Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei, jeg har en hund som heter Scarlett. Hun er blanding av Chihuahua, Boston Terrier og Yorkshire Terrier. Hun er 3 år, fyller snart 4.

Hver gang et barn på 3-10 års alderen kommer bort til henne og skal klappe henne blir hun drit redd og rygger bakover eller bjeffer. Hun bjeffer ikke mye, men bare sier i fra at hun ikke liker det. Hun var ikke redd for små unger før, men en dag så var hun det. Jeg tror at det er noe som har skjedd, men jeg vet ikke hva.

 

Noen tips som kam hjelpe med å få en hund som ikke er redd for små unger?

Hilsen fra hunde elsker.

Skrevet
7 minutter siden, Hunde elsker skrev:

Hei, jeg har en hund som heter Scarlett. Hun er blanding av Chihuahua, Boston Terrier og Yorkshire Terrier. Hun er 3 år, fyller snart 4.

Hver gang et barn på 3-10 års alderen kommer bort til henne og skal klappe henne blir hun drit redd og rygger bakover eller bjeffer. Hun bjeffer ikke mye, men bare sier i fra at hun ikke liker det. Hun var ikke redd for små unger før, men en dag så var hun det. Jeg tror at det er noe som har skjedd, men jeg vet ikke hva.

 

Noen tips som kam hjelpe med å få en hund som ikke er redd for små unger?

Hilsen fra hunde elsker.

Jeg ville begynt å styrt hilsesituasjonen, først kan jo du snakke litt med barnet som evt oppsøker dere så hunden får se litt på avstand, forklare for barnet at hunden er litt småredd og forklare opplegget om hun vil hilse/hjelpe til. Deretter kan du jo dele ut noen godbiter og få barnet til å sette seg ned på huk å la hunden komme bort selv for å ta godbiten. I starten ville jeg ikke latt noen klappe henne, bare la henne få bli litt trygg rundt barn også evt prøve med å bli klappet etterhvert, da gjerne start på samme måte med godbit osv først og velg gjerne ut barn som er rolige i starten og styr unna de som blir for voldsomme i sin tilnærming (altså ikke at de er "slemme" med hunden, men det virker jo mer voldsomt om det kommer noen som er veldig uforutsigbare og høyt og lavt enn noen som er roligere).

Skrevet

Velkommen til Hundesonen!

Om Scarlett var min, ville jeg så langt det lar seg gjøre forhindre at barn får hilst på henne - så hun slipper å lære gang på gang på at dette er ekkelt, og at hun tjener på å rygge unna.

Jeg vet at det ikke er like lett gjort som sagt - barn vet ikke at de skal spørre om lov før de hilser og klapper på en hund. Men jeg har tatt på meg rollen som "den sure naboen" flere ganger, og fortalt barn at det er IKKE lov til å klappe på hunden uten å spørre først. Og for å demonstrere at det er et reelt spørsmål og ikke bare en formalitet, har jeg byttet på om jeg sier nei eller ja, alt ettersom hva som passer - men jeg har ikke hunder som er redd barn. I Scarlets tilfelle ville jeg latt henne slippe å forholde seg til barn en stund, så hun kanskje kan få ristet dette av seg. Skal hun forholde seg til barn, må det være barn som ikke presser henne - for nå føler hun seg presset.

Har du barn i familien eller omgangskretsen som kan instrueres enda tydeligere? Om du kunne få besøk av barn som ignorerer Scarlet, slik at hun selv kan få tatt kontakt?

Hvis ikke, må du bygge positive forventninger i kontrollerte settinger - at hun får godbiter og kos av barn uten at det føles som tvang og press. Hun kan godt lokkes, men hun skal ikke måtte føle seg jaget.

Barn er ikke lette å instruere, og de er forutsigbare og annerledes i kroppsspråket sitt. Men det er mulig å gjennomføre, om en ikke går tur tvers gjennom en skolegård.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Man må såklart ikke, men det kan ofte være greit å utelukke fysisk ubehag ved aggressiv adferd. Når det er sagt høres dette ut som et adferdsproblem. Uavhengig av alder så er det ikke bare å "vente til de vokser det av seg". Hvis en unghund starter med problematisk adferd er det utrolig viktig å jobbe med det, nettopp for å forme den hunden skal bli som voksen. Sånn umiddelbart høres det ut som hunden kan være overstimulert og at dette er et utslag av stress i møte med andre hunder. Hvis dette skjer i hilsesituasjoner eller løs lek med andre hunder så høres det ut som dere må ta ham ut av situasjonen og holde avstand lenge før han når det punktet at dette skjer.
    • Må man alltid ta med hund som ypper til bråk på noen hunder til veterinæren for ekstra sjekk om det er noe galt fysisk? Det er ikke alle hunder den ypper til å slåss. Er en unghund på 2 år. Hunden hopper opp på ryggen til de som hun skal yppe med og når jeg da tar den ned så blir den sint og flyr på enda mere. Vi hadde håpet det skulle bli bedre etter at hunden var fylt 2 år. Men man sier at de ikke blir voksne før 3-4 årsalderen.
    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...