Gå til innhold
Hundesonen.no

Dachs


Minadachs

Recommended Posts

Dachsen er en utrolig flott rase! Har vokst opp med den strihårete varianten, liker den best, er veldig glad i hunder med litt barter :P Men de andre er veldig fine de også. Utrolig strie da, de trenger streng oppdragelse.

JAAAA:D jeg åsså, jeg elsker åsså hunder med litt barter. Hehe, synes strihåra dachs er mer robuste, det er litt mer hund i de:) hehe.. Men de andre forbinder jeg mest med utstillings bikkjer!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg må nok si at jeg liker best de langhåret dvergene. Da jeg begynte å fundere på å skaffe med dachs, falt valget på langhår, pga. jeg ikke hadde sansen for hårlaget for hverken kort- eller strihåret.

Men uansett hva hårlag; Så har dachsen en stor personlighet.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

HAr sett litt på dachs og jeg er litt usikker om dette er rasen for meg. Liker godt de korte glatthårede som er sorte og tan. Og så så jeg et bilde av en brun og tan, noe jeg ikke har sett før. Er de uvanlige? (altså fargen) Har de sterkt jaktinntinkt? Løper de avsted så fort de får sjangsen? Hvordan er de sammen med andre hunder i forskjellige størrelser? Er det greit å få trent bort/unngått bjeffing?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Og så så jeg et bilde av en brun og tan, noe jeg ikke har sett før. Er de uvanlige? (altså fargen)

Jeg vet bare om at det finnes noen brun/tan langhår her i Norge, men brun/tan korthår har jeg ikke sett/hørt om (bare sett på bilder). Til dags dato er det gjerne litt lettere å importere inn en brun/tan om det er den farven man vil ha, siden det ikke er mange oppdrettere som har denne farven her i Norge.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

HAr sett litt på dachs og jeg er litt usikker om dette er rasen for meg. Liker godt de korte glatthårede som er sorte og tan. Og så så jeg et bilde av en brun og tan, noe jeg ikke har sett før. Er de uvanlige? (altså fargen) Har de sterkt jaktinntinkt? Løper de avsted så fort de får sjangsen? Hvordan er de sammen med andre hunder i forskjellige størrelser? Er det greit å få trent bort/unngått bjeffing?

Altså: Dachsen har ett jakt instingt. De er avlet til å være jakt hunder. Dachsen er ikke den letteste å trene. De er veldig stae. De løper hvis de før sjangsen, men da må du trene. De trives ikke så godt med andre hunder. Men det har aldri jeg opplevd. Du kan ikke unngå bjeffing på noen hunder. Dachsen bjeffer ikke mye hvis du trur det. Tvert imot. En jack russel terrier bjeffer mer for å si det sånn!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har selv hatt dachs(kort håret), de trenger å bli sett på plass, han følgte meg over alt å stakk skjeldent av. Men hadde jakt innstinkt i seg, men katten å hunden var bestevenner:) En dachs har stor personlighet bare helt herlig...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tillatte farger er ensfarget rød, rødgul og gul; alle med eller uten sorte stikkelhår. Ren farge foretrekkes og rød anses mer verdifull enn rødgul og gul. Hunder med sterkt islett av sorte hår hører til denne kategori og ikke til ”andre farger”. Hvitt ikke ønskelig, men enkelte små flekker ikke diskvalifiserende. Nesebrusk og klør sorte, rødt tillatt, men ikke ønskelig. Det er også tillatt med tofarget dypsort eller brun med rustbrune eller gule tegninger over øynene, på siden av snute og underleppe, på innsiden av ørene, på forbryst, på inn- og baksiden av bena, på potene, rundt anus og derfra til ca. 1/3 til 1/2 ut på halens underside. Sort nesebrusk og sorte klør hos sorte; brun eller sort hos brune. Hvitt ikke ønskelig, men enkelte små flekker er ikke diskvalifiserende. For sterkt utbredd tanfarge uønsket. Dachsen kan også være flekket (merle; stripet/tigret): Grunnfargen alltid den mørkeste fargen (sort, rød eller grå). Det er her ønskelig med uregelmessige hvite flekker (store flak uønsket). Verken den mørke eller lyse fargen skal dominere. Den tigrete er rød eller gul med mørkere striper. Nesebrusk og klør som hos ens- eller tofargete. En dachshund kan også ha andre farger: Alle farger som ikke er nevnt ovenfor.

Rart det er så lite variert i Norge da...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja...men det er vel sikkert fordi rød farge foretrekkes..? Uansett så er jo de andre fargene tillatte, og jeg syns alltid det er morro å være litt uteom det vanlige! Skulle jeg hatt en dachs, hadde nok jeg valgt en merle. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Personlig er jeg veldig glad i bichon-rasene, selv om de krever litt klipping og børsting. Med riktig sosialisering og trening så er de fine familiehunder som kan være med på det meste. Om dere lener mot spaniel så synes jeg personlig at springeren er et bedre valg. Cockeren og de mindre (king charles og cavalier) har mye helseproblemer. De er fine familiehunder, men krever også litt pelsstell. Shetland sheepdog kan være et alternativ. Hvis dere ikke vil ha pelsstell i det hele tatt så ta en titt på dansk/svensk gårdshund. De kan bjeffe når det kommer besøk, går folk på veien, osv. men ikke noe mer enn de fleste andre små raser. De er glatthåret, men røyter da korte hår minst et par ganger i året, som er normalt for alle røytende raser. De er aktive og trenger både fysisk og mental aktivisering, og kan kanskje minne litt om beagle hvis det er utseende som trekker der. Mellompuddel eller dvergpuddel er morsomme og allsidige hunder, de må klippes/børstes.
    • Takk for utfyllende svar og gode råd!  Hvis vi skulle se på en mindre hund, er det noen raser du vil anbefale da?   Hvis vi lener mot spaniel: vil en cocker spaniel eller springer spaniel være et bedre valg? 
    • Har jobbet i kafé tidligere, og etter det jeg kan huske så benyttet vi oss av et spesifikt middel for å bløtlegge bestikk i noen minutter før steamer. Het vel «Dip-It» eller noe sånt.
    • Det ser jo ut som at det virker å bruke strup, men jeg ønsker ikke å bruke det på hundene mine uansett. Mykere metoder tar nok lengre tid, og krever sikkert mer av meg som hundefører, men jeg ønsker heller å legge inn den innsatsen enn å påføre smerte på hundene mine. Hva forskning sier er ikke så relevant for meg, når jeg ser at jeg klarer å oppnå det jeg ønsker uten å bruke brutale metoder så gjør jeg selvsagt det.  Ingen av mine hunder er enkle typer, så når det går an å få de til å fungere godt uten bruk av vold så tenker jeg det skal være mulig for de fleste. 
    • Det er veldig lenge siden jeg har brukt noe slik(da jeg gikk på folkehøyskole for 20+ år siden). Men jeg husker at man skulle skylle før man satte inn i maskinen. Jeg fant også dette, om det er til noe hjelp; Oppvaskmaskin til industri: Slik får du best resultat - Machine Products Storkjøkken AS
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...