Gå til innhold
Hundesonen.no

Must haves hundeutstyr


Ina
 Share

Recommended Posts

Jeg synes også at det er kjekt å ta med bur til utstillinga om den hunden jeg skal stille ut har løpetid. Selv om jeg kun stiller ut en hund. Når man da står der å ser på de andre hundene i ringen og drømmer seg bort og fort gjort så blir det valper. Det er jo så tett mellom ringene også.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Snusmumrikk

Trådtittelen er jo must haves hundeutstyr. Det eneste man strengt tatt trenger er halsbånd/valpesele, kobbel, matskål, kvalitetsfor, klotang, børste (hvordan avhenger av rase) og bilbur hvis man har bil. Leker og tyggeting trenger man ikke å kjøpe hvis man ikke har lyst. Valper vet ikke hva spesiallagde leker er hvis vi ikke viser dem det. Siste valpen min sin favorittleke var en ødelagt kost. 

Noen aktiviteter med hund krever litt mer utstyr, men det er jo avhengig av interesse og type hund :) 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

På ‎15‎.‎01‎.‎2017 at 11:00 AM, Sprettballen skrev:

Ikke kjøp en dyr hundeseng hvert fall. Det er ikke utenkelig at den både blir spist på og tisset i. Ville kjøpt en biabed-kopi på biltema og bare hatt en wetbed(teppe) oppi. Senga er imitert skinn, så den er lett å rengjøre og teppet kan vaskes enkelt i maskinen hvis valpen tisser på det.

På Europris og noen dagligvarebutikker har de sånne helt simple H-seler som er veldig regulerbare til en 100-lapp, de har også enkle halsbånd.

Ellers ville jeg hatt et litt langt kobbel(etpar meter), så valpen har litt tumlemuligheter når du går tur. Da kan du også forhåpentligvis motvirke trekking i båndet inntil du begynner å trene spesifikt på å gå pent i bånd.

Noen gode godbiter til innkallingstrening er fint. F.eks. Dr.Clauders har en del godbiter som er tørka kjøtt.

Ellers ville jeg kjøpt tissepads(fås på apoteket, slike kladder man kan ha i senga) for å bruke under teppet i bilburet eller andre steder du vil beskytte for urin. Hvis valpen ikke spiser på det, kan du også ha det tilgjengelig på gulvet slik at valpen kanskje heller tisser der enn på teppet ditt om du ikke skulle være kjapp nok ut med den.

Kompostgrinder som du får kjøpt på biltema billig kan være fint, hvis du har noe du vil stenge valpen ute fra(ledninger, hyller etc). Genial å bruke som sikring når hunden skal være alene for at den ikke skal få tilgang til ting å ødelegge.

Jeg ville også venta litt med å kjøpe skikkelig bilbur til du har en ide om hvor stor valpen blir. De er dyre i innkjøp, utrolig kjedelig om du kjøper for lite bur.

Ville også kjøpt inn en Kong eller to, så du har noe du kan putte mat/våtfôr etc. inni og legge i fryseren for aktivisering og dempe kløe i tenner etc.

Red: la til noe

 

Tusen takk for flott svar :) 
- Biltema og Europris er notert!
- Det blir gitter i bilen (både på tvers og langs som kan justeres etter behov). Bestiller originalt til bilen (Mitsubishi Outlander). Er like dyrt for ett stort bilbur som garantert stjeler all plassen baki. Blir noen tusenlapper for det, men da blir det i hvert fall stort nok også passer det perfekt.
- Tisselaken har jeg allerede i hus
- Kong har jeg allerede i hus. Kjempesmart det med å putte den i fryseren!
- Han får ett eget rom/stor mellomgang som blir "basen", med bur, matskåler og selvfølgelig helt hundesikkert. Er to åpninger inn til den gangen, så der blir det montert trappegrinder. Han er selvfølgelig løs så lenge vi er hjemme (noe vi såklart er den første tiden.)
Gangen er så stort at det er her jeg blir å ligge på flatseng de første nettene sammen med han. Så blir han kjent med området sitt mens jeg er der. Jeg vil ikke ha han på soverommet vårt, så da blir det sånn :) 

Måtte disse 7 ukene gå fort :P 
 

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

4 timer siden, Ina skrev:

Tusen takk for flott svar :) 
- Biltema og Europris er notert!
- Det blir gitter i bilen (både på tvers og langs som kan justeres etter behov). Bestiller originalt til bilen (Mitsubishi Outlander). Er like dyrt for ett stort bilbur som garantert stjeler all plassen baki. Blir noen tusenlapper for det, men da blir det i hvert fall stort nok også passer det perfekt.
- Tisselaken har jeg allerede i hus
- Kong har jeg allerede i hus. Kjempesmart det med å putte den i fryseren!
- Han får ett eget rom/stor mellomgang som blir "basen", med bur, matskåler og selvfølgelig helt hundesikkert. Er to åpninger inn til den gangen, så der blir det montert trappegrinder. Han er selvfølgelig løs så lenge vi er hjemme (noe vi såklart er den første tiden.)
Gangen er så stort at det er her jeg blir å ligge på flatseng de første nettene sammen med han. Så blir han kjent med området sitt mens jeg er der. Jeg vil ikke ha han på soverommet vårt, så da blir det sånn :) 

Måtte disse 7 ukene gå fort :P 
 

Virker som du har det meste under kontroll og godt planlagt :) Lykke til med valp!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg ser ingen skam med å slite med å trene gå pent i bånd. Noe av det vanskeligste å få en hund stabil på. Ikke mål deg mot de som har fått det til eller la noen andre få demotivere deg med sammenligning. De har ikke din hund.  Du forteller ikke hvilken rase/blanding du har, men noen er virkelig vanskeligere/lettere enn andre. Av egen erfaring med veldig førerorientert hund, så hadde den standard stopp og snu metoden ingen effekt. Hunden tok det som en morsom lek. Det der var like interessant som å komme fremover.  Den jeg har nå kan ikke bare gå. Det er for kjedelig. Det som fungerer her er oppgaver, og de må gis fortløpende så han ikke rekker å kjede seg.  Belønning med lek er bedre enn mat på min. Energinivået er høyt, det blir mye stresshormoner når sterke forventninger til noe ikke umiddelbart blir innfridd og lek utløser endorfiner, som kontrer kortisol. Får ikke samme effekten av å belønne med mat, det risikerer jeg at stresset bare øker, dersom maten er av høy verdi. Min girer seg opp i forkant når han vet vi skal ut på tur, noe som resulterer i outbursts når vi kommer ut. Å leke litt før vi går avgårde, slippe ut litt damp på en kontrollert måte, det har en beroligende effekt.  At enkelte fnyser av verktøy som frontfestet sele og grime skal en ikke bry seg om. Det er mange profesjonelle som kritiserer disse verktøyene på sosiale medier, men de lever jo også av kunder som trenger hjelp med gå pent i bånd trening, så det gir mening, sant? Selv bruker jeg frontfestet sele heller enn halsbånd fordi min bykser impulsivt og ukontrollert. I tillegg til potensialet for skade på strupen er det sterkt ubehagelig for ham. En bykseraptus i halsbånd kan utvikle seg til et sinneutbrudd mot meg som holder båndet, noe som aldri skjer i selen.  Jeg har begynt trene min på å gå med grime fordi han nærmer seg pubertet og er stor og sterk. Bedre føre var enn etter snar om han plutselig endrer personlighet overfor passerende hunder - men min er ulik i ulike miljøer. Grime kan brukes i bymiljø, hvor han ikke bykser, men så har vi andre typer omgivelser hvor jeg ikke tør bruke grime før byksing er en utslukket adferd, av samme grunn som jeg bruker sele istedenfor halsbånd.  Også: det er alltid lys i enden av tunnelen. Alderen din er i er verste perioden, synes jeg ihvertfall. Teflonbelegg på hjernen og lite mottakelig for ny læring, glemmer ting den kan, selektiv hørsel, lett distrahert, nysgjerrig søkende på omgivelsene, ... Mye blir bare bedre "av seg selv" senere, når mer moden. 
    • For det første høres det ut for meg som du trenger litt hjelp med båndtreningen. Er det noe kurs å finne i nærheten? Ihvertfall anbefaler jeg deg å søke opp tråder om båndtrening her på forumet. Hvis du har holdt på å snudd retning i evigheter ser det ikke ut til å fungere, og du må gjøre noe annerledes. En ting kan jobbe med inne er kontakt, og det å få hunden til å følge med på deg. Si kontaktord når du står foran hunden - gi godbit så fort hunden ser på deg,gjenta dette fem ganger. Ta et par-tre slike økter i løpet av dagen, beveg deg etterhvert litt lengre unna. Så kan du si "fot" og bruke enten godbiten eller håndtarget om du har det, til å få hunden til å følge ved siden av deg et par meter. Når dette sitter godt inne, kan du bruke det for å få inn hunden og holde seg ved deg litt ute. Generelt vil jeg heller anbefale å bruke en sele og langline og la hunden bevege seg slik den vil, og heller trene korte økter med kort bånd i løpet av turen. Da kan du gå uforstyrret til nærmeste grøntområdet eller parkeringsplass, og trene slik som beskrevet over. Det er ikke et mål at hunden skal gå fot hele turen, men at du kan få ham inn til deg og under kontroll ved behov, og forhåpentligvis sjekke inn med deg underveis på turen.  