Gå til innhold
Hundesonen.no

Hovnet labb


Taz

Recommended Posts

Diego har tygd på labben sin og laget ett par sår som ikke får sjangs til å gro pga han bare tygger på de med engang han får sjangsen.

Men pga labben hans har hovnet opp kan jeg ikke ta på bandasje før hevelsen har gått ned, og jeg kan ikke sitte å våke over Diego til såret gror eller til hevelsen går ned.

Så hva kan jeg gjøre?

Kan kjøpe krage, men som sagt ikke før mandag.

Forslag?

(Klørne til Diego ser bare merkelige ut grunnet han sliter de ned ujevnt)

Ja, en ting til. Har klippet vekk all pelsen rundt såret.

Måtte bare si det i tilfelle dere begynte å lure på hva som har skjedd. Hehe

Også er såret faktisk værre enn det du ser på bildet.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hvorfor kan du ikke ta på bandasje før labben blir liten igjen?

Er vel bedre med løs bandasje enn ingen bandasje? :)

Hørtes egentlig litt skummelt ut at labben er hoven, hvis det ikke er andre grunner til det.

Ville absolutt bandasjert hvis tyggingen er grunnen, ellers vil vel ikke hevelsen gå ned?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hvorfor kan du ikke ta på bandasje før labben blir liten igjen?

Er vel bedre med løs bandasje enn ingen bandasje? :o

Hørtes egentlig litt skummelt ut at labben er hoven, hvis det ikke er andre grunner til det.

Ville absolutt bandasjert hvis tyggingen er grunnen, ellers vil vel ikke hevelsen gå ned?

Vet egentligt ikke hvorfor labben er hoven, men mest sannsynlig pga Silje skulle

hjelpe meg å bandasjere han i går, også ble det litt for stramt.

Men burde ikke hevelsen gå ned etter en liten stund da??

(Han er enda litt hoven)

Så derfor var jeg veldig skeptisk til å bandasjere han før hevelsen gikk ned.

Men valgte tilslutt å ta litt bandasje rundt, men veldig løst..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vet egentligt ikke hvorfor labben er hoven, men mest sannsynlig pga Silje skulle

hjelpe meg å bandasjere han i går, også ble det litt for stramt.

Men burde ikke hevelsen gå ned etter en liten stund da??

(Han er enda litt hoven)

Så derfor var jeg veldig skeptisk til å bandasjere han før hevelsen gikk ned.

Men valgte tilslutt å ta litt bandasje rundt, men veldig løst..

Hevelsen går vel ned så snart årsaken til den forsvinner.

Om "stellet" er årsaken, vil det jo ikke forsvinne så lenge han får tygge på det.

Synes likevel det høres litt skummelt ut..

Hvis det ikke går over når han hindres i å stelle, ville jeg tatt ham til vetten for en sjekk av hva som foregår. Kan jo være skade, infeksjon, eller noe annet "morsomt".

Løs, luftig bandasje er sikkert lurt. :o Eller så får du ta på ham en genser eller kanskje bare en genserarm som du fester ved labben og skulderen, alt etter hva du gidder, får til og får dyret til å finne seg i. :o

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg vil anbefale deg å smøre på Brulidine sår krem som du får kjøpt på Apoteket (helt utrolig flott kerm) også satt på sokk eller bandasjert med gasbind.

Men for all del IKKE bandasjer for stramt, da mister labben blodtilførsel og det er ikke bra for poten og den hovner opp, som den allerede har gjort.

