Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har en krevende utfordring som jeg håpet dere eksperter kan hjelpe med..

Har en 9mnd gammel Vorsteh valp som har begynt å bjeffe/ule igjen når han er alene. VI brukte langt tid på å vende han til å være alene, og føler nå at han har tatt et stort steg bakover. Har hatt han på ipad gjennom en app så vi kan overvåke han, og har gradvis økt til 5t alene hvor han egentlig er helt rolig og sover for det meste. Nå derimot er bjeffing mye hyppigere enn tidligere, og han virker mye mer rastløs.

Vi har vært hjemme mer i forbindelse med julen og tiden etter, og lurer på om det har med at han har blitt mer vant til å ha oss rundt?

All hjelp tas i mot med takk! 

 

 

Skrevet

Kan godt være at endringer i rutiner i juletida kan ha påvirket. Jeg ville gått noen steg tilbake og ikke latt han være alene hjemme lenge av gangen på en liten stund. Start med bare småturer igjen. og ta med i bilen om dere kan på jobb. 

Jeg ville i allefall ikke latt det eskalere. Hund med separasjonsangst er veldig vanskelig. Kan hende det bare er en fase siden hunden er i puberteten. Usikker. Men lykke til :)

Skrevet

Får han nok aktivitet ellers? Min var et mareritt å ha hjemme med mindre han var sliten (vorsteh). Nå 3 år gammel han han være alene hvor som helst uten problem. 
Han rotet også mye en periode, men det gikk over med mye mer aktivitet. 

Skrevet

Takk for fine svar. Lurer på om man må ta noen steg tilbake, ja. Veldig redd for at han skal få seperasjonsangst.

Han får veldig mye aktivitet egentlig. Mentalt og fysisk. Minst 5 turer om dagen og en lengre. I dag hadde han 40 min i skogen, så hadde vi godbitsøk, før han fikk enda 30 min i parken med andre hunder. Likevel klarte han seg ikke i to timer uten å bjeffe/ule.

Han har begynt å pipe mye om dagen også, så håper det er en fase, men veldig krevende om dagen, dessverre. Vil jo bare at han skal ha det bra.

Skrevet

Løpetid i nabolaget kanskje? 

Og sånn helt ærlig - jeg tror ikke 40 min i skogen er noe som gjør en vorsteh sliten - og 30 min i parken med andre hunder høres mer ut som en genial måte å bygge opp stress på enn å slite ham ut. 

  • Like 3
Skrevet

Min vorsteh kan løpe løs på topptur (dyp snø, bratt terreng) hele dagen uten å bli nevneverdig sliten. Eneste han blir "utslitt" av er å bruke hodet. Nå er han voksen og ferdig med å ødelegge/mase, men i perioder har vi trent mye hode, og at inne er man rolig. Ingen leking, tassing uten mål og mening. 

Jakter dere?

  • Like 1
Skrevet
2 hours ago, Kaja said:

Min vorsteh kan løpe løs på topptur (dyp snø, bratt terreng) hele dagen uten å bli nevneverdig sliten. Eneste han blir "utslitt" av er å bruke hodet. Nå er han voksen og ferdig med å ødelegge/mase, men i perioder har vi trent mye hode, og at inne er man rolig. Ingen leking, tassing uten mål og mening. 

Jakter dere?

Jeg jakter, men samboer gjør ikke det. Har jaktet elg og rein, men ambisjonen er å bruke gutten på fugl. Er på kurs med andre fuglehunder annenhver uke ca.

Han har nok mye mer kapasitet enn 40 min i skogen, men det kan da ikke være slik at alle som har en vorsteh går 3t tur om dagen?

Skrevet
Akkurat nå, hundemann skrev:

Jeg jakter, men samboer gjør ikke det. Har jaktet elg og rein, men ambisjonen er å bruke gutten på fugl. Er på kurs med andre fuglehunder annenhver uke ca.

Han har nok mye mer kapasitet enn 40 min i skogen, men det kan da ikke være slik at alle som har en vorsteh går 3t tur om dagen?

Nei få har tid til 3 timer tur hver dag, men i perioder når de er små så krever de faktisk det. Pluss lange/harde turer et par dager i uka. Trekk, jakt, kløv osv. Min klarer seg på minimalt i perioder, men det er ikke ideelt selvom de "godtar" det. 

Jeg ville trent mye apport med deres nå, da må de bruke hodet og nesa, gjem fuglen på vanskelige plasser, la den finne ut av ting selv. Han kan godt begynne å trekke litt også. Min får i snitt lite tur på hverdager, men er alltid med på jobb og løper en del løs. 2-4 dager i uka er vi på skikkelig tur, trekk, kløv, topptur osv. Vi jogger annenhver dag, men han blir ikke sliten av 30 min jogging i mitt tempo. Det er ikke trening for han. 

Har man dårllig tid, så gå heller en kortere tur med høyere belastning/intensitet. 30 min løs/båndtur på asfalt er ikke stort. 

Skrevet
Just now, Kaja said:

Nei få har tid til 3 timer tur hver dag, men i perioder når de er små så krever de faktisk det. Pluss lange/harde turer et par dager i uka. Trekk, jakt, kløv osv. Min klarer seg på minimalt i perioder, men det er ikke ideelt selvom de "godtar" det. 

Jeg ville trent mye apport med deres nå, da må de bruke hodet og nesa, gjem fuglen på vanskelige plasser, la den finne ut av ting selv. Han kan godt begynne å trekke litt også. Min får i snitt lite tur på hverdager, men er alltid med på jobb og løper en del løs. 2-4 dager i uka er vi på skikkelig tur, trekk, kløv, topptur osv. 

Takk for tips. Han har ikke våknet på fugl enda, men kan alltids begynne å trene apport mer aktivt. Ellers er han som oftest med samboer i stallen 3t hver helg m.

Det som er mest krevende er at det virker som det har vært en endring de siste ukene. Mer klengete hjemme, piper mer (selv når man er på badet) og mer rastløs. Føler det er litt mye uro i gutten og veldig redd for å trigge seperasjonsangst.

Vært en tur i skogen og nå ligger han på sofa og sover.

Skrevet

Min er klengete og masete når han ikke har fått utløp for energi. Typ ekstremt plagsomt klengete. Han er rolig og piper aldri, men skal helst ligge på fanget eller få kos hele tiden. Idag har han kun fått løpe løs i 2 timer og da er han fornøyd. Da han var yngre var ikke det nok, da måtte hodet kjøres "hardt" for å slippe 30 kg på fanget til en hver tid :lol:

Piping er vorsteh dessverre kjent for, jeg har vært heldig med min. 

Men om din kun får turer/være med i stallen, så ville jeg absolutt gitt han flere oppgaver. Trekk, kløv, bære ting på tur. Det er tross alt et arbeidsjern dere har fått i hus. Han er ung, så alt med måte. Men ikke noe i veien for å starte nå. 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har nylig vært gjennom det samme med min tispe på snart 9 år. Hun var for det meste i sengen sin den første uken, så vi gå henne våtfor og vann ved sengen (hun nektet å spise tørrfor, så hun fikk vårfor i ca 10 dager). hun beveget seg litt mer etter 7 dager, men ble ikke seg selv før stingene ble tatt av
    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...