Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei!

Noen her som har noen tips til meg i forhold til at papillonen min er så utrolig redd støvsugeren?  Hver gang jeg skal støvsuge er det intens bjeffing og han er så redd at han rett og slett biter og angriper støvsugeren når jeg støvsuger. Bjeffinga starter allerede nå jeg bærer støvsugeren ut til stua..

Setter han som regel i buret, men han blir jo ikke mindre redd av den grunn..

Tips/erfaringer?

Skrevet

Han er neppe redd, for helt ærlig; jeg har vondt for å tro at en papillon er såpass tøff at han angriper ved frykt hvis den kan stikke av.. 

Bikkja di har det sikkert superfestlig han med å angripe støvsugeren.. 

har du prøvd å be han om å kutte ut og gå og legge seg på plassen sin? 

Skrevet
2 minutter siden, Krutsi skrev:

Han er neppe redd, for helt ærlig; jeg har vondt for å tro at en papillon er såpass tøff at han angriper ved frykt hvis den kan stikke av.. 

Bikkja di har det sikkert superfestlig han med å angripe støvsugeren.. 

har du prøvd å be han om å kutte ut og gå og legge seg på plassen sin? 

Jo han er fryktagressiv, så en hver ting han er usikker eller redd på angriper han rett og slett.. Og i følge bjeffinga hans, så er han nok redd altså. Er det en situasjon han er redd eller usikker i, går han aldri unna, men enten angriper eller går bort til det/de og bjeffer på harde livet for å skremme vekk.. 

Uanett hva jeg ber han om når jeg tar frem støvsugeren hjelper ikke, han stenger alt helt ute fra den blir skrudd på til den er satt bort.

Skrevet

Min hund er også svært lite begeistret for støvsugeren. Jeg tar rett og slett å plasserer han på et annet rom, gjerne et stykke unna der jeg støvsuger. Da slipper han å stresse seg opp unødig :) 

  • Like 1
Guest Klematis
Skrevet

chihuahua'en min gjorde akkurat det samme. Han hoppet rundt og flekket tenner og skummet av raseri over støvsugeren, og beit i den. Han pleide også å reagere slik når han ble redd, enten det var andre hunder, støvsugeren eller andre ting han ikke taklet.

Har dessverre ingen tips, min holdt på med det til han døde.

Et godt tips å fjerne han fra situasjonen, vil tro han blir enda mer redd innestengt i et bur i samme rom som støvsugeren.

Skrevet

Min sheltie koker litt over når vi drar frem støvsugeren. Der bunner det nok ikke i frykt (dog var hun redd for støvsugeren som valp, men da trakk hun seg unna), men er vel rett og slett det at hun blir veldig gira og det bikker over i stress. Kunne sikkert ha trent mye mer på det, men er litt grenser for hva jeg gidder når det enkelt løses med å gjøre som @JeanetteH sier og putte henne i et annet rom mens man støvsuger. 

Skrevet

Når du inn til han før du skrur på støvsugeren da? Isåfall er det jo der du må begynne. Ta støvsugeren ut, og belønne for å se på den og gi deg kontakt. Deretter eskalere til å skru den på såvidt (på lav styrke) osv.

Skrevet

Ja, før den skrus på så er det i hvertfall litt lettere å få han fil å roe seg. Så har øvd med å bare la støvsugeren stå framme og sitte ved støvsugeren å kose med han og belønne han ja. Men jeg smurte meg med skikkelig tålmodighet i går, tvang han til å gå på plassen sin og til å bli der. Tror jeg fulgte han tilbake 30 ganer før han endelig ble der, så aldri brukt å lang tid på å støvsuge før for å si det sånn, haha. Men det funka greit, nr han først ble på plassen sin så kom det bare noen små bjeff av og til. Så blir nok slik jeg kommer til å øve framover :)

  • Like 1
Skrevet

Så bra, da har du hvertfall en start der. Mulig det er litt mye å forlange at han skal klare alt på en økt, med tanke på hvor usikker han er på det meste.

Jeg ville begynt med å kun trene på støvsugeren, uten å slå den på. Tren slik hver dag til han ikke bjeffer på den i det hele tatt når den blir tatt frem. I mellomtiden stenger du han unna når du støvsuger. Når han kan dette godt kan du sku av og på støvsugeren og belønne for dette (så det bare blir litt lyd.). Eventuelt "støvsuge" uten at den er på, så Dino blir vant med bevegelsen. Babysteps.

  • Like 1
Skrevet

Haha det kan aussien min finne på å gjøre også. Støvsugere er onde hundespisende beist. Beste som funker er å jage hu vekk, få hu til å være i et annet rom evnt. Bjeffer hu får hu beskjed om å klappe igjen.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Men hvis hun spiser opp maten er det vel bare å enten gi henne mer, eller mer energirik mat? Høyenergifôr for jakthunder er for eksempel et godt alternativ.
    • Maten blir som oftest spist opp med en gang. Jeg har sett at hun spiser både tørr for og vom men hun spiser ikke nok siden hun fortsatt er undervektig. Skal bestille en time hos vetrinæren.
    • Mat fremme hele tiden er generelt en dårlig metode for småspiste hunder. Noen få, små måltider om dagen er bedre.  Antar du har testet med vårfôr og råfôr også.  Jeg ville nå uansett tatt en tur til dyrlegen og utelukket at det er noe galt, og få en profesjonell vurdering på om hunden er undervektig eller bare naturlig tynn.
    • De får mat til forskjellig tidspunkt. Hunden virker helt frisk og rask. Ellers hadde jeg tatt hun med til veterinæren alt. Når jeg gir henne godbiter vil hun alltid ha.  Hun er også lavere enn rasestandarden i mankehøyde og er ellers liten på alle områder.
    • Parasitter er det ikke da hun også lever med andre hunder og de er normalvektige. Ellers hadde de også blitt smitta. Hun får lik mat som de andre. Noen ganger er det mat fremme hele dagen mens andre dager blir det spist opp. Har ikke merka noen forskjell men gjør dette for at det skal være en forandring. Har prøvd flere for. Burde jeg da dra til dyrlegen for å sjekke stoffskifte?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...