Gå til innhold
Hundesonen.no

Forbedring av FVF


Recommended Posts

Guest Christine
Skrevet

Følger tydeligvis alt for mange flinke lydighetsfolk på insta, for nå har jeg for første gang fått motivasjon og lyst til å prøve å få til en bra fri ved fot. Vært preget av å trene med setter - så lenge bikkja har gått på venstre side med kontakt og i halvveis grei posisjon har jeg vært fornøyd liksom :aww: 

Hva er dere beste tips og råd? Hvordan lærer dere det inn og fortsetter treningen? :) 

Skrevet

Begynner med å få inn en god utgangsstilling. Og har superkorte økter før belønning, dvs ofte bare ETT skritt slik at jeg er sikker på at hunden får belønning når den er på rett sted. Så mye av første året trenes egentlig det å opparbeide sterk forventning til selve posisjonen. Og jeg løser ut før jeg belønner, dvs - jeg markerer for belønning idet hunden er på rett sted, og deretter løser den ut og belønner. Hvis jeg ikke løser ut før jeg belønner er det avgjørende HVOR belønningen kommer fra slik at posisjonen blir bra. Terper mye på dette, med mye belønning og mye ulik belønning. 
Etterhvert utvider jeg med antall skritt/lengde, legger inn vinkler, sidesteg, bakover osv, men går ofte tilbake og repeterer posisjonen ved å trene 1 - 2 skritt, belønn. 

Og fra jeg har valper belønner jeg ved venstre kne, alltid. Så de opparbeider en superstor forventning til venstresiden min, og i utgangsposisjon. (var forøvrig det som "straffa" seg på siste rallykonk da Lotta insisterte på å komme inn i utgangsstilling når hun egentlig skulle inn i front :D )  

Skrevet

Hva som er en forbedring/god FVF kommer vell ann på den enkeltes kriterier, mål og ambisjoner. Hva anser du som en god FVF, og hvordan ser ditt bilde av deres gode FVF ut? :) 

Skrevet

Jeg bruker lokking, selve innsitten regner jeg med du har koll på, derfra går jeg med godbit i handa og handa over snuten på hunden som får prøve å ta godbiten til og begynne med(kan og bruke hånda som target). Holder handa der det passer ifht å få hunden i den posisjonen jeg vil. Etterhvert kan jeg løfte handa litt opp korte strekker slik at hunden går likevel og belønne. Strekke det mer og mer så det blir mindre og mindre hjelp. Etterhvert liker jeg godt å gå med leke eller godbit på utsiden av hundens hode(omvendtlokking), synes det gir bra fokus, bra posisjon og lett å få trent utholdenhet og lengde og ikke bare gå små strekker, og det synes jeg er en fordel. Personlig bruker jeg mye synlig belønning hele tiden, men viss man ikke ønsker det så tar man det jo bare gradvis bort :) 

Skrevet
9 minutter siden, Malamuten skrev:

Jeg bruker lokking, selve innsitten regner jeg med du har koll på, derfra går jeg med godbit i handa og handa over snuten på hunden som får prøve å ta godbiten til og begynne med(kan og bruke hånda som target). Holder handa der det passer ifht å få hunden i den posisjonen jeg vil. Etterhvert kan jeg løfte handa litt opp korte strekker slik at hunden går likevel og belønne. Strekke det mer og mer så det blir mindre og mindre hjelp. Etterhvert liker jeg godt å gå med leke eller godbit på utsiden av hundens hode(omvendtlokking), synes det gir bra fokus, bra posisjon og lett å få trent utholdenhet og lengde og ikke bare gå små strekker, og det synes jeg er en fordel. Personlig bruker jeg mye synlig belønning hele tiden, men viss man ikke ønsker det så tar man det jo bare gradvis bort :) 

Slik gjør jeg det også, og jeg føler at det å fjerne hånda/godbiten går automatisk og uten problemer. Og det gir fine og presise FVF'er.  Begynner med ett og ett skritt og øker gradvis lengden vi går før belønning. Krever da at hunden går så riktig som mulig helt fra start, og heller korte avstander. Synes det funker bra, og godt å se andre med samme erfaring :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Simira har rett – det er stress, ikke rang. Det du beskriver høres ut som en hund som blir overstimulert i møte med andre hunder, og når du tar henne ned, eskalerer frustrasjonen fordi hun ikke fikk gjort det hun ville. Det viktigste nå er å gi henne mindre mulighet til å øve inn adferden. For hver gang hun ypper og hopper på en annen hund, vil hun gjøre mer av det i fremtiden. Så dere må holde større avstand og starte med møter hvor hun kan være rolig. Lang avstand, korte møter(muligens ingen møter), pause FØR hun når det frustrasjonspunktet hvor hun "mister hodet". Jeg skriver mer konkret om å bygge ro her, om dere vil ha en plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/ At den ikke reagerer på ALLE hunder er faktisk greit – det betyr at hun ikke er generelt aggresiv, men at det noen møter trigges frustrasjonen særlig mye. Fokuser på hvilke møter som går bra, og bygg derfra.
    • Dette har absolutt ingenting med rang å gjøre, det er en ren stressfunksjon. Det handler om situasjonen der og da, hva hunden har gjort rett før og tidligere på dagen, hvem som holder i båndet og hvordan de reagerer, den andre hunden og hvordan den reagerer, og sikkert mange andre ting. Igjen, her må hilsing og lek med andre hunder begrenses. Og hvis dette likevel skjer må hunden såklart uansett fjernes fra situasjonen umiddelbart. Jeg ville fått hjelp av en instruktør til å se på og jobbe med dette, så det ikke utvikler seg. Jo flere ganger dette skjer, jo mer øker sjansen for at det vil fortsette, og for at det før eller senere vil bli en konflikt der noen blir skadet.
    • Ja det er pga. stress og frustrasjon. Tror hunden vil opp i rang og finner ikke ut av det. Hunden reagerer ikke på alle hunder. Hvis det hadde skjedd så hadde jeg tatt den med til Vetrinær. Men er usikker på om det er noe fysisk når den kun reagerer på noen av hundene.?
    • Man må såklart ikke, men det kan ofte være greit å utelukke fysisk ubehag ved aggressiv adferd. Når det er sagt høres dette ut som et adferdsproblem. Uavhengig av alder så er det ikke bare å "vente til de vokser det av seg". Hvis en unghund starter med problematisk adferd er det utrolig viktig å jobbe med det, nettopp for å forme den hunden skal bli som voksen. Sånn umiddelbart høres det ut som hunden kan være overstimulert og at dette er et utslag av stress i møte med andre hunder. Hvis dette skjer i hilsesituasjoner eller løs lek med andre hunder så høres det ut som dere må ta ham ut av situasjonen og holde avstand lenge før han når det punktet at dette skjer.
    • Må man alltid ta med hund som ypper til bråk på noen hunder til veterinæren for ekstra sjekk om det er noe galt fysisk? Det er ikke alle hunder den ypper til å slåss. Er en unghund på 2 år. Hunden hopper opp på ryggen til de som hun skal yppe med og når jeg da tar den ned så blir den sint og flyr på enda mere. Vi hadde håpet det skulle bli bedre etter at hunden var fylt 2 år. Men man sier at de ikke blir voksne før 3-4 årsalderen.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...