Gå til innhold
Hundesonen.no

Sydney - liten puddelblanding!


sidnajse
 Share

Recommended Posts

På tide å lage en tråd for min lille ulldott, Sydney (vi har også en liten tråd under "Presenter deg selv"):D

Hun kom til verden 25. juni 2014 som en velskapt, liten krøllebolle. Hun fylte nylig 3 år!:icon_clapping:Hun har alltid vært en forsiktig og sjenert liten jente, men det har bedret seg og hun har åpnet seg ganske mye. Hun er den staeste, søteste, skjønneste og slemmeste skapningen som finnes:wub: 

Hun brukes for tiden som "hobbylydighetshund", og vi liker å teste forskjellige treningsmetoder og gjøre LP-øvelser:D Men vi må dessverre ta det litt mer med ro enn før, samt unngå mye grus fordi hun halter litt på frambeinet av ukjent årsak:icon_cry:Har vært og tatt røntgen uten hell, også, stakkar. Hun er på bedringens vei virker det som.

Og til slutt det mest essensielle; BILDER!:ahappy::P

(Kvaliteten ble litt så som så på noen...)

5962602308ccf_Resizenajseisengen.jpg.550ee0304384de03bd3b5a5422d6f74b.jpg5962602343f3d_Resizerarnajse.jpg.203dbac8b5f44533a9e1a2ddeec22ac3.jpg596260236f647_Resizetbildenajsesover.JPG.bb3e66d1269acc53bab47816ced90ecd.JPG59626022ca693_Resizebollenajse.jpg.3dc39c9f4c6454f6bcf8e107a2f00fd7.jpg59626023a5b59_Resizetbildenajse.JPG.efd19842d0104b485432395c8e182ec3.JPG59626023dcf30_ResizenajseCanonPowerShotA495.JPG.8d769d23dc003605ee3da576d87895b6.JPG

  • Like 9
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hvorfor unngå grus? Hvis hunden halter ville jeg kanskje heller unngått asfalt, samt løping og herjing, og brå bevegelse og lek uten god oppvarming. Jeg antar hun har vært sjekket for AD og patellaluksasjon i forbindelse med haltingen?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

31 minutter siden, simira skrev:

Hvorfor unngå grus? Hvis hunden halter ville jeg kanskje heller unngått asfalt, samt løping og herjing, og brå bevegelse og lek uten god oppvarming. Jeg antar hun har vært sjekket for AD og patellaluksasjon i forbindelse med haltingen?

Vi unngår grus fordi det er underlaget hun halter mest på, noe som er litt merkelig:icon_confused: Hun har vært røntget hos veterinæren pga. dette uten noe som helst funn:frantics:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Snusmumrikk
Akkurat nå, sidnajse skrev:

Vi unngår grus fordi det er underlaget hun halter mest på, noe som er litt merkelig:icon_confused: Hun har vært røntget hos veterinæren pga. dette uten noe som helst funn:frantics:

Har dere skjekka veldig nøye under potene hennes? Såre labber i en eller annen variant gir ofte mest halting på grus

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Akkurat nå, Snusmumrikk skrev:

Har dere skjekka veldig nøye under potene hennes? Såre labber i en eller annen variant gir ofte mest halting på grus

Jeg har sjekket, veterinæren har gransket:hmm: Det var jo første tanken vår at det måtte være under poten som var problemet hvis grus var vondeste underlag, men var ingenting som feila labben.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

10 timer siden, sidnajse skrev:

Jeg har sjekket, veterinæren har gransket:hmm: Det var jo første tanken vår at det måtte være under poten som var problemet hvis grus var vondeste underlag, men var ingenting som feila labben.

Har dere sjekket sesambeina i potene? Betennelser/forkalkninger ved disse kan gi slike utslag. Og da er grus det vondeste å gå på, mens hunden kan være haltfri på andre underlag.
Det kan være litt vanskelig å se på røntgen, spesielt dersom veterinæren ikke tenker over det.
Ganzie har hatt forkalkning i ett av disse i en av forpotene i mange år, og det har medført at hun ikke liker å gå på grus, fordi steinene presser på "vondten". 

