Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei! :) 
Jeg og valpen min begynte på kurs for 3uker siden, det er 3 hunder+min hvorav det kun er 1 valp itillegg til min. 
 etter 'treningen' er overstått så pleier hundene å få løpe løse sammen, hvor jeg da reagerte på hvordan den andre valpen på kurset herset med min.. 
Valpen min(jack) prøvde å løpe unna den andre valpen med halen mellom bena og gjemte seg i noen busker innat en husveg, når jack da prøvde å komme ut av buskene så kom den andre valpen tilbake og tvang jack bak igjen til buskene. Den andre valpen hoppet,knurret og bet i jack som prøvde å løpe unna med halen mellom bena, dette reagerte jeg på og sa klart ifra att jeg IKKE syntes var greit, men kursleder mener de skulle finne ut av ting selv. Men jeg kan ikke skjønne det er rett att de skal finne ut av ting selv når hunden min tydelig er ukomfortabel og prøver å komme vekk med halen mellom benene og klynker hver gang den andre valpen kommer å hersjer med han.Når jeg da gikk for å skille valpene så ville ikke jack engang rikke seg fra min side før den andre valpen var borte..  
Er det jeg som er alt for hønemor her?  eller er ikke dette greit?

Skrevet

Uavhengig av hva noen synes er greit eller ikke her så er det DU som bestemmer hva din hund skal utsettes for og hva den skal tåle. Ikke kursleder. Det er IKKE greit.

Det er vanskelig å si noe om situasjonen spesifikt, men om du opplever at valpen din er ukomfortabel i situasjonen så ville jeg droppet den lekingen etter kurset, og/eller holdt den andre valpen unna. Om det overhodet ikke er noe jevnbyrdig lek mellom dem og din bare trekker seg unna så har han ingenting ut av det i alle tilfelle.

  • Like 8
Skrevet

Jeg har en sånn valp som herser med andre. Hun er skikkelig ufin rett og slett og det er IKKE greit! Jeg slapp henne med en annen valp to ganger. Første gangen gikk det relativt bra, andre gangen kunne ikke min la den andre være i fred(da var hun selv 8 uker faktisk), så etter det har jeg henne ikke med valper og små hunder, fordi hun er så ufin. Hun oppfører seg mye bedre med større hunder, så da sosialiserer jeg bare med hunder som er en del større enn henne og som faktisk synes det er kjekt at hun er litt dust. 

Jeg synes det er bra at du tok til deg valpen din. Små valper bryr seg ikke noe om hvordan den andre valpen skulle ha det og kjører sitt eget løp, så de kommer ikke til å "finne ut av det". Det blir bare til at din lærer å bli bøllet med og skremt, mens den andre får legge seg til en utrolig dårlig uvane. 

Skrevet

Det var ikke bare min hund denne valpen var ekkel mot, men var nok min som fikk gjennomgå mest ettersom han er så forsiktig av seg,yngst og minst.
Jeg sa til kursleder flere ganger att jeg ikke syntes det var greit og plukket vekk den lille douchebagen av en valp, men fikk til svar att de skulle ordne opp selv og att det ikke var noe farlig siden de er valper. Da plukket jeg til slutt opp Jack og sa meget stramt til hun att dette ikke gikk ann og det måtte hun se selv.

  • Like 2
Skrevet

Jeg trodde de fleste i dag droppet frislipp og lignende etter valpekurs, fordi kursplassen skal assosieres med trening og konsentrasjon - ikke tull og moro? For din hund blir det jo ikke moro en gang, så jeg ville droppet den biten og bare fokusert på at der kommer dere for å trene og miljøtrene.

Hvis du synes valpen blir mobbet, så ville jeg tatt det opp med kursarrangør på en ordentlig måte, sagt at det ødelegger treningsutbytte når kurskvelden avsluttes så negativt, og fortsatt å kontrollere hva din valp får utsettes for og ikke. Hvis den andre valpen har kjempemoro med å være bølle, så vil den jo ikke plutselig bli "fornuftig" og la din valp være i fred (eller at de "finner ut av det selv", som du refererer instruktøren på) - og vår jobb som hundeeiere er å beskytte våre hunder. 

  • Like 7
Guest lijenta
Skrevet

En avsporing i natten men jeg er vist moderne jeee. Har aldri likt ukontrollert frislipp. Med valper så slipper jeg gjerne med gode trygge stabile voksne som er gode læremestre i hvordan valpen skal oppføre seg. 

