Gå til innhold
Hundesonen.no

Program: Alt for dyra (Import av gatehunder. )


Recommended Posts

Skrevet

Ser ikke noe galt med programmet. Ble så overrasket over kritikken og gruet meg til å se siden det hørtes ut som at det skulle være en episode ifra animal cops,men når jeg så det syns jeg kritikken var ganske overdrevet. Syns det er helt grei underholdning. Klart de velger litt spesielle folk for å gjøre det mer interessant for hvermannsen. Men litt dumt at alltid er de " rare" som kommer med i slike programmer,for da blir det litt lett dømming og kanskje latterliggjøring. Sånn generelt sett.

  • Like 1
Skrevet
1 time siden, Monab88 skrev:

"Litt" små bur?:blink: Kaniner skal da virkelig ikke bo i bur overhodet, selv om minst halvparten av Norges kaniner er så uheldig å gjør det samme. Kaniner skal ha stor plass til å utfolde seg, løpe, hoppe og grave. Har man ikke plass til dette så får man la være å ha kanin. Jeg reagerte ikke noe på at kaninene blir avlivet og spist, men jeg reagerte veldig på hvordan kaninene bodde. Det kan såklart godt hende denne mannen hadde store luftegårder som kaninene egentlig bodde i, selv om jeg tviler, men da synes jeg det veldig dårlig av NRK og ikke fremme den typen kaninhold, istedet for denne oppstallingen i alt for små bur.

Det blir ingen endring i folks syn på kaninhold når det er dette som blir fremmet som bra av selveste "kaninmannen" på nrk i beste sendetid...

NRK skriver jo selv at "de beklager at de ikke har vist fram kaninenes luftegårder og uteområder". Så jeg antar at det ikke er en mangel på den biten. Men de velger å fokusere hele greia på hvor rare og ekstreme slike dyremennesker er. Er vel det som selger, da...

 

  • Like 1
Skrevet

De har lagt ut en revidert versjon av første episode, der har de fjernet mye av det tullet de hadde med i første - så han kaninmannen ser litt mindre tilbakestående ut i det minste. Og lagt inn mer om disse hundedamene, om jeg ikke husker helt gæernt. 

  • Like 1
Skrevet
21 minutter siden, Raksha skrev:

De har lagt ut en revidert versjon av første episode, der har de fjernet mye av det tullet de hadde med i første - så han kaninmannen ser litt mindre tilbakestående ut i det minste. Og lagt inn mer om disse hundedamene, om jeg ikke husker helt gæernt. 

Det er et solid tegn på et kvalitetsprogram vettu når de må revidere episoder etter de har sendt :teehe: 

  • Like 8
Skrevet
Akkurat nå, Krutsi skrev:

Det er et solid tegn på et program vettu når de må revidere episoder etter de har sendt :teehe: 

Haha ja, stakkars kaninmannen fikk jo drapstrusler og det som var. Han ble jo fremstilt som en bygdetulling som slakta kaniner for moroskyld. Ufattelig dårlig arbeid av nrk. 

  • Like 2
Skrevet
Akkurat nå, Raksha skrev:

Haha ja, stakkars kaninmannen fikk jo drapstrusler og det som var. Han ble jo fremstilt som en bygdetulling som slakta kaniner for moroskyld. Ufattelig dårlig arbeid av nrk. 

Ja, det var ikke noe særlig heldig fremstilling nei :P 

Skrevet
3 timer siden, Monab88 skrev:

"Litt" små bur?:blink: Kaniner skal da virkelig ikke bo i bur overhodet, selv om minst halvparten av Norges kaniner er så uheldig å gjør det samme. Kaniner skal ha stor plass til å utfolde seg, løpe, hoppe og grave. Har man ikke plass til dette så får man la være å ha kanin. 

Hvis du sier det så... :aww:  

 

Skrevet
8 minutter siden, Raksha skrev:

Hvis du sier det så... :aww:  

 

Måtte humre litt nå, @Raksha:teehe:
Men ja, jeg er enig. Det er ikke alle som kan (eller ønsker) ha frittgående kaniner i hus og/eller hage, men det betyr ikke nødvendigvis at de har det grusomt av den grunn.

  • Like 3
Skrevet
8 timer siden, Ganzie skrev:

Måtte humre litt nå, @Raksha:teehe:
Men ja, jeg er enig. Det er ikke alle som kan (eller ønsker) ha frittgående kaniner i hus og/eller hage, men det betyr ikke nødvendigvis at de har det grusomt av den grunn.

