Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei! :)

Hvordan trener dere valpen til å være alene hjemme? Vi begynte med 5 min, og så øker vi hele tiden med 5 minutter. Men hvor ofte kan man øve i løpet av en dag? Vi har også gått tilbake i øvingen da han klynket en del en gang vi var borte ti minutter. Vi har alltid på kamera når han er alene, så ser vi gjennom klippet etterpå hvordan det har gått. Har dere noen tips til hvor fort man kan øke og hvor mange ganger man kan øve i løpet av en dag?

Takker for tips og svar! :) Sikker mange som har forskjellige tanker om hvordan dette burde gjøres ;) 

Skrevet

Jeg ville ikke trent så mange ganger pr dag, blir det for mye/ofte så gjør det gjerne bare situasjonen verre og det er ikke spesielt nødvendig heller. Når det kommer til alenetrening så er det, etter min oppfatning ihvertfall, viktigere med kvalitet på treningen, alder/modenhet på valpen og slike ting enn hvor mye/ofte man trener. Ta tiden til hjelp, la valpen modnes så kommer det naturlig, og med en gang dere er oppe i litt lengre tid så kan man jo øke på mer og mer i gangen også så da går det raskere frem uansett, det er bare i starten at det blir små små steg. 

Litt trening får man jo gjerne i det daglige også, selv om det ikke blir helt det samme som å gå ut døren å bli borte, men man går jo på do, dusjer, osv osv. :) Trening i det og.

  • Like 1
Skrevet

Jeg holder også på med alenetrening med min "valp" på 10 mnd. Frem til neste uke har jeg ferie, og har derfor mulighet til å trene litt ekstra med henne. Vi har en økt om morgenen. Vi går tur, og jeg later som jeg skal på jobb. Jeg går bare ut døra en gang, og nå er vi oppe i en time hvor hun bare sover. Når jeg kommer tilbake er vi hjemme en stund, før vi går en litt lengre tur på ettermiddagen. Når vi kommer hjem fra den, trener vi en gang til. 

Så det blir kun to ganger om dagen, men jeg tror det er nok. Hun blir fort stresset dersom jeg går inn og ut flere ganger i løpet av en treningsøkt. 

Lykke til!

  • Like 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • En viktig del av å drive med utstilling er jo å lære hundene å slappe av i buret når de ikke er i ringen. Det er ikke bare oppbevaring.  Og har du flere hunder så ville jeg enten hatt med hjelpere eller bare én hund på utstilling om gangen, ihvertfall til de er vante til omgivelsene og slapper av i buret.
    • Tenkte jeg skulle prøve det også men er så redd hunden rømmer ut av gitteret. Opplevde det med hunder før mens jeg gikk i ringen så kom de løpende inn i ringen. Veldig festlig. Ikke i det hele tatt.    Men nå har jeg nye hunder så har ikke turt å prøve på dem men hadde vært så enklere å bære inn enn de tunge gitterbura.
    • Hva som er best kommer jo an på deg, og din hunds behov. Jeg brukte et sammenleggbart tøybur. 
    • Hva slags bur bruker dere på utstilling? Eller tralle? Passer Stroller best? Eller tøybur? Eller metallbur? Har du link? Bilder av alt utstyr? Har prøvd litt forskjellig men usikker på hva som er best?
    • Det er veldig stor forskjell på dem. (På norsk skrives forøvrig rasenavn med liten forbokstav) Collie deles i korthår og langhåret, men det er ikke veldig stor forskjell på dem. Begge er myke raser som er avlet et godt stykke bort fra opprinnelsen som gjeterhunder. De er ganske førerorienterte, men krever mindre enn de mest aktive gjeterhundene. De er likevel smarte og aktive, og krever litt mental aktivisering for å trives. Eurasier er en veldig selvstendig rase, kan ha mye jakt, og er krevende å trene og ha løs.  Begge rasene har mye pels, røyter i perioder når de skifter pels, og må børstes regelmessig. Begge rasene har også hatt en del dårlig avl med mye usikkerhet og dårlig mentalitet, men det er lenge siden jeg var aktiv nå så forhåpentligvis har dette bedret seg. Jeg ville uansett vært veldig nøye med oppdretter, foreldrehunder osv.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...