Så ja du har rett i at det ikke er noe lurt med frislipp med den bøllete valpen og din valp. Den som bøller trenger andre stabile voksne som kan lære den litt regler

Skrevet

Vell, følte vell egentlig att jeg sa ifra til kursleder flere ganger, men ble svart med att de skal finne ut av det selv og att det ikke er farlig siden det er valper.. 
Når jeg da sa att dette ikke gikk ann og det må hun se selv så ble hun vell egentlig bare litt små furt.  

Men dette var jo faktisk så tydelig att min samboer reagerte på det og samboer pleier som regel aldri å legge merke til slik..

Skrevet
51 minutter siden, whiskeybordercollie skrev:

Vell, følte vell egentlig att jeg sa ifra til kursleder flere ganger, men ble svart med att de skal finne ut av det selv og att det ikke er farlig siden det er valper.. 
Når jeg da sa att dette ikke gikk ann og det må hun se selv så ble hun vell egentlig bare litt små furt.  

Men dette var jo faktisk så tydelig att min samboer reagerte på det og samboer pleier som regel aldri å legge merke til slik..

Mitt tips er å drite i hva instruktøren sier og gjør det du selv føles riktig. Jeg hadde ikke gått med på verken at min fikk bølle eller bli bøllet med, uansett hva instruktøren måtte mene. 

  • Like 5
Skrevet
1 time siden, whiskeybordercollie skrev:

Vell, følte vell egentlig att jeg sa ifra til kursleder flere ganger, men ble svart med att de skal finne ut av det selv og att det ikke er farlig siden det er valper.. 

Uff, de ordner ikke opp selv bare fordi de er valper. Der valpen er hentet fra hadde den en mor, kanskje en flokk, som samlet oppdro disse små. De går også inn og avbryter bølleoppførsel.

1 time siden, whiskeybordercollie skrev:

Når jeg da sa att dette ikke gikk ann og det må hun se selv så ble hun vell egentlig bare litt små furt.  

Men dette var jo faktisk så tydelig att min samboer reagerte på det og samboer pleier som regel aldri å legge merke til slik..

Dersom ikke kursleder viser å bry seg om dine bekymringer hadde jeg tatt grep selv og bare droppet slippet, slik som de andre sier :) 

Skrevet
5 timer siden, whiskeybordercollie skrev:

Vell, følte vell egentlig att jeg sa ifra til kursleder flere ganger, men ble svart med att de skal finne ut av det selv og att det ikke er farlig siden det er valper.. 
Når jeg da sa att dette ikke gikk ann og det må hun se selv så ble hun vell egentlig bare litt små furt.  

Men dette var jo faktisk så tydelig att min samboer reagerte på det og samboer pleier som regel aldri å legge merke til slik..

En god instruktør klarer å se individene på kurset, tilpasser opplegget til hver enkelt hund uten å tro på en universell fasitløsning - og blir ikke furt om kursdeltagere likevel har andre ønsker for sin hund. Uten at jeg vet noe mer enn det du har skrevet, så kjenner jeg at det er en instruktør jeg ikke hadde gått mer kurs for - både fordi det virker som om hun ikke kan så mye hund (eventuelt har en innstilling til hund jeg ikke deler), og fordi hun ikke respekterer dine ønsker for hva din hund skal oppleve.

  • Like 9
Skrevet
21 timer siden, Bordercollie skrev:

Jeg valgte å droppe en kursdag pga det som skjedde, men vi har jo betalt 2500-, for dette kurset så får bare gå det ferdig, men jeg har droppet slippet :) 

Ingen kan uansett tvinge deg til å være med på noe du ikke har lyst til. Du er jo kunden, det er du som har betalt. Så jeg ville gjort og tatt til meg det som er fornuftig, og droppet slippet :)