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

3 timer siden, Ganzie skrev:

Har dere sjekket sesambeina i potene? Betennelser/forkalkninger ved disse kan gi slike utslag. Og da er grus det vondeste å gå på, mens hunden kan være haltfri på andre underlag.
Det kan være litt vanskelig å se på røntgen, spesielt dersom veterinæren ikke tenker over det.
Ganzie har hatt forkalkning i ett av disse i en av forpotene i mange år, og det har medført at hun ikke liker å gå på grus, fordi steinene presser på "vondten". 

Det har vi igrunn ikke sjekket ordentlig, nei. Hun gikk på smertestillende i to uker, og disse tablettene var også betennelsesdempende. Hun ble mye bedre etter det. Kan jo kanskje være betennelse i sesambeina, ja. Takk for svar:)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 7 months later...

Kan komme med en liten oppdatering på Sydneys vonde bein...

Hun har vært gjennom en veldig god periode nå, og vi har ikke sett noe særlig til haltingen i det hele tatt faktisk. Men plutselig begynte hun å halte igjen, og vi kontaktet veterinær og bestilte ny time hvor vi fikk smertestillende.de tok en ordentlig undersøkelse av poten for å finne fremmedlegemer, uten funn. De tok blodprøver, som heller ikke har vist noe spesielt. Nytt røntgenbilde av hele beinet ble tatt for å sammenligne med det forrige, men uten funn der også. Neste steg blir sannsynligvis CT-undersøkelse av beinet, noe veterinær anbefalte.

Kan ta med et par bilder i samme slengen (har kun mobilbilder, men de er ikke ille...):ahappy:

38749691480_f28fd1bc69_z_d.jpg

Solen er herlig, men når kameraet kommer så må man snu seg bort...

40560108601_543cc6521b_z_d.jpg

Vilter hund = dårlig bilde:sleep:

38749685700_ea48606122_z_d.jpg

:P

38749691690_58dfc379e6_z_d.jpg

...men man har også tid til å bare være søt...

26688676088_2d2811d6ec_z_d.jpg

Snøbart:sleep:

38749678470_a2bb67b501_z_d.jpg

Et magisk dyr...Halvt godt og halvt ondt:D

40560097211_303bc3e915_z_d.jpg

Dusj er ikke det morsomste som finnes...

40560098401_c961d6d336_z_d.jpg

...men til slutt blir man fluffy og fin og får livsgleden tilbake:P

40517265592_cb840a61d9_z_d.jpg

Jeg vil opp!

39849313994_a8b20349de_z_d.jpg

Vær så sniiilllll...:D

40560070391_4d77cfa145_z_d.jpg

Søt Sydney

25689316407_678e366533_z_d.jpg

Ond dårligkvalitets-hund

39664627105_1d0f66b5c9_z_d.jpg

Lat hund som legger seg til rette overalt...

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 1 year later...
  • 5 years later...

Tenkte det passet fint med en liten oppdatering, nå som jeg snuser litt innpå forumet igjen og Sydney har blitt en gæmlis:P Om tre dager har hun rund dag, og har vokst et ordentlig hvitt skjegg. En god gammel dame har hu altså blitt, men ennå sprek som bare det. Akkurat nå chiller vi etter å ha tatt oss en fin tur på fjellet:ahappy: Lett og deilig regn, og lite folk. Tok ikke med kamera, så blir mobilbilder!

image.thumb.jpeg.e85c74280bbc12b2cd7ce3eee6658959.jpeg

image.thumb.jpeg.ad1660aa0c302adaa3a45a88ec4cf8fe.jpeg

Hun ser så kompakt og rar ut her, haha:P Er igrunn spinkel.