Enig i den ?

Jeg får mine kaniner tirsdag! De kommer ikke tilå være frittgående hverken i hus eller hage. Frittgående inne i huset ville vært farlig for den mtp prikkedyret som spiser kanin om han får lov ? Men det betyr ikke at de blir boende i små bur fordi 

 

Skrevet

For 10 år siden startet "den store norske kaninrevolusjonen" med en guru med ganske ekstreme meninger og hennes etter hvert ganske ekstreme tilhengere. Kaniner skal ikke være burdyr eller produksjonsdyr, de skal være kastrerte kosedyr inne på silkeputer.
At noen ønsker å holde kanin slik er helt greit, det har de full rett til. Men det å diktere dette som ENESTE måten kaninen kan ha et godt liv, er håpløst. Og man vil komme til kort.
Per dags dato har vi ikke engang lovfestet noe minstemål for burene kaniner skal bo i, som de har i f.eks Sverige. Det å holde kanin i bur sitter dypt forankret i norsk tradisjon, det er slik man har hatt kanin her i landet i flere hundre år. Jeg har hatt kaniner og vært i miljøet i 20 år nå, og har sett mange kaninstaller. Uten unntak har de bestått av bur. Men kaninbur og kaninbur kan være svært forskjellig, både på størrelse, utforming og ikke minst på hvordan kaninene som bor der stelles. Jeg har sett oppdrett der kaninene bokstavelig talt bodde i "et hull i veggen", det var 5 høyder bur, hvert bur var 60Lx60Bx40H, og helt nakne, med unntak av litt strø og høy. Flere av kaninene viste sterke atypiske adferder, som veving, hoppe rundt i ring, slikking på nettingen osv. De som ikke viste slikt satt apatiske i et hjørne, de hadde jo absolutt ikke noe å gjøre. Stallen huset et par hundre dyr, kun oppdrettet for utstilling. Jeg har også sett "kjæledyroppdrett" med små, ekstremt skitne bur, der møkklaget var så høyt at kaninene hadde 20cm til taket... Kaninene hadde store filtede møkklumper hengende i pelsen, det var mye midd og det var mye rennende øyne, lange klør og labbesår.
Men jeg har sett mye pene staller, med lyse, rene og forholdsvis store bur, der kaninene har hus/hylle, de får nok strø, mye høy, gnagemateriale (greiner osv), de får komme ut på gulvet i stallen eller i luftegård jevnlig osv. Dette er majoriteten av kaninstaller rundt om. Også hos den "forhatte kaninmannen på NRK". Oppdrettere som KAN kanin, som er svært erfarne og flinke, og som steller pent med dyra sine.

Det å kreve at man skal slutte å ha kanin som burdyr, og slutte å ha dem som produksjonsdyr, blir alt for ekstremt. Man må ta det stegvis, og først få på plass minstemål på bur, samt krav om hylle el.l (som de har i Sverige). Man må ta det pent og rolig, så folk kan tilpasse tankesettet sitt, legge om oppfattelsen om hvordan kaniner bør holdes. Det blir bare møtt av total motstand om man prøver å tvinge gjennom helt ekstrem endring, der hele norsk kaninhold blir totalt utradert, med unntak av de kastrerte innekaninene da...

Kanin er et flott produksjonsdyr, og man bør fremme det som nettopp dette nå som det er fokus på miljøvennlig mat. Kanin produserer kjøtt på veldig miljøvennlig måte, om man gir dem muligheten, og kan gi gode muligheter også her i landet. Det å få kaniner bort fra å være produksjonsdyr er ikke smart. Det er forholdsvis enkelt å holde kanin på en dyrevennlig måte, samtidig som man utnytter fôrressurser man ikke ellers ville utnyttet og lager næringsrik og bra mat til folk.

