Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet (endret)

Hallo! 

Jeg har en Alaska Husky tispe i hus, hun er ganske ny her men føler hun burde begynne å slå seg litt til ro? Første ukene gikk kjempe bra til tross for at hun var veldig usikker på oss og på andre fremmede mennesker. Nå føler jeg hun er mer trygg på oss, legger merke til at hun blir glad når vi snakker til henne og hvis vi kommer hjem etter å ha vært ute av huset. 

Men... Da hun står ute(noe hun gjør meste parten av dagen) så uler hun veldig mye, dette er jo normalt for en husky så klart. Har prøvd å sitte ute med henne en stund, gått inn i en kort periode for så å gå ut til henne igjen for å vise at jeg alltid kommer tilbake, har jo hørt at uling er noe de gjør for å få ut at de er ensomme(?) 
Men så kommer vi inn på kvelden, etter en lang dag ute.. Da går hun å legger seg i sikkert 30 minutter før hun begynner å traske rundt i huset og piper til den store gullmedaljen. Har prøvd å gi henne kos og snakke rolig for å prøve å få hu til å slappe av, men føler liksom ikke at noe jeg gjør hjelper. Så da er spørsmålet mitt: Er det noe jeg gjør feil? Eller er det rett og slett noe jeg ikke vet?

 

Takk for all svar på forhånd!

 

Edit: Glemte å legge til at vi går to laaange turer hver dag. En på morgenen og en på kvelden! I tilfellet noen skulle bringe opp dette :D

Endret av Husky
Skrevet
Akkurat nå, linem0r skrev:

Voksen altså.. har hun bodd i flokk tidligere? ?

 

Ja det har hun, der jeg kanskje kan tenkte meg ulinga kommer fra, at hun savner flokken sin så og si. Ville det hjulpet med en hund til, fra samme flokken?

Skrevet

Det er nok det ja, savner nok flokken. Kan gå seg til med tid og stund, men når de har bodd så lenge i flokk skal det litt til. Men én kompis hadde nok fått slutt på ulingen, om det er fra samme flokk eller en ny spiller nok ingen rolle. ?

Skrevet
Akkurat nå, linem0r skrev:

Det er nok det ja, savner nok flokken. Kan gå seg til med tid og stund, men når de har bodd så lenge i flokk skal det litt til. Men én kompis hadde nok fått slutt på ulingen, om det er fra samme flokk eller en ny spiller nok ingen rolle. ?

Var det jeg tenkte meg :) Da får vi først se hvordan det går, også får jeg heller mase litt på samboer om en kompis til Ylva :D 

  • Like 1
Skrevet
10 timer siden, linem0r skrev:

Det er nok det ja, savner nok flokken. Kan gå seg til med tid og stund, men når de har bodd så lenge i flokk skal det litt til. Men én kompis hadde nok fått slutt på ulingen, om det er fra samme flokk eller en ny spiller nok ingen rolle. ?

En fem år gammel flokkhhund vil ikke nødvendigvis trives godt alene. har du mulighet til å ha to hunder er det nok det beste. 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Vi hadde en elghund som stod og ulte ved døra hvis det var løpetisper innen en mils radius (satt på spissen), og en annen elghund som ikke brydde seg i det hele tatt, så det er nok i alle fall til en viss grad individbetinget. Ellers har jeg bare hatt relativt små hunder (6-8 kg), men det har kun vært tisper, og de har vært veldig enkle mtp. løpetid (lite blod, ikke noe særlig hormonpåvirking mentalt utover at det skal markeres hver 5. meter på tur). simira nevner livmorbetennelse, jeg vet ikke om det er mer vanlig på småraser, men min forrige hund fikk i alle fall det. Men skal man ikke drive med avl eller andre raserelaterte aktiviteter er det jo ikke verre enn at man kastrerer.
    • Hvordan er rasene hunden er blanding av? Og ikke minst foreldrene? Det er jo ulempen med blanding, det er vanskelig å gjøre grundig research, men foreldrene og evt. tidligere kull kan jo gi indikasjoner. Hvis det er bevisst blandingsavl så ville jeg uansett håpet at de ikke ville avlet på en hannhund som er slik, men samtidig så ville de da kanskje ikke avlet på blanding heller, om de var opptatte av genetikk. Jeg kan ikke veldig mye om miniatyrhunder, jeg har kjent et par hannhunder som var slik du beskriver, og et par som er helt greie. Når det er sagt er jo tispene også "kjent" for mer gneldring og innbilte svangerskap og livmorbetennelse, så man velger jo litt sine onder. 
    • Hei! Jeg er helt ny i liten-hund-verden. Har tidligere hatt springer spaniel, boxer og schæfer, men skal nå få en liten blandingsrase.  Jeg er så usikker på valget av hannhund eller tispe! Personlig har jeg ikke en sterk preferanse, har hatt to tisper og en hannhund, og heller nok kanskje mer mot hannhunder. Men jeg hører fra mange med små hunder at hanner kan være veldig vanskelig å få stuerene, at de markerer inne og at de er så stressa rundt løpetid i nabolaget feks at de står og uler ved døra osv. Dette er ikke noe jeg har vært borti med store raser, verken min egen eller venner sine (vært aktiv i NRH og NBF-miljø i 15 år, så vært borti en del forskjellige raser) i det hele tatt, så er det en typisk type atferd for små hunder, eller er det mer individbetinget? Vi legger så klart til rette for rotrening og passe aktivitetsnivå osv osv.  Hadde vært fint å høre noe annet enn skrekkhistorier om små hunder, for akkurat nå lener jeg veldig mot tispe.
    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...