Jeg ville strøket litt forsiktig oppover labben der det ikke er sår for å få igang blodomløpet igjen, rundt labben ville jeg knadd litt løst, hvis han ikke er kilen så masser mellom hver tå og inni labben, dette er delig for han og du vil få ned hevelsen. ;) Gjør dette morgen og kveld. ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Nei, en slik statistikk finnes ikke. Vi kjenner til titalls antall hunder som er avlivet, noen bare for bagateller og andre uten bevis, vi vet siden vi har fulgt med i sakene hva som lå til grunn og hvordan de endte. Ifølgje Martinsen har alle som har klaga på avlivingsvedtak sidan 2014 fått avslag. Det finst ingen nasjonale tal for kor mange hundar som blir avliva kvart år. Berit visste ingenting då hunden vart avliva Quercus og Nala De siste fire årene har politiet sørget for at 77 hunder er blitt avlivet på bakgrunn av den nye hundeloven. Fra 2014 til 2018   Det har ikke blitt bedre etter den nye hundeloven kom i 2021 - 2022 for politi og rettsvesen som selv mangler kompetanse på hunder og hundeatferd bruker bare klipp og lim fra tidligere vedtak og domsavgjørelser. Dette er bare så trist både for hundene og deres eiere og jeg lurer på hvor mange saker vi ikke har hørt om enda. Noen av sakene er tilfeldig at vi fikk høre om og det var dette som var bakgrunn for å spørre her på forumet.                
    • Utallige? Hvor mange hunder har blitt avlivet i Norge etter anmeldelser de siste 10 årene? Jeg antar det finnes klar statistikk på dette?
    • "Vi" er to uavhengige personer, se brevet jeg linket til for våre fulle navn, som selv ikke har hatt noen hendelser med egne hunder eller hunder jeg har hatt for trening før omplassering. Vi har kun fulgt sakene fra sidelinjen, for min del fra rundt 2010, og har gjennomgått vedtak og dokumentasjoner vi har fått fra hundeierne. Jeg skulle virkelig ønske at det var slik som du tror, men sånn er det dessverre ikke. Det er derfor vi har valgt å engasjere oss for bak dette finner man utallige døde hunder og ruinerte hundeeiere som har mistet alt de eide hvor de prøvde å redde livet til hunden sin som betydde alt for dem, men alene har de ikke hatt en sjanse mot maktapparatet som overkjørte dem på en skremmende kynisk og ulovlig måte. Hvis du har Facebook, jeg er ikke der, så er det en gruppe Hund hjelper hund hvor flere av sakene er omtalt. En hund Tonic som var i bånd hvor en unge kom løpende og tråkket ham på poten, Tonic glefset og det ble et rift i buksa til gutten, Tonic ble avlivet. Luna sitter på kennel nå hvor eier kjemper i retten, en nabo påsto Luna lagde et lite blåmerke på ham, men det finnes ingen bevis. En annen hund, Rex i bånd som forsvarte seg selv mot en løs hund som bet den, begge hundene ble skadet, men Rex ble avlivet fordi han var størst. Huskyen Luk, også i bånd, slåss med en annen hannhund og der ble Luk avlivet fordi politiet trodde en husky er større enn en tervueren. Sistnevnte hendelse har jeg beskrevet i en kommentar under dette innlegget publisert i avisa Nordlys. Saken om Milo beskrives i selve innlegget og i brevet til justisministeren. I denne videoen er Luk, Luna og Milo.
    • Hvem er "vi" i denne saken? Det har vært flere avlivingssaker de siste årene, og mange som kjemper mot. Enkelte av sakene har virket ganske urimelige, men uten å ha førstehåndskjennskap til situasjonen og saksbehandlingen så er det vanskelig å si hva som er riktig. Politiet har rutiner for dette, og jeg vil tro at det langt oftere er tilfelle at slike saker blir henlagt, enn at en hund avlives. Både på grunn av kapasitet, bevissituasjon og fakta. En avliving foretas ikke normalt etter vurdering av en enkelt saksbehandler og om de har en god eller dårlig dag. Politiet har hundekyndige folk der minst to ulike vurderer en hund før et slikt vedtak. Jeg er sikker på at noen som kjenner systemet bedre enn meg kan beskrive prosessen fra anmeldelse til potensiell avliving av hund. Likevel er politiet også mennesker med ulike meninger og motivasjoner og systemet kan svikte.  Jeg har vært på forumet her en del år nå, og kan ikke huske at noen her har fått hunden sin avlivet etter anmeldelse, selv om noen har vært borti uheldige tilfeller med bitt. Men flere av sakene som har vært i media har selvfølgelig vært diskutert her også.
    • Jeg ønsker å høre om hundeeiere her på forumet har opplevd å få sin hund avlivet etter uhell hvor saken ble anmeldt til politiet? Uansett, dette er viktig informasjon om du ikke har opplevd det - enda. Vi har fulgt en del slike saker over mange år og er sjokkerte over hvor små hendelser som skal til, et lite rift i et klesplagg eller et lite blåmerke, hunden blir omtrent alltid dømt til døden selv om den har opptrådt helt normalt i gitte situasjoner. Gjengangeren i sakene er at politi og rettsvesen helt uten kompetanse på hund bryter hundeloven, forvaltningsloven og dyrevelferdsloven for å gå til slike drastiske skritt. Nå har vi sett så mye urett er blitt begått at vi har valgt å skrive brev til justisministeren, der har vi tatt for oss den siste saken hvor hunden Milo skal avlives selv om han sto fastbundet i et bånd på ca. en meter og uten fluktmulighet bet han en unge. Det finnes sprikende forklaringer på hendelsen, men felles for de to vitnene som ble avhørt er at hundens handlinger ikke kan betegnes som uprovosert, og det var ikke flere bitt eller skadeomfang som oppfyller kravet til betydelig skade. Andre tiltak skal da etter loven prøves først, men politiet går rett til avliving som de nesten helt uten unntak gjør uansett foranledning og skadeomfang. Et fåtall, kan telles på en hånd, har hatt flaks og truffet en menneskelig saksbehandler eller noen som kan litt om normal hundeatferd, men sånn skal det ikke være at hundens liv avgjøres av hvilket politidistrikt som får saken. Brev til Justis- og beredskapsminister Astri Aas-Hansen ligger her: Vi krever at politi og rettsvesen følger loven Vil du forebygge at din hund blir neste offer for offentlig maktmisbruk anbefales det på det sterkeste å underskrive brevet. Alle kan være uheldige og neste gang er det kanskje deg og din hund det gjelder, men da er ingen der som vil kunne gjøre noe for dette er siste mulighet for å få stanset denne praksisen. Alt annet er prøvd.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...