Antitrekkbånd er vanligvis ikke det samme som struphalsbånd, og jeg vil si at det er bare en positiv ting om folk bruker det ved behov. Men det vil ikke lære hunden å gå pent i bånd, det må du gjøre ved siden av. Hvis trekkingen er et stort problem går det an å bruke grime når du ikke vil trene på båndtreningen eller bruke langline.  Det finnes også seler med feste foran (noen "vanlige" seler har feste på ryggen og foran i tillegg, så det er enkelt å flytte mellom"), slik at hunden blir snudd mot deg når den trekker. Igjen må dette brukes sammen med trening, men det gjør det litt lettere. Ellers ville jeg ikke brydd meg så mye om hva andre tenker og mener så lenge du gjør det som er best for hunden. Lykke til!
    • Er redd noen skal tro jeg er slem med han. Har en på ett år og som fortsatt drar i begynnelsen av dagens første tur. Dermed må jeg snu rundt mye og få han til og fokusere på meg. Overhørte naboen si jeg hadde antidra bånd på hunden til andre og det syntes jeg var skikkelig ubehagelig. Jeg bytter til kort bånd vist han drar i stede får og gå rundt med langline så jeg får mer kontakt bare. Ikke noe anti dra bånd ( vet ikke hva det er men går ut i fra hun mener strammehalsbånd noe han ikke bruker men han bruker halsbånd vist han skal gå der det er vann får han elsker og bade så slepper jeg at lykta på selen skal bli ødelagt. Kan ikke akuratt trene på dette inne og jeg må trene han på det. 
    • Usikker på om massiv fremgang i hverdagslydighet skyldes endring av metode, økt mental modenhet med mer impulskontroll, "varmen" (ikke veldig), eller en kombinasjon, men vi koser oss. Ikke en lyd på verken bussen, Posten eller Felleskjøpet i dag. Ble helt rørt av hvor flink han var til å sitte pent og pyntelig og vente uten labber på disken eller konsert. Å manøvrere pent mellom hyller med leker og tygg og snacks var deilig nok. Måtte nesten klype meg i armen da han bare var lydig ved disken også, begge steder. Det kom noen raptusbyks da vi nærmet oss hjemme igjen, men kjapt under kontroll med cue på en øvelse og en leke, og da det i neste øyeblikk kom et helt heat av saftige skinker i kondomdress på hjul -  bakfra - bare en meter fra oss, så satt han bare pent og pyntelig og så på de fly forbi uten impulser til å jage etter for å bite noen i rumpa. Amazing!  Godgutten 🥰
    • Eurasier er en selvstendig rase, og den krever en del aktivisering, på sine premisser. De har også hatt en del svakheter mentalt. Dette med usikkerhet er i høy grad genetisk, så det er viktig å gjøre god research på oppdrettere og linjer. God sosialisering er selvfølgelig også viktig, men eurasier er ikke en utpreget sosial rase. Når det gjelder "gneldring" så er det svært få hunder som gneldrer uten mål og mening så lenge de får den aktiviteten de trenger. Men noen raser er avlet for å vokte eller varsle, og de vil naturlig nok bjeffe når de opplever forstyrrelser, og terskelen der kan variere. Mange små hunder er avlet for å varsle, mens jeg kommer ikke på så mange store hunder (type str eurasier) som er kjent for å "gneldre". Noen spisshunder, som lapphundene, islandsk fårehund mm. kan bjeffe en del i arbeid og når de blir ivrige. Eurasier er forøvrig også en spisshund og ikke nødvendigvis helt stille. Om det er en rase som passer deg eller ikke er vanskelig å si, siden du ikke sier noe annet enn at du bor i leilighet. Skal du ha hund til tur og kos? Vil du gå kurs, og evt. drive med hundesport? Er det viktig at den går overens med andre hunder? Lett å trene/ha løs?  Hvor mye tid vil du bruke på pelsstell og støvsuging? Anbefaler å lese litt her, andre innlegg fra samme bruker på forumet, som har hatt en eurasier med sine utfordringer, men også kommet veldig langt med ham:   
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...