Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Trenger litt hjelp nå.. I neste uke skal samboer og jeg hente oss en valp. Vi gleder oss masse! Planen er at etter noen uker reiser vi til familien min hvor han får møte mange hunder og mennesker. Dette er jeg ikke spesielt bekymret for, fordi de hundene er rolige, trygge og går fint sammen med både små og store hunder. Derimot har min samboers familie en tispe, som han MÅ gå overens med mtp at vi besøker de flere ganger i året, som er ganske dominant eller hva jeg skal kalle det.. Hun er verdens snilleste hund, men har alltid vært "alene hund" og har derfor ikke blitt veldig mye sosialisert. Min svigermor fortalte bla om en gang når de hadde hatt besøk av en nabo som hadde en liten pomeranian... De hilste fint og fikk derfor gå fritt i stua. Plutselig hadde hun gått bort til den lille og glefset over nakken, usikker på om hun bet eller "tok tak". Alltid når familien reiser til andre med hund må hun være igjen hjemme, fordi de er usikker på henne rundt andre hunder.

Vi har avtalt at de kommer til oss senere høst slik at vår hund får møte deres. Jeg har en tanke om at det er en god start at de møtes første gang i vår hunds hjem, og håper det vil føre til at svigers hund føler hun er på besøk og oppfører seg bedre. Hjemme er hun sjefen, det er tydelig at hun eier det hjemmet og at det er hennes territorium. Er dette en god ide? Og er det noen som har gode tips til hvordan vi kan gjøre det første møtet så bra som mulig? Må innrømme at jeg er kjempe nervøs for at dette ikke skal gå bra og at hun skal gjøre valpen noe.. Får han et dårlig møte med tispa er jeg redd det kan føre til at han blir redd andre hunder.. Håper noen har noen gode råd..

Beklager lang tråd, men håper virkelig at noen der ute vil ta seg tid til å svare :)

Skrevet

Det er jo mulig at denne hunden viø godta deres i starten siden den er valp. Men ettersom valpen deres vokser til og ikke lever med denne hunden konstant, kan det nok være vanskelig kan jeg se for meg. 

Ville godt turer sammen med de i starten istede for å la de hilse med en gang. Altså bare gå turer hvor dere går ved siden uten at de får hilse på hverandre. Ellers kan dere jo prøve men tror jeg ville gjort det ute, og uten bånd da.

Vi har en ung hanne og svigers har en hannhund som er usikker på andre hanner og ryker på de om han får sjangs. I valpetiden til vår hund gikk det sånn noenlunde greit men vi måtte likevel stoppe noen ganger de kom litt nær hverandre. Nå er det slik at de kan ikke være løse rundt hverandre. Slik er det bare og det må vi leve med. 

Vi har vært på hyttetur i en uke sammen og vi har jobbet mye med løsninger men de forblir fraskilt

 Dvs. Aldri løs i samme rom/området. Er vi i stua er det kun en av de som er der. Vi bytter på det slik at ingen blir helt isolert. Så lenge deres er valp må dere jo ta mer hensyn til at den gjerne trenger litt ekstra oppmerksomhet.

Så mitt tips er egentlig bare å være obs. Første møte med å gå på tur i bånd uten å hilse for om plutselig denne dominerende tispa "angriper" den lille valpen deres kan den bli skadet psykisk og dermed bli usikker på andre hunder i fremtiden. 

Vet ikke om dette var til særlig hjelp men.

Skrevet

La dem omgås i samme rom uten å hilse. Pass på at valpen ikke får komme bort til den voksne, og at den voksne ikke får oppsøke valpen (i og med at hun kan gjøre utfall mot valpen). Skulle tispa ta valpen, fjern tispa og lat som ingenting ved å leke med valpen (med andre ord, ikke "bekreft" at det som skjedde var farlig). Valpen vil med stor sannsynlighet forbinde angrepet med den tispa i og med at det ikke er en random hund på gata, men en hund den skal omgås i noen timer/dager. Dette går bra, de vil lære å omgås :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...