Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Finnes det noe god måte å få redusert gjeting på biler på ?

Dette gjelder en BC/labrador mix, og iflg eier så er det visst ekstremt.  

Jeg ønsker gjerne å hjelpe, men har kun erfaring med motbetinging og desensetivisering på hunder hvor motivasjon bak er frykt... Da har det fungert veldig bra.

Hadde håpet det finnes måter å gjøre dette på uten å bruke positiv straff... Det er så lett å gjøre feil. 

Søker rundt, og eneste jeg finner er korriger, korriger , korriger... Er det virkelig eneste alternativ ?

Type jakt/preydrive/ gjeting er kanskje så rotfestet at det "blokkeres " fullstending ? Og at positiv straff må til ?

 

Hadde virkelig håpet noen inne her hadde gode råd å komme med! 

 

På forhånd takk :)

Skrevet

Hva annet du kan gjøre er avhengig av hvor blokkert han er på bilen og gjetingen. Når du igjennom til han ved å feks snakke, kan du jo bare trene inn en knallsikker dekk feks.. 

men ofte er problemet å komme igjennom.. 

Skrevet

Hvis du søker etter tråder med "biler" i tittelen på forumet her så får du opp flere tråder som tar opp samme problem. Du kan sikkert finne noen gode råd og tips der.

Skrevet
1 time siden, Krutsi skrev:

Hva annet du kan gjøre er avhengig av hvor blokkert han er på bilen og gjetingen. Når du igjennom til han ved å feks snakke, kan du jo bare trene inn en knallsikker dekk feks.. 

men ofte er problemet å komme igjennom.. 

Jo. Hunden ligger som oftest i dekk ... men type border collie "gjeter dekk" :/ Dekk sitter ganske hardt faktisk... Kanskje man arbeider med hunden under terskel , FØR den blokkerer. Tenker på samme måte som om motivasjonen for utageringen er frykt.   men som sagt vet jeg ikke om motbetinging og desensibilitering funker på akkruat slike drifter.. men takk for tips :)

Skrevet
48 minutter siden, simira skrev:

Hvis du søker etter tråder med "biler" i tittelen på forumet her så får du opp flere tråder som tar opp samme problem. Du kan sikkert finne noen gode råd og tips der.

Tusen takk :) Det skal jeg gjøre

Skrevet

Jeg bruker gjetingen mot min BC. Han får gå fremover kommando når bilene er litt langt unna, så må han legge seg, som han måtte ha gjort om han gjetet sau. Han ligger helt stille og kikker når bilen(e) kjører forbi. Kan tidvis gå litt treigt å komme seg hjemover da, men det går ihvertfall bedre for min del enn før dette.

Nå bruker vi grime (pga voldsom trekking) og den har jo tatt så mye fokus at han kan se på meg og følge kommandoer som sitt og bli isteden, han kan til og med gå pent i bånd mens biler kjører forbi, vi stopper bare og jeg ber han sitte når mange biler kommer på en gang. Da syns han det blir litt vanskelig. Jeg bruker grime som hjelp og vi har fått en fantastisk start så jeg har god tro på at den grimen kan komme av ham til slutt :)

Skrevet

Skal du øve på det må du ha kontroll på biler og holde hunden under terksel/før blokk. Kan fint lære å sladre på de, men ofte blir det for mye fordi biler kommer ofte, mye, og hunden ikke får sjangs til å puste. Men er det allerede rimelig befestet så er det mer finne en måte å fungere med det. 

Jeg hadde en som var ekstrem og der var det få hunden ut i grøfta i dekk, og prøve å jobbe der. det kunne også kaste seg etter bilene. Jeg er sjeleglad vaps ikke gjeter biler, sykler osv. 

Skrevet

Eneste måten jeg til slutt fikk håndtert det på var å få hunden i dekk. Var umulig å få kontakt med hunden, og enten så stupte han i bilene eller så la han seg ned før han stupte i bilene.

Valgte da å jobbe med å ligge mens bilene kjørte fordi, men der det var mulig trakk jeg meg så langt bort fra bilene og fikk han i dekk der (noe som han egentlig gjorde frivillig). Eneste jeg hadde å jobb med var stemmen min og det å fysisk holde han igjen. Så jeg fikk han i ligg før bilen kjørte fordi, holdt han fast i ligg mens jeg rolig sa ligg når bilen(e) kjørte. Når bilen var passert fikk han et værsegod og masse verbal ros. 