 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det kommer an på hunden, treningen og målet.Jeg vil alltid belønne innkalling og innkallingstrening med noe av de beste godbitene hunden kan få, fordi det er den absolutt viktigste treningen. Men belønning er ikke bare godbiter. Belønning er alt hunden vil ha. For noen hunder er det kos, mange liker leker, men godbiter er ofte den beste måten å belønne presist på. I valpe- og unghundtiden ville jeg alltid hatt en godbitpose tilgjengelig på meg, og gjerne en draleke/tauleke. De fleste som driver aktivt med hund bruker godbitposer som er enkle å åpen og lukke, og som flyttes over i lommen på det man har på deg. De første par årene er det mye godbiter "hele tiden", fordi hunden skal lære så mye nytt. Hva slags godbiter kommer an på hvor matfokusert hunden er og hva den liker. Her må du prøve deg fram litt. Til enkle hverdagsøvelser som "sitt", "gi labb" osv. kan du godt bruke tørrfõr fra dagens matrasjon hvis hunden er matglad. Godbiter fra butikk eller dyrebutikk er som oftest helt ok, men å skjære opp rent kjøtt fra påleggsskiver eller ost for eksempel er gjerne billigere. Rester av pannekaker, fiskepudding, pølser osv. er fint. Skinkeost på tube er en annen variant. Variasjon er også generelt fint. Ferske godbiter er ofte mer populært og sterkere enn tørre godbiter.  Når valpen/hunden har lært en øvelse kan man fase ut belønningen, men det kan være lurt å belønne innimellom og forsterke øvelsene over tid. Om belønningene plutselig forsvinner kan hunden miste motivasjonen for det, om den ikke finner belønning i øvelsen i seg selv. Jeg belønnet fortsatt mine hunder på 13 og 17 for innkalling (alltid), og innimellom for kontakt, lydighetsøvelser osv., men ikke hver gang slik jeg ville gjort med en valp eller unghund for eksempel.
    • Hei!  Sikkert dumt spørsmål, men jeg er likevel usikker. Det står at man skal bruke godbiter og belønne alt i starten, det er jeg helt med på, men hva slags godbiter belønner man med? Tenker på helseaspektet, dette kommer jo i tillegg til for. Hva slags godbiter bruker man til valp, og har man alle lommer fulle til en hver tid, belønner man hele tiden i lang periode? Når faser man ut? Hva slags godbit bruker man? 😊
    • Bare det lille du beskriver om dognanny gjør at jeg vil fraråde hva som helst hun anbefalte ihvertfall. Som dere jo har oppdaget så er det å korrigere, rykke eller kjefte på en allerede frustrert hund ikke konstruktivt. Det er helt fint å høre hva dere har prøvd å hva som skjer. Men jeg lurer litt på, hva skjer om dere deler opp turene? Maks 15-20 minutter på en tur. Skjer det like ofte på morgen og kveld som på den lengre turen på dagtid? Et par enkle oppgaver i løpet av turen (som allerede er grundig innlært inne og som han kan), en enkel sitt, kontakt, håndtarget e.l. Da tenker jeg en kort stopp og en øvelse, maks to repetisjoner, og så rusle videre. Hvis dere får lært inn igjen grime så kan det være tryggere med å prøve halsbånd, men det er nok lettere for dere å få hjelp av en instruktør som ser dere og hunden. Jeg er helt sikker på at dette er løsbart, selv om dere er kjempetålmodige og har prøvd masse allerede! Håper vi får en oppdatering her også når dere har fått litt hjelp.
    • Takker igjen for godt svar! Vi har brukt både sele og halsbånd, med de siste 6 mnd har vi utelukkende brukt sele som sitter godt. Har flere ganger vurdert å bruke halsbånd i stedet men ser at vi ikke tørr da han helt sikkert hadde klart å vri seg ut av det når han klikker. Flere ganger har jeg vært redd for at han skal komme seg ut av selen når vi krangler. Han river å sliter, ruller å hopper. Eneste gangene jeg er trygg på at han ikke kommer seg ut av sele/halsbånd er om han er bundet fast, for da står han helt stille. Og både sele og halsbåndene vi har brukt er passer han og er justerbart. Vi brukte også retrieverkobbel i starten (fikk anbefalt det av oppdretter) men bruker ikke det lengre. En av teknikkene dognanny viste oss var å bruke retrieverkobblet til å "få han av oss" når han hopper på, ved å rykke i båndet, men det fungerte i en halv dag så trosset han det også å vi ønsker ikke å bli stående å rykke i et så tynt med kraftig bånd, det økte bare stressnivået hans.  