Det er aldri smart å være ekstrem...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det kommer an på hunden, treningen og målet.Jeg vil alltid belønne innkalling og innkallingstrening med noe av de beste godbitene hunden kan få, fordi det er den absolutt viktigste treningen. Men belønning er ikke bare godbiter. Belønning er alt hunden vil ha. For noen hunder er det kos, mange liker leker, men godbiter er ofte den beste måten å belønne presist på. I valpe- og unghundtiden ville jeg alltid hatt en godbitpose tilgjengelig på meg, og gjerne en draleke/tauleke. De fleste som driver aktivt med hund bruker godbitposer som er enkle å åpen og lukke, og som flyttes over i lommen på det man har på deg. De første par årene er det mye godbiter "hele tiden", fordi hunden skal lære så mye nytt. Hva slags godbiter kommer an på hvor matfokusert hunden er og hva den liker. Her må du prøve deg fram litt. Til enkle hverdagsøvelser som "sitt", "gi labb" osv. kan du godt bruke tørrfõr fra dagens matrasjon hvis hunden er matglad. Godbiter fra butikk eller dyrebutikk er som oftest helt ok, men å skjære opp rent kjøtt fra påleggsskiver eller ost for eksempel er gjerne billigere. Rester av pannekaker, fiskepudding, pølser osv. er fint. Skinkeost på tube er en annen variant. Variasjon er også generelt fint. Ferske godbiter er ofte mer populært og sterkere enn tørre godbiter.  Når valpen/hunden har lært en øvelse kan man fase ut belønningen, men det kan være lurt å belønne innimellom og forsterke øvelsene over tid. Om belønningene plutselig forsvinner kan hunden miste motivasjonen for det, om den ikke finner belønning i øvelsen i seg selv. Jeg belønnet fortsatt mine hunder på 13 og 17 for innkalling (alltid), og innimellom for kontakt, lydighetsøvelser osv., men ikke hver gang slik jeg ville gjort med en valp eller unghund for eksempel.
    • Hei!  Sikkert dumt spørsmål, men jeg er likevel usikker. Det står at man skal bruke godbiter og belønne alt i starten, det er jeg helt med på, men hva slags godbiter belønner man med? Tenker på helseaspektet, dette kommer jo i tillegg til for. Hva slags godbiter bruker man til valp, og har man alle lommer fulle til en hver tid, belønner man hele tiden i lang periode? Når faser man ut? Hva slags godbit bruker man? 😊
    • Bare det lille du beskriver om dognanny gjør at jeg vil fraråde hva som helst hun anbefalte ihvertfall. Som dere jo har oppdaget så er det å korrigere, rykke eller kjefte på en allerede frustrert hund ikke konstruktivt. Det er helt fint å høre hva dere har prøvd å hva som skjer. Men jeg lurer litt på, hva skjer om dere deler opp turene? Maks 15-20 minutter på en tur. Skjer det like ofte på morgen og kveld som på den lengre turen på dagtid? Et par enkle oppgaver i løpet av turen (som allerede er grundig innlært inne og som han kan), en enkel sitt, kontakt, håndtarget e.l. Da tenker jeg en kort stopp og en øvelse, maks to repetisjoner, og så rusle videre. Hvis dere får lært inn igjen grime så kan det være tryggere med å prøve halsbånd, men det er nok lettere for dere å få hjelp av en instruktør som ser dere og hunden. Jeg er helt sikker på at dette er løsbart, selv om dere er kjempetålmodige og har prøvd masse allerede! Håper vi får en oppdatering her også når dere har fått litt hjelp.
    • Takker igjen for godt svar! Vi har brukt både sele og halsbånd, med de siste 6 mnd har vi utelukkende brukt sele som sitter godt. Har flere ganger vurdert å bruke halsbånd i stedet men ser at vi ikke tørr da han helt sikkert hadde klart å vri seg ut av det når han klikker. Flere ganger har jeg vært redd for at han skal komme seg ut av selen når vi krangler. Han river å sliter, ruller å hopper. Eneste gangene jeg er trygg på at han ikke kommer seg ut av sele/halsbånd er om han er bundet fast, for da står han helt stille. Og både sele og halsbåndene vi har brukt er passer han og er justerbart. Vi brukte også retrieverkobbel i starten (fikk anbefalt det av oppdretter) men bruker ikke det lengre. En av teknikkene dognanny viste oss var å bruke retrieverkobblet til å "få han av oss" når han hopper på, ved å rykke i båndet, men det fungerte i en halv dag så trosset han det også å vi ønsker ikke å bli stående å rykke i et så tynt med kraftig bånd, det økte bare stressnivået hans.  