Gå til innhold
Hundesonen.no

Hund og lukt...


Brandy

Recommended Posts

Skrevet

Noen som har erfaring med hund og kreft!? Jeg har ei tispe på snart 9 år som for ett år siden fikk diagnosen kreft. Og den var ondartet. Men de klarte å fjerne den. Men siste blodprøve viste at den kan være på vei tilbake. Og nå har hun begynt å lukte... Det lukter skikkelig vodt av henne! Nermere grisefjøs lukt... Vi har skrubbet henne fra topp til tå flere ganger, men lukta er der fortsatt!

Har hørt om mennesker som kan lukte ved kreft. Kan dette være et tegn på at kreften er tilbake!?

Håper noen vet!

Skrevet

Ja, nå skal ikke jeg være noen vetrinær men forteller bare ut i fra mine erfaringer..

Min hund hadde kreft og fikk en helt forferdelig lukt..Pelsen fikk i tillegg et fettlag som han ikke hadde hatt før og det ble ikke bedre av bading.. Han var en svart hund og pelsen ble litt gråaktig bare noen daget etter bading.. Vetrinær sa at hunder med kreft får gjerne dette.. :blink:

Skrevet

Min blandingshund fikk kreft i tarmen..Det gjorde at hun spøy alt hun tok inn...fordi en lå å "dro" i tarmen.. Hun ble opperert, men døde en time etter at hun kom hjem...så jeg har ikke noe bra erfaring med kreft..men det er vel de ytterst få som har...

Skrevet

Har en tispe med kreft (som dessverre har spredd seg tross operasjon), og hun har etterhvert fått grusom ånde, i tillegg til at hun tydeligvis har satt igang med hormonproduksjon igjen (sterilisert). Vi har ingen grunn til å anta at det er andre grunner til dette enn kreften (og det spiller egentlig liten rolle, ettersom vi har bestemt oss for at hun skal få leve til hun ikke vil mer, mer behandling og utredning er meningsløst).

Men det kan selvsagt være helt andre grunner til at hunden din lukter. Kanskje dere har byttet fôr, eller kanskje hun er syk på annen måte?

Skrevet

Dette er sikkert et innmari dumt spørsmål, men pytt. Hvordan sjekker veterinæren om hunden har kreft / de ulike formene for kreft? "Hvilken" kreft er det som lukter? :D

Skrevet

Vet ikke om det er noen spessiell type som har lukt, men! Vi fant selv ut at hun hadde kreft. Hun hadde kul på det ene juret. Men de fjernet den som sakt.

For å finne ut om den har spredd seg tar de blodprøver for å se om noen av de indre organene er i uballanse om du skjønner!?

Skrevet

Vet ikke om det er noen spessiell type som har lukt, men! Vi fant selv ut at hun hadde kreft. Hun hadde kul på det ene juret. Men de fjernet den som sakt.

For å finne ut om den har spredd seg tar de blodprøver for å se om noen av de indre organene er i uballanse om du skjønner!?

Åja. Takk for svar :)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei. En 12-ukersvalp skal ikke alene en hel arbeidsdag. Start på sekunder og gå tilbake før den piper. Når dere senere faktisk går ut: spør en nabo, eller la en gammel iPhone ligge i gangen med skjermen på, så dere vet om det er 20 sekunder eller 20 minutter. Jeg har laget en liten iPhone-app for akkurat det: BarkPing. Varsel når den bjeffer. Ingen kamera. Den får ikke bjeffingen til å slutte — den gjør bare at du vet. https://apps.apple.com/se/app/barkping-dog-monitor/id6798404076
    • Første spørsmål er jo om du har bilder av hunden og om hunden faktisk er undervektig eller bare en slank, men frisk og helt funksjonsbeskrivelse type. Det er jo ikke til å stikke under en stol at de aller fleste hunder er tjukke i varierende grad og at de aller fleste som synes hunden sin er tynn egentlig har en helt frisk hund i ok vekt, om enn på den slanke enden av skalaen.  Så er det noen som har en bygning/kroppsholdning som kanskje fremhever bein osv litt mer enn andre også. Karperygg, hoftebein som stikker ut litt selv når hunden ikke er påfallende de tynn osv. I tillegg er jo hunden din relativt ung enda og det tar litt tid å få på plass skikkelig muskelmasse osv på en del hunder. Det er sjeldent hunder sulter foran matskålen , men er man urolig så er selvsagt veterinær en grei plass å starte.  Utover det. 1. Avklare om hunden faktisk er undervektig eller om det bare er utenfor din preferanse eller hva du er vant til. 2 bygge muskler. Både gjennom målrettet trening/aktivisering og ved å sørge for at hunden får i seg ett godt for med nok proteiner osv. 3. Om hunden faktisk er for tynn, få i den mer kalorier. Det kan være å gå over på feks høyenergi fôr, mer kalorier, mer fett, mer proteiner uten å øke mengde mat fysisk.altså enklere å få i hunden mer. I verste fall kan man tilsette rent fett. Har hunden god matlyst så er det selvsagt bare å øke mengde også.  Er det en hund som har tendenser til å stresse litt så kan det hjelpe mye å trene litt på å stresse ned også. Stress brenner mange kalorier 
    • Tilvenn munnkurv, ha halsbånd og ett litt kort bånd hengende på hunden om det kan hjelpe deg å få lettere kontroll uten å bli fysisk med hunden. Bur, grind og gitter kan også brukes når man trenger det. Evt ha en plass å binde fadt hunden i bånd på plassen sin.  Her trengs det nok også en del rotrening, lydighetstrening og grensesetting for å hjelpe hunden å skru av litt å roe ned. Kanskje er det også nødvendig å se litt på mengde aktivitet, om hunden får nok positivt outlet samt type aktivitet, om det er aktivitet som bygger oppunder en godsliten og fornøyd hund eller om det er aktivitet som bygger opp stress og uro.  Mange unghunder kan streve med ganske mye stress i perioder gjennom pubertet,  så det kan "bare" være derfor, noen hunder er generelt mer stresset og er litt sånn hele livet også. Men ofte kan det jo påvirkes delvis av oss iallefall.   Uansett så er det nok på tide å få "tatt noen kamper" og ikke bare prøve å unngå det. Tren der det er vanskelig og der reaksjonene kommer litt. Bruk hjelpemidler (bånd, munnkurv), vær tålmodig. Jobb med impulskontroll, lydighet og generell kontroll. Er du usikker på hvordan så ville jeg tatt kontakt med noen kompetente hundetrenere og fått hjelp i hjemmemiljø   
    • Nå er Zelda rett nok bare valp enda, men jeg opplever rasen som mer som en varsler enn vokter, og foreløpig er det igrunn lite varsling og på min iallefall.  Lite alvor.. Helt sikkert noen individuelle forskjeller selvsagt,  men generelt sett. Virker som hyggelige hunder, glad i folk, mye lyd dog (i lek osv når de blir ivrige). Min oppfatning av rasen er at det er ganske moderate og relativt enkle hunder med passelig aktivitetsnivå for folk som liker å være ute og kanskje trene litt hundesport, men uten å bli ekstremt liksom.  Litt avhengig av hvordan man definerer ting og hva man sammenligner med. Veldig fysiske og sprettne hunder med mye humor og tøys. 😄 
    • Velkommen tilbake!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...