Gå til innhold
Hundesonen.no

Forbedring av FVF


Recommended Posts

Guest Christine
Skrevet

Følger tydeligvis alt for mange flinke lydighetsfolk på insta, for nå har jeg for første gang fått motivasjon og lyst til å prøve å få til en bra fri ved fot. Vært preget av å trene med setter - så lenge bikkja har gått på venstre side med kontakt og i halvveis grei posisjon har jeg vært fornøyd liksom :aww: 

Hva er dere beste tips og råd? Hvordan lærer dere det inn og fortsetter treningen? :) 

Skrevet

Begynner med å få inn en god utgangsstilling. Og har superkorte økter før belønning, dvs ofte bare ETT skritt slik at jeg er sikker på at hunden får belønning når den er på rett sted. Så mye av første året trenes egentlig det å opparbeide sterk forventning til selve posisjonen. Og jeg løser ut før jeg belønner, dvs - jeg markerer for belønning idet hunden er på rett sted, og deretter løser den ut og belønner. Hvis jeg ikke løser ut før jeg belønner er det avgjørende HVOR belønningen kommer fra slik at posisjonen blir bra. Terper mye på dette, med mye belønning og mye ulik belønning. 
Etterhvert utvider jeg med antall skritt/lengde, legger inn vinkler, sidesteg, bakover osv, men går ofte tilbake og repeterer posisjonen ved å trene 1 - 2 skritt, belønn. 

Og fra jeg har valper belønner jeg ved venstre kne, alltid. Så de opparbeider en superstor forventning til venstresiden min, og i utgangsposisjon. (var forøvrig det som "straffa" seg på siste rallykonk da Lotta insisterte på å komme inn i utgangsstilling når hun egentlig skulle inn i front :D )  

Skrevet

Hva som er en forbedring/god FVF kommer vell ann på den enkeltes kriterier, mål og ambisjoner. Hva anser du som en god FVF, og hvordan ser ditt bilde av deres gode FVF ut? :) 

Skrevet

Jeg bruker lokking, selve innsitten regner jeg med du har koll på, derfra går jeg med godbit i handa og handa over snuten på hunden som får prøve å ta godbiten til og begynne med(kan og bruke hånda som target). Holder handa der det passer ifht å få hunden i den posisjonen jeg vil. Etterhvert kan jeg løfte handa litt opp korte strekker slik at hunden går likevel og belønne. Strekke det mer og mer så det blir mindre og mindre hjelp. Etterhvert liker jeg godt å gå med leke eller godbit på utsiden av hundens hode(omvendtlokking), synes det gir bra fokus, bra posisjon og lett å få trent utholdenhet og lengde og ikke bare gå små strekker, og det synes jeg er en fordel. Personlig bruker jeg mye synlig belønning hele tiden, men viss man ikke ønsker det så tar man det jo bare gradvis bort :) 

Skrevet
9 minutter siden, Malamuten skrev:

Jeg bruker lokking, selve innsitten regner jeg med du har koll på, derfra går jeg med godbit i handa og handa over snuten på hunden som får prøve å ta godbiten til og begynne med(kan og bruke hånda som target). Holder handa der det passer ifht å få hunden i den posisjonen jeg vil. Etterhvert kan jeg løfte handa litt opp korte strekker slik at hunden går likevel og belønne. Strekke det mer og mer så det blir mindre og mindre hjelp. Etterhvert liker jeg godt å gå med leke eller godbit på utsiden av hundens hode(omvendtlokking), synes det gir bra fokus, bra posisjon og lett å få trent utholdenhet og lengde og ikke bare gå små strekker, og det synes jeg er en fordel. Personlig bruker jeg mye synlig belønning hele tiden, men viss man ikke ønsker det så tar man det jo bare gradvis bort :) 

Slik gjør jeg det også, og jeg føler at det å fjerne hånda/godbiten går automatisk og uten problemer. Og det gir fine og presise FVF'er.  Begynner med ett og ett skritt og øker gradvis lengden vi går før belønning. Krever da at hunden går så riktig som mulig helt fra start, og heller korte avstander. Synes det funker bra, og godt å se andre med samme erfaring :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er slett ikke alle som får katter og hunder til å gå sammen. Hva slags hunder har du, og hvor gamle er de? Vi måtte omplassere våre katter, da de og hunden aldri kom overens. Det beste er nok om de kan se hverandre, men ikke komme fysisk bort til hverandre. En kompostgrind er ikke mye til hjelp mot ivrige hunder hvis de er større enn en chihuahua.  Jeg har ikke noe erfaring med dette etter det første forsøket for 20 år siden, så jeg har dessverre ingen gode råd, utover å overhodet ikke la de være løse sammen.
    • Jeg har tatt kompostgrind på døra men hundene bare bryter den opp så det går ikke.
    • Jeg har hunder fra før av og har skaffet meg kattunger. Jeg har hatt kattungene på eget rom. Bytta tepper sånn at de skulle lukte hverandre. Latt hundene være i bånd. Dette funka bra i 2 måneder. Nå på den 3.måneden så har alt snudd. Hundene blir ville når kattungene kommer ut. De bjeffer. Jeg tør ikke å la de gå løs. De gjorde dette først og da var de rolige. Men nå hopper de og bjeffer og er mye mere på. Hva bør jeg gjøre nå? Jeg har gått gradvis frem men kattungene er redde og det er ikke greit.  Er det lurt å ta inn kattungene på ett eget rom ennå? Eller å slippe de løs sammen med løse hunder? Redd hundene blir mere ivrig når de har på bånd på. Og at forventningene da blir skyhøye hver gang de kommer ut. Hvis de var ute og løse sammen hele tiden hadde dem da synes det er mere kjedelig? Vil at de skal godta dem.  Jeg har sikkert gjort noe galt siden folk får jo hunder og katter til å gå sammen når de tar det gradvis. Det har jeg gjort også. Hva bør jeg gjøre nå?
    • Alder opp til 12 uker: Den viktigste sosialiseringsperioden, når valpene ennå ikke har utviklet noen uttalt frykt.
    • Det viktigste rådet når du skal velge mellom disse skolene, er å legge merke til hvor intensivt timeplanen er og de metodiske nyansene i oppførselskontrollen.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...