Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

I dag når jeg kom hjem fra jobb kom ikke Bonita mot meg i døra. Hun brukte litt tid på å komme seg opp fra gulvet. Formen og ganglaget var for så vidt normalt når vi gikk ut, men hun peste litt. Vi stoppet og hilste på en hannhund og da var hun seg selv. Kort etter finner vi en plass og setter oss ned og var der til hannhunden kom forbi der vi satt. Eier og jeg tok oss en prat da hannhunden ble litt vel ivrig, og der faller Bonita om. Hun blir liggende rett ut og gjør på seg. Det tok en evighet (føltes det som)  å få henne opp på beina igjen, men da gikk hun sakte til vi kom hjem. Heldigvis var vi bare noen min hjemmefra.

Hun sliter med å holde seg oppreist og er ustø. Hun ville ikke ha mat til å begynne med, men litt leverpostei blandet med litt fôr var vanskelig å motstå. Akkurat nå ligger hun på plassen sin og sover, men puster litt tungt. Det har vært varmt de siste dagene og hun takler veldig dårlig varme. Hun har også hatt tilgang til kjølematte på dagtid når sola har varma på vinduet her, og undres på om den kan være årsaken til at hun er sånn.

Hun skal til veterinær i morra, men burde jeg haste til dyrlegevakta istede?

Skrevet

Hei. Det går bedre med Bonita :) Veterinæren sjekket nøye over hun og vi tok masse tester. Vi mistenker at varmen som har vært i helga er en årsak til at hun ble dårlig. For hun takler varme svært dårlig.

Så vi tar det rolig. Hun får en runde i avkjølende dusj før vi tar tisserunder, og det ser ut til å hjelpe på.

Men jeg fikk meg en støkk i går og var sikker på at hun kom til gå bort når hun falt om. Hun er en gammel hund :hmm: Jeg forberedte meg mentalt på at jeg måtte dra hjem alene etter veterinærbesøket i dag. Men jeg spurte veterinæren rett ut om hun burde slippe nå, men han syns hun fortsatt var i fin form til tross for alderen.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
    • Med denne innstillingen kommer du til å få mange overraskelser i hundeholdet ditt i årene som kommer:) 
    • Tenker at du først og fremst må stikke fingeren i jorda å innse hva slags gener valpen din har. Alle disse tre rasene har grunnleggende mye jaktinstinkt. Alt beror seg ikke på at du er flink til å trene hunden din i valpestadiet. Om du har valp etter foreldredyr/linjer med mye stress og lite impulskontroll har du mildt sagt en jobb foran deg Jeg hadde aldri, ALDRI stolt på min amerikanske bulldog alene rundt små dyr eller katter. Det ville høyst sannsynlig blitt blodbad. Ikke fordi han var slem, ond eller dårlig trent. Men fordi han hadde ett voldsomt jaktinstinkt. Jo før du innser at det mest sannsynlig kan være tilfelle med din hund og, dess bedre er det. Tilrettelegg for minimalt med triggere for hunden din og å holde dyra skilt når du ikke hjemme eller kan følge godt med på interaksjonen mellom dem er mitt beste tips til deg. Pluss, trene på impulskontroll og konsentrasjon. Atferden på hunden din kommer garantert til å forandre seg når den går igjennom de forskjellige kjønnsmodningsfasene - kanskje spesielt dersom du har hannhund.  Fortsett å trene gjennom hele livet til hunden din så minimerer du sjansen for at noe går galt. 
    • Jeg meldte en bekymring til mattilsynet i sommer. Hadde masse bevis på at dyrene ikke hadde det bra, hadde samtaler på telefon, SMS, mailkorrespondanse med saksbehandler fra Mattilsynet, pluss jeg lagde egen googledisk-folder med bilder og videoer av forholdene som hun/de fra Mattilsynet hadde fri tilgang til. Jeg vet også at Mattilsynet var der i hvert fall en gang på befaring. Det endte i at eieren fortsatt har dyrene, noe jeg syntes er heeelt hårreisende.  Hundene hadde tak over hodet, tilgang til mat og vann - så da var det ikke skjellig grunn til omplassering. På tross av at de konstant sto ute, sloss så blodet sprutet og ikke ble møkka for... Nå har jeg flytta, men da jeg fortsatt bodde i området stod det to voksne pluss fire/fem valper i samme hundegård. Alle utenom den ene var forholdsvis store driv- og jakthunder på rundt 25/30 kilo. Tror også at Mattilsynet har sykt mye å gjøre, med lite ressurser til å gjennomføre alt, at de kun har mulighet til å befare bekymringer der dyr er døende eller har veldig, veldig kummerlige livsforhold. Det du beskriver er selvfølgelig helt ******, men trolig ikke nok til at Mattilsynet kommer til gjøre noe.. Dessverre.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...