image.thumb.jpeg.cdf5d9c1a4de05001f8eabd008564a9a.jpeg

image.thumb.jpeg.98496dce2177f3b549bf39b0a82159af.jpeg

image.thumb.jpeg.1e6ff0e6e532d900ab5acb84db5a275f.jpeg

image.thumb.jpeg.cac28dc636e23bd211d0c5dd15ba9673.jpeg

Endret av sidnajse
Var et rart plassert linjeskift i starten. Vet ikke om det kun er på min tlf, men skriften ser svær ut!
  • Like 3
Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Med denne innstillingen kommer du til å få mange overraskelser i hundeholdet ditt i årene som kommer:) 
    • Tenker at du først og fremst må stikke fingeren i jorda å innse hva slags gener valpen din har. Alle disse tre rasene har grunnleggende mye jaktinstinkt. Alt beror seg ikke på at du er flink til å trene hunden din i valpestadiet. Om du har valp etter foreldredyr/linjer med mye stress og lite impulskontroll har du mildt sagt en jobb foran deg Jeg hadde aldri, ALDRI stolt på min amerikanske bulldog alene rundt små dyr eller katter. Det ville høyst sannsynlig blitt blodbad. Ikke fordi han var slem, ond eller dårlig trent. Men fordi han hadde ett voldsomt jaktinstinkt. Jo før du innser at det mest sannsynlig kan være tilfelle med din hund og, dess bedre er det. Tilrettelegg for minimalt med triggere for hunden din og å holde dyra skilt når du ikke hjemme eller kan følge godt med på interaksjonen mellom dem er mitt beste tips til deg. Pluss, trene på impulskontroll og konsentrasjon. Atferden på hunden din kommer garantert til å forandre seg når den går igjennom de forskjellige kjønnsmodningsfasene - kanskje spesielt dersom du har hannhund.  Fortsett å trene gjennom hele livet til hunden din så minimerer du sjansen for at noe går galt. 
    • Jeg meldte en bekymring til mattilsynet i sommer. Hadde masse bevis på at dyrene ikke hadde det bra, hadde samtaler på telefon, SMS, mailkorrespondanse med saksbehandler fra Mattilsynet, pluss jeg lagde egen googledisk-folder med bilder og videoer av forholdene som hun/de fra Mattilsynet hadde fri tilgang til. Jeg vet også at Mattilsynet var der i hvert fall en gang på befaring. Det endte i at eieren fortsatt har dyrene, noe jeg syntes er heeelt hårreisende.  Hundene hadde tak over hodet, tilgang til mat og vann - så da var det ikke skjellig grunn til omplassering. På tross av at de konstant sto ute, sloss så blodet sprutet og ikke ble møkka for... Nå har jeg flytta, men da jeg fortsatt bodde i området stod det to voksne pluss fire/fem valper i samme hundegård. Alle utenom den ene var forholdsvis store driv- og jakthunder på rundt 25/30 kilo. Tror også at Mattilsynet har sykt mye å gjøre, med lite ressurser til å gjennomføre alt, at de kun har mulighet til å befare bekymringer der dyr er døende eller har veldig, veldig kummerlige livsforhold. Det du beskriver er selvfølgelig helt ******, men trolig ikke nok til at Mattilsynet kommer til gjøre noe.. Dessverre.
    • Som jeg nevnte så er alle rasene i blandingen kjente for å ha sterkt jaktinstinkt. Noe av denne kunnskapen kommer for min del fra Linn som har hatt ambull i mange år, og vi kjenner begge både oppdrettere og aktive hundesportsfolk med alle disse rasene og er aktive i sine respektive raseklubber. Det betyr ikke at det er umulig, men definitivt en langt større utfordring enn om du hadde kjøpt en labrador eller en cocker spaniel. Og det synes jeg oppdretter burde visst om med en slik kombinasjon, men tiltroen min til oppdrettere som blander slike raser er heller ikke veldig stor.  Det er jo uansett bra om det går fint, og så lenge man er bevisst på hva slags hund man har så er det bedre.
    • Hvor har du det fra??? Mage hunder blir feilaktig kalt for kattedrepere, uten at det er noe hold i det. Ja, hundene våre, uansett rase, har jaktinstinkt i større eller mindre grad, men at ambull er så mye verre enn mange andre hunder, har jeg vanskelig for å tro.  Nå kan jeg uansett fortelle at det gjøres store fremskritt her i huset. Hunden har lært seg å sitte når kattene passerer, og han viser en mye lavere interesse for de nå enn i begynnelsen. Han kan fint ligge rolig i ene enden av sofaen og en av kattene ligger i den andre delen uten at de gjør noe stort nummer av hverandre. Så jeg syns vi er på rett vei 🙂
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...