Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har startet å trene smeller med den ene hunden min Noma, og har lenge tenkt at jeg skulle prøvd dette med rottene også (halvveis inspirert av Apopo HeroRats).

Nå sitter jeg og tenker på hvordan jeg skulle laget en bane til dem? Jeg kan bruke lokkene til smellerboksene jeg har, men de er litt store. Tenkte fingerbøl var fin størrelse, men fant ingen med hull og vet ikke hvordan jeg evt skal lage lokk... Og hva skal jeg bruke/lage i stedet for ostekasser? Fyrstikkesker? Da får de jo evt ikke markert punkt...

Mulig dette er altfor vanskelig å få til uansett, men vil prøve!

Skrevet

Har du sett de gamle treningsboksene med bilderull-plastbokser (135 mm negativ-rull)? De er litt større enn fingerbøl, men lett å lage hull i lokket. PÅ apoteket selges små pille-esker i plast, de kan ev passe?
Duplo-klosser kan brukes istedetfor kasser. De er allerede perforert og kan bygges til de banene du vil ha.

Skrevet
Har du sett de gamle treningsboksene med bilderull-plastbokser (135 mm negativ-rull)? De er litt større enn fingerbøl, men lett å lage hull i lokket. PÅ apoteket selges små pille-esker i plast, de kan ev passe?
Duplo-klosser kan brukes istedetfor kasser. De er allerede perforert og kan bygges til de banene du vil ha.

Jaa! Smart!
Skrevet
Hva med en magnetisk knivskinne og slike noseworkbokser? https://www.canider.no/products/sma-metall-soksbokser-med-magnet

Også veldig smart!


Jeg oppdaget dog et lite problem. Jeg tenkte min lille blind ville være god på dette, men siden Wonder er nettopp blind så oppsøker han jo da f.eks ikke mynt som jeg legger ut, så fikk ikke helt frem adferden jeg ville ha. Kommer til å prøve litt andre tilnærminger, da han er den som er tryggest på åpne plasser (han vet jo ikke om det).

Har ellers ganske mange andre jeg evt kan prøve meg frem med, så får bare fortsette å teste :-D

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
    • Dette høres utrolig slitsomt ut, og jeg skjønner godt at dere er på bristepunktet. To ting ville jeg gjort først, før noe trening: en veterinærsjekk av valpen (urinveisinfeksjon er en klassiker bak plutselig tissing inne) og skikkelig rens av madrass og dyner. Vanlig spray fjerner ikke lukten for hundenesen, og så lenge det lukter toalett, forblir det et toalett. Så til bjeffingen. Akkurat nå har hundene lært at bjeffing åpner døra, så det er den vanen vi må snu, ikke hundene det er noe galt med. Men vi starter ikke om natta. Tren på dagtid: lukket dør i tre sekunder, åpne mens det er stille, belønn. Bygg langsomt opp. Gi dem samtidig en skikkelig god liggeplass utenfor soverommet som fylles med tyggeben og gode ting, så stedet får verdi i seg selv. Det er ikke noe quick fix her, men med en gradvis plan er det absolutt løsbart. Med tre hunder samtidig kan det være verdt å få en trener til å se på helheten hjemme hos dere.
    • Får bare prøve meg frem litt, skal kjøpe sånn for å se. Umulig å vite før man har prøvd 😉 Takk for nyttig info Molly.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...