Gå til innhold
Hundesonen.no

Fôr til allergihund?


Rocket
 Share

Recommended Posts

Ja, Rocky har jo noe diffust noe, igjen. Kort oppsummering: Aldri vist tegn til allergi i form av kløe i sitt liv før i fjor.
- Sommeren 2016 fikk han påvist forstørret prostata og antageligvis irritabel tarm, startet på et fôr som skulle være mildere for magen.
- September 2016 fikk han leversvikt, klarte seg etter 10 timer oppvesking og lang antibiotikakur. Samtidig var galleblæren stor, denne minsket også ned til normalstørrelse etter kuren med ab. Fikk dermed levervennlig fôr fra hills. Prescription diet I/d.
- Han begynte gradvis å klø mer og mer og magen ble vanskeligere igjen, han fikk dermed et fôr som skulle være skånsomt for både lever og hud og magen hans. Hill's prescription diet w/d om jeg ikke husker feil. Samt en shampoo for å se om han kanskje var påvirket fra noe utenfra.
- Så ble kløen såppass ille at han fikk noen ukers kortison kur og vi byttet igjen til et nytt fôr, denne gangen Specific Food Allergy Managment. (Hydrolysert, basert på fisk) 

Dette fôret har han gått på til nå, men jeg har også fått en ny shampoo som er god på talg, for han bygger opp en god del av det i huden sin rimelig fort. Nå er han vesentlig bedre i huden enn han var før, men han klør fremdeles mer enn normalt. Ikke til blods, og han er ikke rosa i huden f.eks. Jeg har derfor fått resept på et klølindrende middel som jeg kan velge å bruke om jeg føler for det. Jeg merker ingen forskjell i klø intensitet om han får noe på siden av tørrfôret sitt, og jeg vil ikke si han er plaget lenger. Selvom han klør noe mer enn normalt enda. 

SÅ til tråden spørsmål. Før jeg eventuelt velger å prøve dette jeg har fått på resept så vil jeg se om et annet fôr gir utslag enten ene eller andre veien. Dyrelegen foreslo også at jeg kan prøve dette. Eventuelt tilføre en og en proteinkilde om jeg ønsker å se om han reagerer på noe spesifikt. 
Jeg tror jeg vil gå for et hydrolysert fôr denne gangen også, men trenger tips/tanker av dere. Vet mange med allergihunder skryter av Brit med lam, så jeg er veldig nysgjerrig på dette. Såvidt jeg kan se så er dette hypoallergent, men ikke hydrolysert. Samtidig er jeg usikker på hvor mye og hvilken type protein jeg burde gi mtp leversvikten han hadde i fjor. 

Noen tanker? 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg klarer ikke å se vekk i fra leverskadene og hadde ikke turt å gi vanlig fòr/allergivennlig fòr til en hund som har hatt leverskader... Hadde det bare vært kløe ville jeg også tenkt at acana lamb eller brit lam ville vært bra, men leverskader er veldig alvorlig og krever en helt annen diett enn det som er sunt for friske hunder.

Med leverskader trenger hunden omtrent det stikk motsatte av det som ellers blir regnet som sunt for en hund. De skal ha lite proteiner, mer karbohydrater (for energi) og redusert innhold av kobber. De skal ha ekstra med sink og vitamin K for å lettere ta opp den lille næringen som er i fòret.

Dette får man ikke i f.eks. Brit Lam.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Personlig er jeg veldig glad i bichon-rasene, selv om de krever litt klipping og børsting. Med riktig sosialisering og trening så er de fine familiehunder som kan være med på det meste. Om dere lener mot spaniel så synes jeg personlig at springeren er et bedre valg. Cockeren og de mindre (king charles og cavalier) har mye helseproblemer. De er fine familiehunder, men krever også litt pelsstell. Shetland sheepdog kan være et alternativ. Hvis dere ikke vil ha pelsstell i det hele tatt så ta en titt på dansk/svensk gårdshund. De kan bjeffe når det kommer besøk, går folk på veien, osv. men ikke noe mer enn de fleste andre små raser. De er glatthåret, men røyter da korte hår minst et par ganger i året, som er normalt for alle røytende raser. De er aktive og trenger både fysisk og mental aktivisering, og kan kanskje minne litt om beagle hvis det er utseende som trekker der. Mellompuddel eller dvergpuddel er morsomme og allsidige hunder, de må klippes/børstes.
    • Takk for utfyllende svar og gode råd!  Hvis vi skulle se på en mindre hund, er det noen raser du vil anbefale da?   Hvis vi lener mot spaniel: vil en cocker spaniel eller springer spaniel være et bedre valg? 
    • Har jobbet i kafé tidligere, og etter det jeg kan huske så benyttet vi oss av et spesifikt middel for å bløtlegge bestikk i noen minutter før steamer. Het vel «Dip-It» eller noe sånt.
    • Det ser jo ut som at det virker å bruke strup, men jeg ønsker ikke å bruke det på hundene mine uansett. Mykere metoder tar nok lengre tid, og krever sikkert mer av meg som hundefører, men jeg ønsker heller å legge inn den innsatsen enn å påføre smerte på hundene mine. Hva forskning sier er ikke så relevant for meg, når jeg ser at jeg klarer å oppnå det jeg ønsker uten å bruke brutale metoder så gjør jeg selvsagt det.  Ingen av mine hunder er enkle typer, så når det går an å få de til å fungere godt uten bruk av vold så tenker jeg det skal være mulig for de fleste. 
    • Det er veldig lenge siden jeg har brukt noe slik(da jeg gikk på folkehøyskole for 20+ år siden). Men jeg husker at man skulle skylle før man satte inn i maskinen. Jeg fant også dette, om det er til noe hjelp; Oppvaskmaskin til industri: Slik får du best resultat - Machine Products Storkjøkken AS
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...