Gå til innhold
Hundesonen.no

Reise med valp Spania - Nordland


Avokado1
 Share

Recommended Posts

Hei!

Jeg henter vårt nye familiemedlem i midten av juli,en blandingsvalp fra Spania. Jeg håper vi kan unngå diskusjoner om dét emnet. I allefall, jeg har aldri reist med valp før, men har sjekket mye med sas og norwegian samt sett etter best mulige billetter. 

Men, jeg bor langt oppe i nord uten å nevne nøyaktig sted, og må fly i to timer bare herfra - Oslo og Oslo - hit. Den beste ruten jeg har funnet til nå, går fra Oslo klokken 6, er i Spania klokken 10, og så får jeg overta valpen og sjekke den inn løpet av 2,5 timer. Deretter flyr vi tilbake til Oslo klokken 12:40. Fra Oslo går det fly til ca hjemplass klokken 20:50, og siden jeg bestiller billettene separert må jeg sjekke valpen inn på nytt. Jeg rekker for håpentligvis å lufte ham litt først. 

Et annet alternativ er å overnatte en natt i Oslo etter ankomst fra Spania før vi reiser hjem. Dette tenker jeg er lurt slik at valpen ikke får alt for mye på en gang, det blir jo tross alt rundtom 7-8 timers flying om vi gjør alt i ett. Bare 5-6 den ene dagen om vi deler det opp.

Men er det så lurt, egentlig? Jeg er redd den da vil roe seg ned og tro alt er fint, for så å bli dratt inn i den fæle flyboksen igjen og utvikle noe, kanskje redsel for bil (hver gang han har bilet ender han opp i et fly).

Jeg har reist én gang med hund før, men hun var 2-4 år på det tidspunktet og det gikk fort over. Hun vart overlykkelig over å få komme ut av buret, men viste ingen form for stress i etterkant. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hvor i nord bor du, og hvor skal du fly til / fra i Spania?

Norwegian har direkte flyvninger Tromsø / Alicante hver mandag vår, sommer og høst.

Vi reiser minst en gang i året di med våre hunder.

5 timers flytid

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Om valpen er under 8kg så kan du ha den med inn i kabinen på innenlandsstrekningen (Spania-Norge må alle dyr inn i lasterommet), så da gjør det nok ikke så mye å overnatte i Oslo. På den annen side så er sikkert valpen deilig trøtt om du velger å ta hele strekningen på samme dagen. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

På 10. juni 2016 at 3:59 PM, Avokado1 skrev:

Men er det så lurt, egentlig? Jeg er redd den da vil roe seg ned og tro alt er fint, for så å bli dratt inn i den fæle flyboksen igjen og utvikle noe, kanskje redsel for bil (hver gang han har bilet ender han opp i et fly).

Når reisetiden er 7 timer for valpens del ville jeg reist samme dag. Til det over vil jeg si du ikke skal bekymre deg så alt for mye. Dersom du har tilgang på bil og det blir litt flere bilturer på dere så skjønner nok valpen at mønsteret brytes. Tror ikke en gjentagelse på to ganger skal ha så mye å si fra eller til :P 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Med SAS får du ha valpen i kabinen hele vegen (også Malaga-Oslo, i tillegg til Oslo-Tromsø). Det tar totalt ca 7 timer, avgang fra Malaga 11.00 og ankomst tromsø 18.00. Mellomlanding i Oslo på 1 time.

Pris fra 2500kr én veg.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Valpen er 5 måneder på tidspunktet jeg henter ham, så han er akkurat for stor for kabinen. I tillegg mener jeg de ikke tillater dyr i kabinen på utenlandsreiser?

Og Tromsø er en god omvei fra hjemme, så det ville blitt dyrt i lengden *ler*

Men jeg har funnet en god rute med Norwegian, hvor vi lander i Oslo klokken 16 og skal ta fly videre hjem klokken 19:50 mener jeg det var. Da har jeg vel god tid på å lufte ham og gi ham vann før vi må sjekke inn igjen. Og etter det blir det nok aldri fly på gutten igjen, så jeg tror ikke han blir å frykte bilen eller lignende ?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

13 minutter siden, Avokado1 skrev:

Valpen er 5 måneder på tidspunktet jeg henter ham, så han er akkurat for stor for kabinen. I tillegg mener jeg de ikke tillater dyr i kabinen på utenlandsreiser?

Ikke noe problem, rundt samme pris til Evenes om det er dit du skal. Eller Bodø. Eller Alta. Same-same.