Vi har ila året som har gått tenkt at han kan være både over og understimulert og gjort endringer i hverdagen i perioder for å justere aktivitetsnivået både opp og ned. Men det har ikke blitt bedre. I periodene vi har justert det ned ser vi at han blir verre, og gjerne mer pågående inne også. Noe vi mener taler imot at han er overstimulert. Og vi har siden han var liten forsøkt å gjøre tydelig skille på at lek og oppgirende aktiviteter skjer ute, mens inne er det ro.  Mulig jeg ordla meg litt feil i forrige kommentar, men vi krever stort sett ingenting av han ute. Det resulterer i at vi henger etter han å han drar som en galing. Men slik har det blitt fordi hver gang vi prøver å lære han noe ute (gå pent, søke kontakt med oss, sladretrening ol) så ender det etter et pr min med et nytt utbrudd. Så frustrasjoenen vår kommer av at vi føler vi er i en ond sirkel. Han vimser rundt å vet ikke hva som er forventet av han > vi forsøker å korrigere han å lære han noe/forstyrre han ved å gi han en oppgave eller mål med turen > han klikker > vi rykker tilbake til start. Slik har det blitt da vi har tenkt at vi kanskje bare må stå i disse episodene til han lærer seg hvordan han skal oppføre seg på tur, det er jo tross alt en rase som er lærevillig og gjerne vil ha en oppgave. Men selv etter lengre persioder der vi prøver igjen å igjen så later det ikke som at han forstår tegningen. Så de siste pr månedene så har vi ikke krevd eller forventet noe av han. Å selv når han er løs å kan løpe som han vil, feks på inngjærdet hundepark (Maridalen hundepark og Nordkisa hundepark) å vi forsøker å kalle han inn, så kommer han løpende (som jo er bra) men kommer da flyvende med sine 40 kg rett på oss å begynner å bite. Så kort sagt så klikker han både av for mye frihet, for lite frihet, lite/ingen forstyrrelse fra oss og for mye forstyrrelse fra oss... Mulig jeg høres ut som jeg bare kommer med motargumenter til alle forslag, å det mener jeg ikke! Men vi har virkelig prøvd alle vinklinger og teknikker vi kan tenke oss til og finne ut + litt til.  Men tusen takk for konkrete tips til adferdskonsulenter og fysio 😀
    • Nå vet jeg ikke om alle instruktørene til Norges Hundeskole, men jeg har ikke kjent eller møtt mange instruktører derfra med adferdskompetanse. Dognanny kjenner jeg ikke til, men jeg synes bakgrunnen kanskje var litt tynn. Selv om dere ikke ser noe mønster i adferden og han er røngtet fri så kan det godt være muskulære eller skjelett-problemer som bygger seg opp over tid og trigger på ulike tidspunkter, når det bare renner over. Og når du nevner at han har hatt ryggproblemer så blir jeg raskt mye mer oppmerksom på at det kan være noe uoppdaget der.  Bruker dere halsbånd eller sele? Hvis dere bruker halsbånd ville jeg forsøkt en godt tilpasset sele. Om dere allerede gjør det ville jeg faktisk forsøkt halsbånd, for å se om det gjør noen forskjell. Som du sier, ut fra det du beskriver, kan det høres ut som stress, frustrasjon og overtenning. Har dere forsøkt å kutte langt ned på kravene? Og kutte ned på aktiviseringen? Det er ikke det vanligste, men det hender også at hunder er overaktiverte og overstimulerte. Og selv om det er en aktiv rase så finnes det alltids unntak.  Korte, rolige turer, med litt løping om det ikke trigger for mye, og mer ro og hvile hjemme. Prøv å ikke stille for mye krav, gi ham litt mer slakk, litt mer "forberedelse" på at "nå skjer ting", og om mulig la han heller gå en kort tur i lengre bånd og gå hjem før det smeller. Alt dette er såklart forslag til ting å prøve ut, uten at jeg har sett hunden og situasjonene. Dere trenger definitivt en kompetent adferdsekspert til regelmessig oppfølging. https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund#Innlandet-hund Kjersti Bjøntegaard kan jeg personlig anbefale. Vi brukte henne mye med vår til dels krevende ridgeback unghund. Turid Hovland kjenner jeg bare såvidt til, men i likhet med Kjersti har hun en solid og god utdanning og mye god kompetanse ser jeg. Ta kontakt med en av dem, og de kan sannsynligvis anbefale andre om de selv ikke har kapasitet. De kan godt mulig også anbefale en fysioterapeut. I Oslo kan jeg anbefale smarthund.no (Hilde Iren).
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...