Gå til innhold
Hundesonen.no

Skjelving og småspist


Ticotaco
 Share

Recommended Posts

Hei! 

Usikker på kor eg skal poste, då eg ikkje heilt veit kva som er greia og eg klarar heller ikkje å finne liknande situasjon i forumet. 
Har ein JRT som i det siste ikkje har hatt særleg matlyst på vanleg tørrfôr, har prøvd å settje det unna om han ikkje forsyner seg etter 10 min. Dette pågjekk i 1 dag før han valgte å ete, men virka ikkje særleg interessert i kveldsmaten same dagen. Har tenkt på om det har noko med tenner og tannkjøtt å gjere då han et om det er litt oppbløtt. Han har litt tannstein frå før, men får dagleg tannpuss og har ingen dårleg ånde eller irritert tannkjøtt. No i dei siste dagane har han byrja å småskjelve litt, han kan ligge å halvsove i senga si og skjelve. Og nokre gongar kan han sitte å sjå på meg å mase og skjelve, men masinga er ikkje pistrete. Den er meir lik den masinga han gjer når ting er litt kjedeleg og han vil ha oppmerksemd. Har prøvd å kjenne på alle moglege kroppslemmer og nesten alle hulrom, men det virker ikkje som om noko er vondt eller ubehageleg han tek det berre som kos. Kan alt dette rett og slett vere grunna løpetid i nabolaget eller burde eg ta ein dyrlegesjekk? Han er forresten 1,5 år. 
Takk for svar! :) 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har du tatt temperaturen på ham?

Det kan godt hende han bare er "elskovssyk", men de får neppe feber av det, så jeg ville sjekket temperaturen for å ha et bedre bilde av allmenntilstanden hans.

Får han i seg normalt med væske? Og hvor lenge har denne atferden vart? 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

@SFX Nei, ikkje tatt temperaturen men det skal eg gjere! Ja, han drikk som vanleg og er blid, fornøgd og heilt vanleg på tur. Har ikkje merka noko unormal åtferd anna enn denne skjelvinga og minka matlyst. Han har vore slik no i 3-4 dagar. Det er mest bakføtene som skjelv, og nett no ligger han og skjelver medan han søv. Det er ikkje grunna draume, då det er den same type skjelvinga han har i vaken og halvvaken tilstand. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ta temperaturen som en start.

Ellers er det vanskelig å si noe uten å ha sett hunden, men er du usikker kan du jo ringe veterinær og høre om de ville vært bekymret. Jeg vil dog tro at de spør om hunden har feber, så sjekk det først.

Han oppfører seg som normalt på tur og i lek, han ser ut til å ha kroppkontroll og -koordinasjon for øvrig? Har han falt om eller mistet balansen, snublet og virket dårlig til beins?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

@SFX Temperaturen er innafor normålområdet.
Ja, han er heilt normal i lek både ute og inne. Ikkje dårleg til beins eller dårleg balanse. Var redd for at det kunne vere epilepsi men han er ikkje stressa/aggressiv, desorientert eller sulten/tørst. Skjønner berre ikkje heilt kva det er, liksom. 

Tusen takk for svar, forresten! 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

1 time siden, Ticotaco skrev:

@SFX Temperaturen er innafor normålområdet.
Ja, han er heilt normal i lek både ute og inne. Ikkje dårleg til beins eller dårleg balanse. Var redd for at det kunne vere epilepsi men han er ikkje stressa/aggressiv, desorientert eller sulten/tørst. Skjønner berre ikkje heilt kva det er, liksom. 

Tusen takk for svar, forresten! 

Bare hyggelig :) Uten andre tegn å gå etter, så høres det jo ut som om han er påvirket av naboens løpetid, men jeg skal ikke si det bombastisk på nett om en hund jeg aldri har sett. Men den løpetiden vil jo gå over, og om hans atferd ikke endrer seg så får du i hvert fall et svar der. Lykke til! Ikke alltid like lett med hormonelle unggutter. Noen ganger hjelper det med mer hjernearbeid for å slite dem ut og tvinge hodet til å tenke på noe annet enn damerdamerdamerdamerdamerdamerdamer.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

@SFX Haha! Nei, dei er ikkje alltid så lett å lese denne hormonbomben av ein hund. Har aldri opplevd skjelving hjå hund grunna løpetid i området. Ein gong må vel vere den fyrste..Eg skal halde litt ekstra auge på eventuelle avvik i åtferd, i mens får eg berre prøve med litt ekstra hjernetrim :) Igjen, takk!