Hvilken valp er det da? Det går jo ikke på alder, men størrelse. Så hvor mange mnd den er er jo egentlig irrelevant, så lenge den går nedi en sånn bag så er det all clear :) 

Ingen problem å ha valp i kabinen med andre flyselskap enn Norwegian, jeg har selv flydd med både Lufthansa og SAS ned i Europa med valp i kabinen. Synes det er den beste måten, for man får ganske ofte lov (sett bort fra en gang jeg var uheldig :P ) å ha valpen på fanget. En 2 timers flytur Oslo-München er noe av det mest fantastiske jeg har gjort, med en sovende Basenji i fanget :wub: 

12513589_10156375693235167_5503652288335

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Med denne innstillingen kommer du til å få mange overraskelser i hundeholdet ditt i årene som kommer:) 
    • Tenker at du først og fremst må stikke fingeren i jorda å innse hva slags gener valpen din har. Alle disse tre rasene har grunnleggende mye jaktinstinkt. Alt beror seg ikke på at du er flink til å trene hunden din i valpestadiet. Om du har valp etter foreldredyr/linjer med mye stress og lite impulskontroll har du mildt sagt en jobb foran deg Jeg hadde aldri, ALDRI stolt på min amerikanske bulldog alene rundt små dyr eller katter. Det ville høyst sannsynlig blitt blodbad. Ikke fordi han var slem, ond eller dårlig trent. Men fordi han hadde ett voldsomt jaktinstinkt. Jo før du innser at det mest sannsynlig kan være tilfelle med din hund og, dess bedre er det. Tilrettelegg for minimalt med triggere for hunden din og å holde dyra skilt når du ikke hjemme eller kan følge godt med på interaksjonen mellom dem er mitt beste tips til deg. Pluss, trene på impulskontroll og konsentrasjon. Atferden på hunden din kommer garantert til å forandre seg når den går igjennom de forskjellige kjønnsmodningsfasene - kanskje spesielt dersom du har hannhund.  Fortsett å trene gjennom hele livet til hunden din så minimerer du sjansen for at noe går galt. 
    • Jeg meldte en bekymring til mattilsynet i sommer. Hadde masse bevis på at dyrene ikke hadde det bra, hadde samtaler på telefon, SMS, mailkorrespondanse med saksbehandler fra Mattilsynet, pluss jeg lagde egen googledisk-folder med bilder og videoer av forholdene som hun/de fra Mattilsynet hadde fri tilgang til. Jeg vet også at Mattilsynet var der i hvert fall en gang på befaring. Det endte i at eieren fortsatt har dyrene, noe jeg syntes er heeelt hårreisende.  Hundene hadde tak over hodet, tilgang til mat og vann - så da var det ikke skjellig grunn til omplassering. På tross av at de konstant sto ute, sloss så blodet sprutet og ikke ble møkka for... Nå har jeg flytta, men da jeg fortsatt bodde i området stod det to voksne pluss fire/fem valper i samme hundegård. Alle utenom den ene var forholdsvis store driv- og jakthunder på rundt 25/30 kilo. Tror også at Mattilsynet har sykt mye å gjøre, med lite ressurser til å gjennomføre alt, at de kun har mulighet til å befare bekymringer der dyr er døende eller har veldig, veldig kummerlige livsforhold. Det du beskriver er selvfølgelig helt ******, men trolig ikke nok til at Mattilsynet kommer til gjøre noe.. Dessverre.
    • Som jeg nevnte så er alle rasene i blandingen kjente for å ha sterkt jaktinstinkt. Noe av denne kunnskapen kommer for min del fra Linn som har hatt ambull i mange år, og vi kjenner begge både oppdrettere og aktive hundesportsfolk med alle disse rasene og er aktive i sine respektive raseklubber. Det betyr ikke at det er umulig, men definitivt en langt større utfordring enn om du hadde kjøpt en labrador eller en cocker spaniel. Og det synes jeg oppdretter burde visst om med en slik kombinasjon, men tiltroen min til oppdrettere som blander slike raser er heller ikke veldig stor.  Det er jo uansett bra om det går fint, og så lenge man er bevisst på hva slags hund man har så er det bedre.
    • Hvor har du det fra??? Mage hunder blir feilaktig kalt for kattedrepere, uten at det er noe hold i det. Ja, hundene våre, uansett rase, har jaktinstinkt i større eller mindre grad, men at ambull er så mye verre enn mange andre hunder, har jeg vanskelig for å tro.  Nå kan jeg uansett fortelle at det gjøres store fremskritt her i huset. Hunden har lært seg å sitte når kattene passerer, og han viser en mye lavere interesse for de nå enn i begynnelsen. Han kan fint ligge rolig i ene enden av sofaen og en av kattene ligger i den andre delen uten at de gjør noe stort nummer av hverandre. Så jeg syns vi er på rett vei 🙂
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...