Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Vi har nettopp kjøpt blåser. Gubben satte den på gulvet og slo den på med en gang den var pakka ut, Uno skvatt jo himmelhøyt. Så nå er blåseren veldig skummel, han rygger unna og går bort om den slås på. Nå har jeg satt den på gulvet uten strøm så Uno blir vant til at den er der.

Noen tips til hvordan vi skal gå frem her for å gjøre Uno komfortabel med den? 

Skrevet

Sett den i et rom og skru på og lukk døra og vent til han ikke reagerer på det i det hele tatt. Neste steg da er med døra åpen og blåseren på laveste styrke (om dette kan reguleres) og så jobbe seg opp til full styrke. Når han er komfortabel med det, gå inn i rommet og la han komme til deg - helst UTEN at du lokker. Gjør han først det så er det bare å jobbe seg nærmere blåseren og etterhvert blåse litt på ham på laveste styrke.

Det viktigste er at DU viser han (med kroppspråk og holdning) at det ikke er noe farlig å være redd for.

Og så finner du et eller annet småtungt og klapper i hue på gubben og sier at han har noe på toppen av halsen som det er lov å bruke ;)

Guest Belgerpia
Skrevet

Alternativt til den over, sett bånd på hunden, sett blås på laveste styrke og blås på rompa til hunden, eventuelt bakbena, men siden hunder ofte liker å bli blåst på rompa så kan det være et triks.  Dette er da "deal with it" settingen. Bikkja lærer at han ikke kommer til å dø. Jeg senser forøvrig at du sikkert ble irritert på gubben, og ble mer irritert fordi bikkja ble redd, det gjør det bare værre for hunden. Han senser det og kobler til blåser.

Bånd på, blås hund uten å dikkedarre, gi deg når han blir rolig. Du trenger ikke rose og lage sak undetveis.

Skrevet

Min hund liker heller ikke blåseren, men akkurat det driter jeg faktisk i. Ingen hunder dauer av å bli fønet, og det finner de også raskt ut så lenge man ikke diller så veldig mye med det. :)

Det er mye jeg ikke liker, f. eks å gå til tannlegen, men jeg overlever likevel, og med mindre bikkja er veldig dårlig sammenskrudd i hodet, så overlever den nok helt fint å bli fønet, selv om den ikke liker det. :)

  • Like 2
Skrevet

Jeg holder dem fast og blåser dem. De pleier ikke å like det. I hvert fall ikke i begynnelsen. Jeg lager bare ikke en greie av det, så gjør ikke hundene det heller. 

Eldstemann mislikte den sterkt i begynnelsen, men nå pleier han å presse seg på og inntil blåseren når jeg finner den frem. Han har funnet ut at han synes det er deilig. Må faktisk dytte ham vekk når jeg blåser de andre hundene. 

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Tispen er ekstremt rolig av seg generelt og lydig heldigvis ja. Men er jo vandt til opp i sofaen på dagtid også sengen min for soving om natten. Og ja tenker selv lurt valpen er borte i det minste i kritiske fasen de første 3-5 dagene som er veldig avgjørende for at tispen skal få kommet seg litt først også at man får sett at stingene ikke får komplikasjoner. Første gang jeg også må igjennom slikt med tispen eller operasjon på hund i hele tatt sånn her så litt hjertet i halsen samtidig som tillit til både veterinæren også vennen som skal passe valpen er der heldigvis da så. Jeg har barnegrind jeg kan plassere da også tørkestativ eksempel for så sperre av slik at ho ikke prøver hoppe opp i ting, og tenker jo bur kan være en idé som er smart om natten jeg bare har ved siden av der jeg sover for så kunne ha litt ekstra kontroll over at ho ikke går rundt for mye. Stort bur så heldigvis også så ho kan snu seg inni det hvis behov også plass til god seng i buret pluss vann/mat. Problemet er at jeg er usikker på om ho anser bur som trygg "sone" når ho aldri vært i behov av bruke bur noen gang utenom når ho kom fra gaten i russland til norge så det er jo en liten faktor også tanke jeg sitter med rundt bur. Tenker også litt på at det er vinter nå pluss glatt ute for luftingen men samtidig må jo det etter hva jeg vet begrenses mye med tur gåing etter operasjon også begrenses kun til ut tisse så gjøre sitt benødne. Men ja skal kontakte veterinæren så høre mer også med dem. En ting er sikkert og det er at jeg vil ha beste løsningen for begge hunder sin velferd og valpen har jo vært med oss siden var 8 uker også så føles på dette.
    • Det høres veldig lurt ut om valpen kan være et annet sted en stund den første tiden ihvertfall. Dette er spørsmål du kan stille dyrlegen. Om hun er relvativt rolig av seg trenger hun kanskje ikke noen inngjerding eller bur for begrensning. Kan du evt. bruke kompostgriner for å begrense plassen litt?
    • Hei. Tispa har nå en jursvult også må fjerne livmor for så minske risikoen for at det blir mer senere tid samt svulsten så klart. Ho hatt innbilt svangerskap og er 10år også 2 måneder så og si akkurat når operasjonen skjer nå pluss veldig sprek for alderen sin. Jeg lurer kun på råd også tips for så gjøre alt best mulig for tispen etter operasjon da jeg også har en valp på 4 mnd og vil gjøre ting best mulig for begge parter. Vurderer la vennen min passe valpen hos seg med 2 andre hunder så får valpen sosiale med andre hunder også får tispen fred fra valpen i kritiske perioden så litt spørsmålet blir dermed hvor lenge bør jeg holde valpen hos vennen min for at tispen skal få ro? Og hvordan bør jeg gjøre gode plasser for tispen som ikke er vært mye i bur før slik at ho får slappet av tiden etter operasjon? 
    • Det kommer an på vekten til hunden, ikke alderen. Men det gir mening, Acana er mer rent kjøtt og mer energieffektivt så hunden får mer næring ut av mindre mengde.
    • Hvor mange gram skal valp på 4 mnd ha på acana? Får ikke 120g til å stemme når han skal ha 160g på andre merker? Vi holder på å bytte fra monster til acana. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...