Vi har ila året som har gått tenkt at han kan være både over og understimulert og gjort endringer i hverdagen i perioder for å justere aktivitetsnivået både opp og ned. Men det har ikke blitt bedre. I periodene vi har justert det ned ser vi at han blir verre, og gjerne mer pågående inne også. Noe vi mener taler imot at han er overstimulert. Og vi har siden han var liten forsøkt å gjøre tydelig skille på at lek og oppgirende aktiviteter skjer ute, mens inne er det ro.  Mulig jeg ordla meg litt feil i forrige kommentar, men vi krever stort sett ingenting av han ute. Det resulterer i at vi henger etter han å han drar som en galing. Men slik har det blitt fordi hver gang vi prøver å lære han noe ute (gå pent, søke kontakt med oss, sladretrening ol) så ender det etter et pr min med et nytt utbrudd. Så frustrasjoenen vår kommer av at vi føler vi er i en ond sirkel. Han vimser rundt å vet ikke hva som er forventet av han > vi forsøker å korrigere han å lære han noe/forstyrre han ved å gi han en oppgave eller mål med turen > han klikker > vi rykker tilbake til start. Slik har det blitt da vi har tenkt at vi kanskje bare må stå i disse episodene til han lærer seg hvordan han skal oppføre seg på tur, det er jo tross alt en rase som er lærevillig og gjerne vil ha en oppgave. Men selv etter lengre persioder der vi prøver igjen å igjen så later det ikke som at han forstår tegningen. Så de siste pr månedene så har vi ikke krevd eller forventet noe av han. Å selv når han er løs å kan løpe som han vil, feks på inngjærdet hundepark (Maridalen hundepark og Nordkisa hundepark) å vi forsøker å kalle han inn, så kommer han løpende (som jo er bra) men kommer da flyvende med sine 40 kg rett på oss å begynner å bite. Så kort sagt så klikker han både av for mye frihet, for lite frihet, lite/ingen forstyrrelse fra oss og for mye forstyrrelse fra oss... Mulig jeg høres ut som jeg bare kommer med motargumenter til alle forslag, å det mener jeg ikke! Men vi har virkelig prøvd alle vinklinger og teknikker vi kan tenke oss til og finne ut + litt til.  Men tusen takk for konkrete tips til adferdskonsulenter og fysio 😀
    • Nå vet jeg ikke om alle instruktørene til Norges Hundeskole, men jeg har ikke kjent eller møtt mange instruktører derfra med adferdskompetanse. Dognanny kjenner jeg ikke til, men jeg synes bakgrunnen kanskje var litt tynn. Selv om dere ikke ser noe mønster i adferden og han er røngtet fri så kan det godt være muskulære eller skjelett-problemer som bygger seg opp over tid og trigger på ulike tidspunkter, når det bare renner over. Og når du nevner at han har hatt ryggproblemer så blir jeg raskt mye mer oppmerksom på at det kan være noe uoppdaget der.  Bruker dere halsbånd eller sele? Hvis dere bruker halsbånd ville jeg forsøkt en godt tilpasset sele. Om dere allerede gjør det ville jeg faktisk forsøkt halsbånd, for å se om det gjør noen forskjell. Som du sier, ut fra det du beskriver, kan det høres ut som stress, frustrasjon og overtenning. Har dere forsøkt å kutte langt ned på kravene? Og kutte ned på aktiviseringen? Det er ikke det vanligste, men det hender også at hunder er overaktiverte og overstimulerte. Og selv om det er en aktiv rase så finnes det alltids unntak.  Korte, rolige turer, med litt løping om det ikke trigger for mye, og mer ro og hvile hjemme. Prøv å ikke stille for mye krav, gi ham litt mer slakk, litt mer "forberedelse" på at "nå skjer ting", og om mulig la han heller gå en kort tur i lengre bånd og gå hjem før det smeller. Alt dette er såklart forslag til ting å prøve ut, uten at jeg har sett hunden og situasjonene. Dere trenger definitivt en kompetent adferdsekspert til regelmessig oppfølging. https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund#Innlandet-hund Kjersti Bjøntegaard kan jeg personlig anbefale. Vi brukte henne mye med vår til dels krevende ridgeback unghund. Turid Hovland kjenner jeg bare såvidt til, men i likhet med Kjersti har hun en solid og god utdanning og mye god kompetanse ser jeg. Ta kontakt med en av dem, og de kan sannsynligvis anbefale andre om de selv ikke har kapasitet. De kan godt mulig også anbefale en fysioterapeut. I Oslo kan jeg anbefale smarthund.no (Hilde Iren).
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...