Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

De som har delt bosted for hund, hvordan fungerer det/hvordan fungerer hunden?

Tenker gjerne på par som har en hund sammen, for så å velge å gå fra hverandre - og så velge en samværsordning ift hunden.

Kanskje rart spørsmål, men ønsker å vite om det går greit, om hunden eventuelt viser annen atferd med en slik overgang, generelle erfaringen, og så videre - og om noen kanskje mener det er bedre med ett og samme stabile hjem, ikke bytting annenhver uke eller hva nå samværsordningen legger opp til?

Skrevet

Ingen direkte erfaring, men jeg tenker at det må da gå helt greit! Hunden er jo kjent med og vant til begge. Begge hundene mine har egentlig to hjem som de er overlykkelige for å komme til; med eldste er det familie og med yngste er det hos oppdretter. :)

 

Skrevet

Når moren og faren min skilte seg så fulgte familiehunden med meg. Dvs to uker hos mamma også to uker hos pappa. Fungerte fint det den tiden jeg bodde 50/50 hos de. 

Skrevet

Portisen vår bor både her og hos moren min. Det går helt supert det :) Den lille passes stadig av svigers, og det går også veldig bra. Kun gode erfaringer mao. 

Skrevet

Jeg fikk Nemi i skilsmissegave av foreldrene mine, og i 7 år nå har vi flyttet fram og tilbake annenhver uke. :) Det har fungert veldig greit, og hun er like komfortabel i begge husene. Hun har lært seg at det er forskjellige regler i de ulike husene uten problemer - for eks. får hun ligge i sofaen hos mamma, men ikke hos pappa. 

Skrevet

Mira fulgte meg da foreldrene mine skilte seg, hun stressa i et døgn ca første gang vi flyttet til mammas nye hus og etter det var alt greit. Nå bor vi for oss selv, men pga min helse er vi innimellom hjemme hos mor eller far for en ukes tid og det er 0 stress.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...