@enna Ja, det er det eg kanskje trur det er! :) 

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Om du får til å taime vekkerklokke og morgenrutine sånn at valpen sover når dere forlater bilen den første tiden, så får du mer tid til å trene den mer forsiktig og gradvis på å være alene.  Meninger om tyggesaker uten tilsyn er delte mellom teoretikere og praktikere. (Det meste KAN i verste fall drepe hunden ved kvelning eller blokkering av tarm, men barn kan brekke nakken av å falle skeivt ut av en høy seng også, og en bekjent snublet på en skogssti og døde momentant av å lande med hodet på en stein. Det er mye potensielt veldig farlig som veldig sjelden skjer.) Fra flere tiår med skadefri altmuligtyggere våger jeg banne i kirka og trosse de mest forsiktige ved å anbefale en fordøyelig tyggesak, f.eks. okse*****, eller en fryst Kong, så har valpen noe annet å fokusere på enn at den er forlatt alene. Beste er selvsagt om den sover i bilen i starten, så du får mer tid til å venne den til å være i buret alene.   
    • Ved henting tenker jeg at stoffburet er helt greit. Når dere kommer hjem ville jeg hatt transportburet inne, hjemme, med et mykt pledd og noen godbiter i. La valpen utforske buret og oppfordre den til å være der litt, uten å lukke. Så ville jeg prøvd å ta med buret i bilen allerede første dag, og kaste noen godbiter eller legge inn en god tyggeting de 10 minuttene du skal levere. Hvis valpen kommer fra en skikkelig oppdretter bør den har erfaring med bilkjøring fra før, selv om det ofte er med mor og/eller søsken. Hvis valpen IKKE er trygg alene de 10 minuttene så er den tryggere i et solid bilbur enn et stoffbur den kan tygge seg ut av... Hvis det viser seg å være et problem ville jeg fått noen til å sett etter den den korte tiden leveringen tar.
    • Jeg får valp imorgen. Vi er godt forberedt og skal ha fem uker fri.    Det jeg stresser med er at barnet mitt skal i barnehagen neste uke for å gi valpen litt mer ro den første uken. Det jeg bekymrer meg for er at jeg må ha den med i bilen når jeg leverer i barnehagen. Er det innafor å la den være i bilen de 10 minuttene det tar å levere barnet?    til vanlig skal jeg ha hunden i et transport bur bak i bilen, men tenker at den skal få være i et Stoffbur i passasjersetet ved siden av meg når jeg henter den imorgen og den første uken.  
    • Hadde nettopp en kjempefin tur uten noe tull, og masse pen lineføring. Ede var skikkelig på tilbudssiden og ikke engang utålmodig på godbitene. Det går virkelig fremover. Ordentlig godgutt i dag 🥰 Flink vaktbikkje også, for anledningen i Miljøpatruljen. Forsøpling tar vi alvorlig.
    • Hadde nettopp et mareritt av en "treningsøkt". Hadde alle favorittingene hans og lommene fulle av snacks. Godt vær og stille og rolig feriestemning. Ede åpnet med å hoppe opp og bite og bjeffe og jukke og være teit. Jeg trodde vi skulle ha en fin økt med den energien der, men da jeg ba om utgangsstilling for TREDJE GANG, så gikk han sakte og satte seg seigt ned. ... Eneste lyspunkt var en fin innkalling da han mens jeg prøvde samle meg vimsete avgårde på egenhånd inn i en luftegård jeg ikke har gitt ham lov til å gå i. Da spratt han opp fra sniffingen og kom løpende inn med en gang. Supert! ..men det var det ENESTE han gjorde riktig på cue. Han dekket hver gang jeg ba om stå. Så dumt på meg når jeg ba om utgangsstilling. La repeatedly fra seg apporten en meter fra meg i forsøk på å innkassere uten å måtte gi den fra seg. Fant plutselig ut at det var kewlere å gå fra front mellom beina mine til utgangsstilling istedenfor å svinge bakparten inn, og gjentok den der flere ganger. Nektet gå fot uten lure i hånden. Den økende frustrasjonen min gjorde ikke ting bedre. Han begynte holde hard rock konsert. Hoppet og bet og jukket. SÅ kom jeg på at han ikke har fått skjønnhetssøvnen sin. Han hadde vært våken fra kl 07 i morges uten å blunde et blunk. Aha! All made sense. Tok ham med meg inn igjen, og det tok ikke engang et minutt før han brøt ut i full raptus og fløy villmann mellom veggene i toddler tantrum. Stoppet plutselig og begynte krafse og grave som en manisk gærning på gulvet, og falt så dønn om, som et slakt, rett i søvn. — Har De forsøkt skru maskinen av og på igjen? 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...