Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei

Jeg har en Finsk Lapphund på rett over 2 år som plutselig de siste 2 dagene har blitt ekstremt lydredd. Han har vært igjennom 2 nyttårsaften uten å reagere på raketter eller noe, og meg og kjæresten har ofte sett på actionfilmer med litt ok høy lyd på anlegget uten at han i det hele tatt har enset dette.

Her for et par dager siden så vi på en film hvor det var raketter (TVen sto ikke på veldig høyt), og bikkja begynner å nistirre på TVen, skjelve og løpe lengst mulig unna lyden.

I dag igjen så vi på en action film, og når slåss scenene holdt på hoppet han plutselig opp i soffaen til meg ( noe han ALDRI gjør ) legger seg ned og skjelver noe voldsomt. 

Hva kan dette være? Er dette en hund som plutselig har blitt "voksen" nok til å skjønne at lyder er skumle? 

Skrevet

Da min hund som voksen plutselig begynte å reagere på lyder han tidligere ikke hadde reagert på, viste det seg at han hadde store smerter pga artrose i hoften. 

Jeg sier ikke at din hund nødvendigvis har vondt noe sted, men jeg hadde tatt en sjekk hos dyrlegen hvis min hund hadde endret adferd på den måten. Kanskje ikke ved de to første tilfellene fordi jeg liker å se ting litt ann (kommer ann på situasjonen selvfølgelig), men hadde det skjedd ved flere anledninger så hadde jeg fått sjekket hunden.

Skrevet

Nå skal det jo sies at han også har en liten rift i baklabben også da, og har haltet litt på grunn av dette (har vært hos dyrlegen pga labben) 

Så kan kanskje være sjans at det er fordi han har vondt der muligens?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er mange som har hund og katt sammen, men det kommer helt an på individene, rasene og tilvenningen. Det høres ut som du har kommet litt skjevt ut allerede, og som sagt tror jeg det kan bli krevende. Når du ikke har kompetansen selv til jeg anbefale å få hjelp (direkte, annet enn tilfeldige på nett) fra noen som kan komme og hjelpe deg der du er.
    • Er det noen som faktisk har fått til å få katter og hunder sammen?  Er bare redd det blir ett vanskelig prosjekt. Og hvor lenge bør man holde på å prøve å få det til?
    • Jeg ser at det står haket av som jakthunder på NKK rasevelger.    Er det da retriever og spaniel som har minst mulig jaktinstinkt da?   Skal prøve å få hundene til å slappe av når de ser pusene.
    • De er også varslere så jeg bjeffer dessverre lett.
    • Jaktinstinkt er litt ulikt hos ulike raser. Gjeterhunder, og jakthunder som er avlet for å "drive" vilt og jage på egenhånd har høyest jaktinstinkt og har lettere for å jage dyr. Jakthunder som er avlet for å samarbeide tettere med fører, som for eksempel retrieverene og spanieler som er avlet for å apportere vilt, har jaktinstinkt, men er også ofte lettere å kontrollere rundt dyr. Selskapshunder, vokterhunder og ulike andre raser har jevnt over mindre jaktinstinkt. Men opprinnelig har alle hunder noe jaktinstinkt, og det vil variere med individ også. Jeg tenker at du kan ha fordel av å kontakte en hundetrener som kan komme å se hundene og hjelpe deg med et opplegg for tilvenning så hundene kan lære seg å slappe av rundt kattene. Å bare la de stå og bjeffe og bråke vil gjøre det verre. Du må jobbe aktivt med at hundene skal slappe av når de ser kattene. Ideelt sett på god avstand først, og nærmere når de takler det bedre. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...