Dette fungerte for oss, men vi brukte et å på å gå fra stupe i biler til å kunne passere greit nok. Med greit nok mener jeg at hunden resten av livet måtte i dekk mens biler passerte med mindre han selv valgte å finne seg noe annet spennende. Men måttealltid følge med på sinstilstanden hans. Livet ble uansett MYE bedre!

Min hund var det ikke mulighet til å nå inn på noen andre måter. Godbiter, sladring, Kinderegg... Ingen ting kunne sammenlignes med å få gjete bilene.

Jeg valgte også å videreføre dette til syklister, joggere etc.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Første som slår meg er parasitter eller stoffskifte. Om ikke hun har synlige parasitter av kjent type i avføringen, som kan fikses med en reseptfri markkur fra apoteket -> veterinær.  Det er antakelig stoffskifte, om hun alltid har vært sånn. Ikke sikkert at mer energirikt for løser det, for det kan hende hun instinktivt vil spise mindre av det for å holde systemet sitt i balanse. Selv har jeg alltid vært så tynn at folk blir støtt av det og skinny shamer skamløst. Det er åpenbart hormoner. Sult og apetitt regulerer seg veldig annerledes enn hos de som sliter med motsatt problem. Det er vondt for meg å "overspise" ifht eget system, hva som er passende eller utilstrekkelig for andre   Da jeg var gravid la jeg på meg "normalt" (mye, selv til gravid å være), men med hornonene ute av kroppen rant den vekten av igjen i en rasende fart selv om jeg fortsatt spiste mer enn tilstrekkelig for å skulle holde den, så hormoner, hornoner, hormoner.  Om hunden ellers virker frisk og rask.. Hvilke(n) rase(r) er hun?   
    • En dyrlegesjekk er absolutt lurt. Hun kan ha helseproblemer som gjør at hun ikke tar opp næring riktig. Hva dyrlegen sjekker kommer helt an på vurderingen av hunden, rase, vekt, hva hun spiser osv. Jeg antar du har prøvd ulike fõr og fõrtyper? Har du prøvd å gi mat til ulike tidspunkter? Det som funket best for min småspiste hund var å gi lite nok til at han alltid spiste opp. Du kan jo bare tenke deg selv om du ikke har matlyst, og stadig får servert mer mat enn du orker. Jeg fôret også en kombinasjon av rått og tørt, og varierte mellom typer og merker. Å ha litt lakseolje over maten kan også hjelpe.
    • Jeg har en tynn hund på 2 år og hun er fullvoksen for lenge siden. Hun har alltid vært tynn og spinkel sånn at ribbeina og knoklene stikker ut. Har prøvd å få henne opp i vekt. Er det noe jeg kan gjøre? Bør hun da ha en dyrlegesjekk men hva gjør dyrlegen da? Er det noen som har erfaring med en småspist hund? Har prøvd flere for og hun er like tynn. 
    • Du har ingen som vil passe hundene litt? Om du har en hund hjemme (lederen, om en av dem tydelig er det) og de andre ute, så er det antakelig mye lettere å få til, over tid. Det hender folk tilbyr gratis hundepass på Finn, bare fordi de elsker hunder, men ikke har lyst til å forplikte seg på fulltid. Om du ikke finner en annonse, så lag en. Sjansen for napp fra dyrevenner som ikke kan ha dyr selv er høy.  Jeg anskaffet en hund nr 2 fordi den første ikke var interessert i sønnen min, og han var så såret av alle avvisningene, han måtte få sin "egen" i en alder av fire år. "Itte'no problem," tenkte jeg, som hadde sett andre med flere hunder. Eldste hundens umiddelbare respons på det nusselige lille nøstet av samme art var aggressiv knurring. Hadde heldigvis en god hundepasser som hunden kjente og trivdes hos, som tillot oss en smooth tilvenningsperiode med passende mengder samvær og alenetid, og innen noen uker hadde eldste adoptert den yngre som sin egen. Den fikk henge fra ørene og jage ham bort fra matskålen sin, og han hadde ikke hjerte til å nekte den noe. Han hadde en grenseløs kjærlighet til den nye lille vennen sin. ..etter en stund, men det startet altså med høy nakkebust, stiv hale og et virkelig aggressivt knurr, og kunne potensielt blitt stygt om vi ikke hadde kunnet pæmpre den eldste med masse one on one time, favorittaktivitene hans og koblet den lille med noe positivt. Jeg antar du har servert hundene det beste de vet som belønning for ethvert tilløp til ro og avslapning ifbm kattene? 
    • Det bør nok helst foregå i et annet rom, om ikke utenfor huset eller ihvertfall på god avstand. Om du gjør det rett foran de andre hundene i bur så er du like langt.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...