Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei,

Vår tibetanske spaniel har blitt angrepet av en samme større hund opp til 2 ganger (border collie). Det skal nevnes at begge er handhunder. 

1. gang var for ca. 7-8 måneder siden. Vår hund sitter på sin veranda i bånd, mens nabohunden var løs og gikk rett til angrep. Heldigvis fikk man til å skille de to, da vår hund ikke har sjangs på en slik stor hund..

2. gangen var for noen dager siden. Igjen kom denne nabohunden, også løs, og gikk rett til angrep på hunden vår som var på sin veranda og i bånd. Denne gangen kunne det endt forferdelig. Vi trodde først at hunden vår døde da han låg stiv som en stokk pga. sjokkreakajon og hvor han blødde fra munnen.. Heldigvis etter 1 minutt reiste han seg omsider opp. Han har ikke vært helt lik seg siden dette angrepet da det kan ta noe tid.. :no:

Det skal sies at eierne av nabohunden ble varslet om mulig anmeldelse, da deres hund virker ustabil og har ved to anledninger gått direkte til angrep på vår hund som er på hans/vår eiendom. 

I forbindelse med ovennevnte, er det noen som har erfaringer med anmeldelse av brudd på båndtvang? Det irriterer meg at eiere som lar hunden sin gå løs hvor det er flere hunder og at hunden oppleves som aggresiv. 

Svar imøtesees. 

Guest Klematis
Skrevet

Dokumenter at hunden er løs og aggressiv. Film/bilder.

Må selv gjøre det for å komme noen vei med en løs sinnatagg som angriper i mitt nabolag. Eier nekter så det blir ord mot ord frem til jeg kan bevise at det skjer.

Skrevet

Vi ble angrepet borti gata her 2 ganger av naboens løse sinte hoffe. Siste gangen ringte jeg polititet samme dag og ba de ta en tur bort til dem å ta en titt. Jeg var heldig, for de hadde tid til det. Har aldri sett den hunden løs igjen for å si det slik. 

Skrevet

Dette har ingenting med båndtvang å gjøre. Det er ikke greit at en hund angriper en annen, uansett tid på året. Hundeloven sier også at man skal ha kontroll på hunden og at den ikke skal være til sjenanse for andre. Uhell kan skje, men om de lar hunden gå løs, særlig etter at dette har skjedd en gang før, så må de ta ansvar.

Jeg håper dere har vært hos veterinør som kan dokumentere skadene. Etter andre gang ville jeg nok anmdeldt.

  • Like 7
Skrevet

Jeg har normalt veldig laaaang strikk,men her hadde jeg også anmeldt etter andre gang.

Jeg har selv hatt hund som hoppet over naboens gjerde for å filleriste deres hund,jeg er fortsatt lykkelig for at det ikke ble fysiske skader på den lille.Og min store fikk aldri den muligheten igjen!!!!!!

  • Like 1
  • 2 weeks later...
Skrevet

Min ble angrepet i dag. Var ikke jeg som gikk tur, men jeg kjente igjen godt beskrivelsen av hund og eier. Kjørte rundt og lette etter han. Fant han heldigvis, og tok bilde av han og den løse hunden. Den går alltid løs og har angrepet flere hunder. Jeg sa til han at hvis jeg ser han med bikkja uten bånd en gang til så sender jeg bilde til politiet. Så får vi se om det hjelper. 

 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ja, ingen av de du nevner er spesielt enkle å trene eller har lite lyd ihvertfall. Med unntak av whippet og basenji som ikke bjeffer mye, men basenji har ulingen sin. Spanieler luker nok mer hund, og de fleste hunder med underull vil lukte mer enn en puddel. Du kan jo se på de andre vannhundene? Lagotto har hatt mye dårlig gemytt, men portugisisk vannhund er en av mine favoritter som jeg så en del av da jeg drev aktivt med hundesport.
    • Jeg brukte for det meste lek som belønning med puddelen, han krevde en del aktivisering men han begynte ikke å bli destruktiv eller pipete om jeg var litt treg en dag eller to, det var greit. I tilfelle det er interessant har jeg en video av en ekstra lang treningsøkt ute en kveld da han trengte litt ekstra hjelp til å få ut energi. Slikt går helt fint, så lenge hunden ikke sier ifra ved å ødelegge ting 😅   Kan jo hende det blir puddel igjen, men kjekt med input i tilfelle det var noe jeg ikke hadde vurdert. Spaniel var ikke på radaren min, vet ikke om det inntrykket jeg har av dem er helt riktig for meg. Og en tråd jeg fant her inne snakket om at de luktet sterkt for noen, det gjør meg litt skeptisk, lukt er grunn til at jeg ikke ville hatt Golden retriever feks 🫣 Korthår collie så jeg på for en del år tilbake men falt ikke helt i smak. Vurderte også chodsky pes, basenji, lundehund, sort elghund, whippet etc, veldig forskjellige raser med forskjellige behov 😅 
    • Det kommer jo litt på ambisjonene mtp lydighet og sånt også. Hunder som er lette å trene krever ofte også mer aktivisering.  Med labrador er det på godt og vondt mye matfokus, det er et godt verktøy i treningen, men også en utfordring. På samme måte som at mange pudler er kresne og vanskeligere å belønne med mat. Spaniel er generelt også mer matglade, men kanskje ikke så ekstreme som labrador.  Gjeterhundrasene har ofte også en del stress, og gjerne lyd med det.  Korthårscollie er en av de jeg synes er litt annerledes og som er ok hunder på aktivitet, de røyter en god del, men ikke noe pelsstell utover børsting og støvsuging. Jeg er litt usikker på lydnivå der. Men kan være verdt en titt.
    • Takk for svar 😁 Har vurdert labrador ja, men litt redd for at den hadde spist alt den kom over 😂  Har absolutt vurdert puddel på nytt, men fra en annen oppdretter. Jeg gjorde mye research og kontaktet flere oppdrettere da jeg fikk min første, men det endte ikke så bra allikevel. Var også ikke klar over at de brune var kjent for å være ekstra gal. Jeg startet en puddelgruppe i området da jeg fikk ham og vi dro på jevnlige treff der, så vet jo at ikke alle er like ikke, men det var en del av guttene som var vanskelige å ha med å gjøre.. så hadde valgt tispe om det ble puddel, tenker jeg. Springer spaniel har jeg ikke sett noe på, har ikke særlig erfaring med den type hund. Pelsstell går helt greit. Alle har jo noe stell. Puddel var ganske mye innimellom, men det var jo ikke verre enn at jeg bare kunne glattbarbere ham om jeg ikke orket en periode. Har også blitt klok av skade og innsett at jeg må prioritere trening på ro ute 🫣
    • Ah perfekt! Takk skal du ha for heads up! Hadde litt guffen magefølelse. Takk for tips, sjekker ut disse nærmere  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...