Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Eg har en gammel schæfer som under trening i går begynte å halte kraftig på det ene bakbeinet. Eg belønnet han etter en øvelse med å kaste ball, og da han kom tilbake med ballen gikk han bare på tre bein.

Han sparer ikke på kruttet i treningen, og har en tendens til å gi flat pedal etter ballen for så å bråstoppe/tryne/stupe kråke idet han har nådd fram. Dette har tidligere resultert i halting på et frambein hvis eg ikke sørget for at han var skikkelig oppvarmet, og dyrlegen har sagt at det nok bare er en liten strekk og eg har fått smertestillende som hunden kan få i slike tilfeller. Nå er eg nøye med at hunden får oppvarming før kastelek eller øvelser med høy fart, men i går skjedde det altså ett eller annet med bakbeinet hans. eg kjente nøye etter på hele beinet og hofta, men det var ingen hevelser, sår eller varme punkter. Hunden ømmet seg heller ikke, men han var rimelig gira pga. ballen. Han fikk smertestillende i går, og en ny en i dag tidlig siden han haltet like mye fremdeles.

Halter han fremdeles i morgen blir det tur til dyrlegen, men spørsmålet mitt er om han skal få trene i dag eller ta det helt med ro? Hvis det bare er en strekk kan det være bra at han får bevegd seg litt tenker eg, enten ved en liten tur i skogen/på mykt underlag eller søksøvelser for eksempel, som holder farten nede. Eller er det best å bare holde han i ro, og begrense aktivitetsnivået til lufting?

Skrevet

Så lenge de vil selv og ikke har så vondt at de ikke bør gå rett og slett pga smerte så bruker jeg alltid å rusle noen turer i rolig tempo og med lite belastning. Gjerne flere gjennom dagen så de stivner minst mulig :) 

Guest Snusmumrikk
Skrevet

Hold i ro, og om det ikke viser seg å være noe alvorlig er jo rolige båndturer fint en stund, men ballkast osv med halt hund må du for all del styre unna. Sånne hunder begrenser seg ikke i det hele tatt når det er ball og trening i bildet, og ødelegger seg bare mer :) Trening med ball osv styrer jeg unna til en god stund etter de har slutta å halte, selv om jeg begynner å gå tur og annen aktivitet tidligere.

Skrevet

Takk for svar alle!

Nei noe mer ballkasting blir det ikke på en stund, men eg tror eg skal prøve å gjøre som Malamuten foreslår å gå mange små turer med han, så får eg se om det ser ut til å plage han mye :P 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Korthåret collie var det første som slo meg. Gjeterhundtype men stort sett avlet som selskapshund nå. Røyter en del, men er ganske førerorientert og spennende rase. Generelt vil du se på raser som er avlet for å samarbeide med fører. Det er noen typer jakthunder som ikke skal jobbe selvstendig, men på førers kommando, f.eks, apporterende o.l., som typisk retrievere og spanieler. Og så har du gjeterhunder som er de klassiske som er forholdsvis førerorienterte og lette å trene, men som også krever en del både fysisk og mental akvitisering. Så kommer det litt an på om det spiller noen rolle med bjeffing, for eksempel. Dansk/svensk gårdshund har en del jaktinstinkt men er også ganske førerorientert og lett å trene. Finsk og svensk lapphund, mye pels, mye lyd, litt mer selvstendig enn mange gjeterhunder, men morsomme hunder. Schapendoes, pumi, tibetansk terrier, bearded collie kan være alternativer. 
    • Hvilke av de sjeldne mellomstore hundene passer best til å trene lydighet og å gå skogsturer med? Skriver sjeldne da jeg er ganske kjent med de som er mest populære. Gjerne med minst mulig jakt siden jeg ikke skal trene jakt og ønsker at hunden skal gå løs på turer hvis den blir lydig nok. Pelsstell betyr ikke noe og vakt betyr heller ikke noe da vi bor på bygda. Ønsker hunderase mellom 10-30 kilo da jeg ikke har styrke nok selv og jeg ikke ønsker altfor stor hund. Kanskje prøve agility også.
    • Min golden (jakt) røyter bare to ganger i året, men de vanlige goldene jeg vokste opp med røyta helt sykt mye😅 Ellers er de veldig fine hunder, så lenge de får brukt hodet nok. 
    • Jeg har min med på trening i all slags vær, og da kan det fort bli timer i bilen. Men ved å parkere i skyggen (hvis mulig), silvershade duk og alle vinduer åpne pluss glippe på bagasjerommet (med krok) så er det alltid behagelig i bilen, selv i 30 varmegrader. 
    • Det kan være mange grunner til at en hund ikke fungerer i hundemøter. Mye av grunnlaget legges i valpekassa, hvordan mor og søsken interagerer, og sosialisering med andre hunder i valpe- og unghundtiden. I tillegg kommer rasetypisk adferd og arvelighet. Avhengig av adferden til mor og hva slags sosialisering hunden har fått i ung alder så har hunden lært seg hvordan den skal eller kan oppføre seg rundt andre. Eller ikke lært det, forsåvidt. Det er aldri for sent å trene på sosialisering, men er viktig å lese språket til alle de involverte hundene og gå inn og avbryte adferd som ikke er greit. Hvis andre hunder sier fra og setter grenser uten at hun respekterer det er det ditt ansvar som eier å fjerne henne fra situasjonen. Om hun får fortsette lærer hun jo bare at det er greit å holde på slik.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...