Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Etter å ha ventet på rett tidspunkt og overveid raser leeenge har tiden kommet for å begynne å se etter vår hund, en dvergschnauzer. Selv om vi helst skulle hatt den idag, så prøver vi å smøre oss med tålmodighet til vi finner "rett". Ser rasesiden har en valpeliste,- er de oppdretterne der kvalitetsikret nok? Ser på finn at det ligger ute valper for salg som er registrert i nkk, men ikke er på rasesiden, bør vi holde oss unna de eller kan vi bare sjekke litt ekstra? Vi selvfølgelig uansett møte oppdrettere og hunden før vi tar et valg.

Er det noe spesielt vi må være obs på / spør når vi begynner å ta kontakt med folk? 

Skrevet

@Line er den Krutsiutvalgte eksperten på DS her.. hun sitter vel forsåvidt i avlsutvalget i klubben også, såvidt jeg vet, så hun har nok kontroll :D 

ellers kan jeg anbefale hennes oppdretter.. hundene hennes er super kule stødige små barter! 

 

Sånn! Ferdig med dagens reklame :aww: 

  • Like 4
Skrevet

Takk @Krutsi :lol: 

Ja, jeg er oppdretter av rasen og sitter i avlsrådet i NSBK, og her er mine råd :)

Dvergschnauzer har økt i popularitet, noe som fører til at det avles på kreti og pleti. Raseklubbens krav er lave, og om en oppdretter ikke klarer å oppfylle disse så må du spørre oppdretter hvorfor. For det kan være gode grunner. Mitt siste kull var ikke godkjent, fordi hannhunden manglet en av to premieringer (kupert hale). Men dersom ingen av foreldredyrene er utstilt, og oppdretter har flere kull, så er magefølelsen min at de gjør det for å tjene penger.

En oppdretter som konsekvent klipper hundene ville jeg også tenkt meg om å kjøpe valp fra, spesielt om de ikke er utstilt heller. Dvergschnauzer er en napperase, og oppdretter skal kunne bistå valpekjøper og lære bort det grunnleggende.

Foreldredyr må være øyelyst, og attesten ikke eldre enn et år, for at valpene skal bli registrert. Men det er kun krav om kjent status, ikke fri. Sjekk derfor foreldredyrenes attester på dogweb. 

Noen oppdrettere er heller ikke veldig opptatt av mentalitet. Får du ikke hilse på mor (og far, om oppdretter eier den) så skal du ikke kjøpe valp derfra. Det er heldigvis flere nå som tar dette på alvor, og som mentaltester hundene.

Valpekullene på klubbens liste oppfyller minimumskravet klubben har, og om du velger et annet kull enn fra den listen så bør det også gjøre det. De fleste kullene havner imidlertid ikke på den listen, gjerne fordi valpene er solgt lenge før de er født. Gå heller inn på oppdretterlisten  og ta kontakt med oppdrettere, se på hjemmesider (ikke alle er veldig oppdaterte), ring og snakk med dem, besøk gjerne om det passer, finn ut hvilke planer de har. Vær i forkant, sett dere gjerne opp på aktuelle valpelister (men gi da beskjed om dere står på flere, og gi beskjed om dere ikke er aktuelle lenger). Ha is i magen, for det kan ta tid å finne den rette valpen. 

Har dere spørsmål, så svarer jeg gjerne så langt jeg kan. Lykke til :) 

  • Like 2
Skrevet
5 minutter siden, Thanda skrev:

Tusen takk for svar :) Skal bruke rådene din Line og ha is i magen (selv om det er vanskelig for jeg vil ha valp igår liksom :D)

Hehe ja, jeg får mange henvendelser fra andre med samme ønske :D Men vi oppdrettere ser det som positivt at valpekjøper har tid til å vente.

Har dere noen preferanser på farge?

Skrevet

Nja, vi har litt forskjellige preferanser mellom oss så har heller bestemt at fargen kommer i andre rekke. Så akkurat nå sitter jeg og ser gjennom oppdretterlisten for å se hva som finnes i Rogaland.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • En viktig del av å drive med utstilling er jo å lære hundene å slappe av i buret når de ikke er i ringen. Det er ikke bare oppbevaring.  Og har du flere hunder så ville jeg enten hatt med hjelpere eller bare én hund på utstilling om gangen, ihvertfall til de er vante til omgivelsene og slapper av i buret.
    • Tenkte jeg skulle prøve det også men er så redd hunden rømmer ut av gitteret. Opplevde det med hunder før mens jeg gikk i ringen så kom de løpende inn i ringen. Veldig festlig. Ikke i det hele tatt.    Men nå har jeg nye hunder så har ikke turt å prøve på dem men hadde vært så enklere å bære inn enn de tunge gitterbura.
    • Hva som er best kommer jo an på deg, og din hunds behov. Jeg brukte et sammenleggbart tøybur. 
    • Hva slags bur bruker dere på utstilling? Eller tralle? Passer Stroller best? Eller tøybur? Eller metallbur? Har du link? Bilder av alt utstyr? Har prøvd litt forskjellig men usikker på hva som er best?
    • Det er veldig stor forskjell på dem. (På norsk skrives forøvrig rasenavn med liten forbokstav) Collie deles i korthår og langhåret, men det er ikke veldig stor forskjell på dem. Begge er myke raser som er avlet et godt stykke bort fra opprinnelsen som gjeterhunder. De er ganske førerorienterte, men krever mindre enn de mest aktive gjeterhundene. De er likevel smarte og aktive, og krever litt mental aktivisering for å trives. Eurasier er en veldig selvstendig rase, kan ha mye jakt, og er krevende å trene og ha løs.  Begge rasene har mye pels, røyter i perioder når de skifter pels, og må børstes regelmessig. Begge rasene har også hatt en del dårlig avl med mye usikkerhet og dårlig mentalitet, men det er lenge siden jeg var aktiv nå så forhåpentligvis har dette bedret seg. Jeg ville uansett vært veldig nøye med oppdretter, foreldrehunder osv.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...