Gå til innhold
Hundesonen.no

Forbedring av FVF


Recommended Posts

Guest Christine
Skrevet

Følger tydeligvis alt for mange flinke lydighetsfolk på insta, for nå har jeg for første gang fått motivasjon og lyst til å prøve å få til en bra fri ved fot. Vært preget av å trene med setter - så lenge bikkja har gått på venstre side med kontakt og i halvveis grei posisjon har jeg vært fornøyd liksom :aww: 

Hva er dere beste tips og råd? Hvordan lærer dere det inn og fortsetter treningen? :) 

Skrevet

Begynner med å få inn en god utgangsstilling. Og har superkorte økter før belønning, dvs ofte bare ETT skritt slik at jeg er sikker på at hunden får belønning når den er på rett sted. Så mye av første året trenes egentlig det å opparbeide sterk forventning til selve posisjonen. Og jeg løser ut før jeg belønner, dvs - jeg markerer for belønning idet hunden er på rett sted, og deretter løser den ut og belønner. Hvis jeg ikke løser ut før jeg belønner er det avgjørende HVOR belønningen kommer fra slik at posisjonen blir bra. Terper mye på dette, med mye belønning og mye ulik belønning. 
Etterhvert utvider jeg med antall skritt/lengde, legger inn vinkler, sidesteg, bakover osv, men går ofte tilbake og repeterer posisjonen ved å trene 1 - 2 skritt, belønn. 

Og fra jeg har valper belønner jeg ved venstre kne, alltid. Så de opparbeider en superstor forventning til venstresiden min, og i utgangsposisjon. (var forøvrig det som "straffa" seg på siste rallykonk da Lotta insisterte på å komme inn i utgangsstilling når hun egentlig skulle inn i front :D )  

Skrevet

Hva som er en forbedring/god FVF kommer vell ann på den enkeltes kriterier, mål og ambisjoner. Hva anser du som en god FVF, og hvordan ser ditt bilde av deres gode FVF ut? :) 

Skrevet

Jeg bruker lokking, selve innsitten regner jeg med du har koll på, derfra går jeg med godbit i handa og handa over snuten på hunden som får prøve å ta godbiten til og begynne med(kan og bruke hånda som target). Holder handa der det passer ifht å få hunden i den posisjonen jeg vil. Etterhvert kan jeg løfte handa litt opp korte strekker slik at hunden går likevel og belønne. Strekke det mer og mer så det blir mindre og mindre hjelp. Etterhvert liker jeg godt å gå med leke eller godbit på utsiden av hundens hode(omvendtlokking), synes det gir bra fokus, bra posisjon og lett å få trent utholdenhet og lengde og ikke bare gå små strekker, og det synes jeg er en fordel. Personlig bruker jeg mye synlig belønning hele tiden, men viss man ikke ønsker det så tar man det jo bare gradvis bort :) 

Skrevet
9 minutter siden, Malamuten skrev:

Jeg bruker lokking, selve innsitten regner jeg med du har koll på, derfra går jeg med godbit i handa og handa over snuten på hunden som får prøve å ta godbiten til og begynne med(kan og bruke hånda som target). Holder handa der det passer ifht å få hunden i den posisjonen jeg vil. Etterhvert kan jeg løfte handa litt opp korte strekker slik at hunden går likevel og belønne. Strekke det mer og mer så det blir mindre og mindre hjelp. Etterhvert liker jeg godt å gå med leke eller godbit på utsiden av hundens hode(omvendtlokking), synes det gir bra fokus, bra posisjon og lett å få trent utholdenhet og lengde og ikke bare gå små strekker, og det synes jeg er en fordel. Personlig bruker jeg mye synlig belønning hele tiden, men viss man ikke ønsker det så tar man det jo bare gradvis bort :) 

Slik gjør jeg det også, og jeg føler at det å fjerne hånda/godbiten går automatisk og uten problemer. Og det gir fine og presise FVF'er.  Begynner med ett og ett skritt og øker gradvis lengden vi går før belønning. Krever da at hunden går så riktig som mulig helt fra start, og heller korte avstander. Synes det funker bra, og godt å se andre med samme erfaring :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Men hvis hun spiser opp maten er det vel bare å enten gi henne mer, eller mer energirik mat? Høyenergifôr for jakthunder er for eksempel et godt alternativ.
    • Maten blir som oftest spist opp med en gang. Jeg har sett at hun spiser både tørr for og vom men hun spiser ikke nok siden hun fortsatt er undervektig. Skal bestille en time hos vetrinæren.
    • Mat fremme hele tiden er generelt en dårlig metode for småspiste hunder. Noen få, små måltider om dagen er bedre.  Antar du har testet med vårfôr og råfôr også.  Jeg ville nå uansett tatt en tur til dyrlegen og utelukket at det er noe galt, og få en profesjonell vurdering på om hunden er undervektig eller bare naturlig tynn.
    • De får mat til forskjellig tidspunkt. Hunden virker helt frisk og rask. Ellers hadde jeg tatt hun med til veterinæren alt. Når jeg gir henne godbiter vil hun alltid ha.  Hun er også lavere enn rasestandarden i mankehøyde og er ellers liten på alle områder.
    • Parasitter er det ikke da hun også lever med andre hunder og de er normalvektige. Ellers hadde de også blitt smitta. Hun får lik mat som de andre. Noen ganger er det mat fremme hele dagen mens andre dager blir det spist opp. Har ikke merka noen forskjell men gjør dette for at det skal være en forandring. Har prøvd flere for. Burde jeg da dra til dyrlegen for å sjekke stoffskifte?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...