dette helt feil tenkt av meg? Noen som har råd og veiledning for å kanskje få en litt mer selvstendig hund når også jeg er hjemme?
    • Bare det at noen har tenkt tanken er for meg helt på trynet. Og det er en herlig ironi i at de ikke tester produktene sine på dyr, men selger til dem... Hjelpes, hvem er disse folka😄
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...