Gå til innhold
Hundesonen.no

Førerhund nektet adgang på museum


Recommended Posts

Skrevet

Blind småbarnsmor nektet adgang til barnas museum med førerhund:

- Dyr ingen adgang

Kommunikasjonssjef i Kode, Eirik Kydland, bekrefter at sikkerhetsinstruksen ikke tillater hunder eller andre dyr å slippe inn på kunstmuseene.

hund1.jpg?updated=090720161323
FØRERHUND: Kode tillater ikke hunder eller andre dyr å slippe inn på kunstmuseene. Det inkluderer førerhunden Quizzy. 
 SIGRID HAALAND

- Det stemmer at dyr ikke har tilgang. Dette informeres det også om på nettsiden og i resepsjon. Det er på grunn av sikkerheten. Det finnes museumsgjenstander av stor verdi også i KunstLab. Derfor står dette i vår sikkerhetsinstruks. Vi er et museum med fokus på høy sikkerhet, sier Kydland.

Han påpeker også at hunder ikke slipper inn av hensyn til andre gjester.

- Vi må også ta hensyn til andre besøkende. De kan ha allergier eller være redde for hunder, det gjelder også førerhunder, sier Kydland.

 

 

 

 

NKK har også skrevet om saken:

For mange synshemmede er førerhunden det som er med på skape en selvstendig og aktiv hverdag. 

- Å nekte en førerhund adgang på denne måten er et åpenbart brudd på loven. Det er svært skuffende at synshemmende og andre som er avhengig av hunden i hverdagen, nektes tilgang til det offentlige rom. Førerhunder, servicehunder og tjenestehunder har en enorm verdi for både samfunnet og mennesket. Da er det opp til samfunnet å tilrettelegge for de får gjort jobben sin på best mulig måte, sier NKKs admininstrerende direktør Trine Hage.   

 

 

Skrevet

Det er vell minst like stor risiko å slippe inn barn på det museet som en godt oppdratt førerhund.. Trist at det skal være så vanskelig å få med seg sårt tiltrengte servicehunder i offentlig rom, noen kan være redde og noen kan være allergiske, men de har vell måttet risikere å passere hunder på sin vei til museet også og allergier er de vell omtrent like utsatt for så lenge de slipper inn dyreeiere som antagelig har med seg hår og andre partikler i klær og slikt.. 

  • Like 19
Skrevet

Jeg synes dette er en stygg sak, og det er flott at det kommer i avisen. Den eneste måten vi får slutt på dette tullet er at det straffer seg å nekte førerhunder adgang. Både med tanke på loven, men også med tanke på besøkende. Nå er det ikke aktuelt for meg uansett, men jeg ville ikke vært interessert i å dra dit etter å ha hørt om denne saken.

Jeg klarer ikke å slutte å tenke på ungene, jeg. Tenk at to små gutter i dette landet skal få oppleve at deres mor blir nektet adgang et sted fordi hun er blind.

  • Like 1
  • 3 weeks later...
Skrevet

Jeg er selv førerhundbruker, og vi møtes enkelte ganger med den samme holdningen på restauranter og i drosjer, selv om de da bryter norsk lov. Jeg er ikke redd for å si det, men "verstingene" når det kommer til drosjenæringen, er Norgestaxi. Mulig det er minoritetsdiskriminering, men de diskriminerer meg som førerhund, og jeg tror det ofte skyldes at det er drosjesjåfører med minoritetsbakgrunn som sitter bak rattet. Den samme holdningen, kanskje verre, finner du i Oslo.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Riesenschnauzer krever ihvertfall ganske mye. Kanskje ned mot en time i uka som rent kjæledyr for å holde tovefri, korte poter, rent skjegg, ren stump og visuell sikt. En time høres lite ut, men det er et minimum, og plutselig mye om en er vant til stellfri pels. Skal en holde i korrekt utstillingspels kreves en del mer tid. Typisk rase en ikke skaffer seg om en tenker at den må friseres, men flott om en har en indre frisør som liker at den kan friseres. Profesjonellt utstillingsstell på riesen er kostbart fordi det er tidkrevende, men kan være verdt pengene om en bare skal stille noen få ganger. Ikke bare, bare å få til et jevnt og pent resultat.
    • Ja, Edeward er uvurderlig support. Super fornøyd med ham. Fordi han er krypt vil det aldri skuffe meg at han kanskje ikke engang er bygget til en Very Good (trang i fronten, en merkelig bue i ryggraden og keivete potestilling), men mentalt er han bare super.  Vi har gode naboer også. Tror ikke jeg hadde taklet dette like bra om jeg bodde mer øde og alene. Han er en livsglad gutt som vet å ha det gøy      
    • Jeg følger med på lynkart hver gang men det kan snu fort. Og det tar ett stykke å kjøre hjem om jeg ser det er ille. Det er også ofte det er meldt torden og Lyn og jeg blir hjemme med hundene også kommer det ikke torden og Lyn i det hele tatt.
    • Det er så dumt fordi man aldri vet hvor mye torden og Lyn som kommer akkurat her jeg bor. Vanskelig å vite hvor heftig det er meldt. Går det an å se det ett sted? Jeg kan dessverre ikke ta dem med meg i bilen da de hører det enda bedre i bil. 
    • Det kommer vel litt an på hvor heftig det er meldt. Min totalt skuddtrygge hund ble redd for raketter og andre høye lyder (typisk ryggelyd fra lastebil o.l.) etter at naboen sprengte stein på tomta mens hundene var alene hjemme. Vi var ikke varslet. Så hvis det er meldt fare for lyn og torden akkurat der du er ville jeg nok vurdert å tatt dem med meg eller blitt hjemme. Men "kanskje et lyn i stort område" i løpet av dagen er nok ikke så farlig. Du kan jo også følge litt med på lynkart.no.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...