Gå til innhold
Hundesonen.no

Noen spørsmål ang. import fra Russland


Lovozero
 Share

Recommended Posts

Hei!

Har veldig lyst på en hund som befinner seg i Russland av alle steder, har snakket med oppdretter og tenker litt på import. Men det er noen ting jeg lurer på som jeg håper noen kan svare på.

Hunden er over 3 mnd, må jeg søke til mattilsynet for import, eller er det bare til å følge det som står på siden? Hvis jeg har forstått det rett så må hunden få behandling for revens dvergbendelorm, være chippet, vaksinert for rabies minst 21 dager før og ha veterinærsertifikat eller EU-pass. Rabiesvaksine hadde den visst fått. Hva går dette veterinærsertifikatet ut på? Er det noe annet jeg trenger mtp tollen? Er det enkelt å omregistrere hunden til NKK? Hva trenger jeg fra oppdretter for å få gjort dette? Har fått med meg at det koster litt.

Jeg har snakket med oppdretter angående transport, og det vi har kommet frem til hvis dette blir noe av er at hun tar med seg hunden til Moskva på WDS, og så tar en venninne av henne(som har fraktet hunder for henne før) hunden med seg derfra til Litauen hvor vi møter den venninnen og tar hunden med hjem til Norge. Jeg tror vi møter henne på flyplassen isåfall, må jeg sjekke regler for import til Litauen i tillegg og på en måte importere henne dit først før jeg kan ta henne videre til Norge, eller hvordan fungerer det? På vei hjem derfra ser det ut som vi er nødt til å mellomlande i København, har lest litt om det og det virker som det ikke er noe problem så lenge man ikke forlater flyplassen/et visst område på flyplassen?

Og så lurer jeg på hvordan folk som har importert/eksportert har gjort det med betaling? Nå tror jeg ikke at dette er en scam akkurat, men man kan jo aldri være 100% sikker på at ting går som planlagt. Betaler man alt på forhånd og stoler på at oppdretter gjør som lovet? Jeg kommer jo ikke til å møte henne selv, bare denne venninnen som frakter for henne. Og hvor dyrt blir det vanligvis med import? Vet at det avhenger av hvor man henter hunden osv, men er litt nysgjerrig på hva dere som har importert før har betalt totalt sett. 

Er mulig dette er mer styr enn det er verdt og det er sikkert ting jeg har glemt, hva tenker dere som har peiling på dette utifra det jeg har skrevet? Håper det er noen som vil ta seg tid til å svare :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Jonna

Om du importerer direkte fra Russland så må den akkurat det: komme direkte fra Russland (utenom transit o.l. ) Eneste stedet du kan komme inn fra Russland til Norge pr nå med fly er via Gardermoen, da de er det eneste steder med 3.land kontroll tilgjengelig hele døgnet ( mattilsynet sin grenseveterinær)

Du må også hente den selv ellers er det regnet som kommersiell import og havner under ett annet regelverk enn privat import. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ift. betaling så har jeg alltid betalt i det jeg får valpen. Jeg har da overført via nettbank og vist det til oppdretter. Du kan jo gjøre det samme, bare ovenfor venninna til oppdretter. Jeg regner jo med at oppdretter stoler på denne venninnen når hun sender valp med henne.

Utover import generelt har jeg ikke så mye å bidra med. Jeg henta valp i Belgia for ei venninne en gang, men da var det ikke jeg som sto for papirarbeidet. Jeg bare henta hunden og gikk innom tollen på Gardermoen på hjemveien. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

På vims betalte jeg depositum når jeg sa at jeg ville ha valp slik at oppdretter reserverte valp til meg. Resten betalte jeg da jeg hentet hunden. Ville ikke betalt hele summen ihvertfall før du står der med hunden, med mindre det er noen du kjenner og stoler på du handler av. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takk for kjappe svar :)

2 timer siden, JeanetteH skrev:

Om du importerer direkte fra Russland så må den akkurat det: komme direkte fra Russland (utenom transit o.l. ) Eneste stedet du kan komme inn fra Russland til Norge pr nå med fly er via Gardermoen, da de er det eneste steder med 3.land kontroll tilgjengelig hele døgnet ( mattilsynet sin grenseveterinær)

Du må også hente den selv ellers er det regnet som kommersiell import og havner under ett annet regelverk enn privat import. 

Da regner jeg med den originale planen vår utgår. Men de som sender hunden med andre folk, importerer de kommersielt i alle tilfeller? 

Jo mer jeg finner ut nå, jo mer komplisert virker det å få dette til, så det ser ut som jeg må legge fra meg tanken på denne hunden. Det er heldigvis ikke et stort tap, jeg får tak i en minst like bra hund her om jeg er heldig og får kjøpe igjen fra oppdretteren "min". Og når jeg får en like bra/bedre hund her så er det kanskje ikke vits å importere uansett. Men jeg får sjekke ut litt til og se hva det blir til. Liker hunden veldig godt så det er selvfølgelig litt dumt å "gi opp" så lett, men det ligger litt impuls i dette merker jeg. Når jeg setter opp for og imot så heller de fleste punktene mot å heller vente og å håpe det blir kull på en tispe jeg virkelig digger og allerede har meldt interesse på valp etter her i landet.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Jonna
29 minutter siden, Lovozero skrev:

Takk for kjappe svar :)

Da regner jeg med den originale planen vår utgår. Men de som sender hunden med andre folk, importerer de kommersielt i alle tilfeller? 

Ja så lenge du eller evt annen deleier av hunden henter den så er det å regne som kommersiell import.

Var STORT ståhei på div forum på FB bla da folk oppdaget at det gjalt også når oppdretter selv transporterte valpen/hunden. Så lenge det ikke er kjøper/eier som har hunden selv så er det regnet som kommersielt.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Jonna
37 minutter siden, RDJ skrev:

@JeanetteH, hvorfor må hunden komme direkte fra Russland? Det har jo ikke noe å si så lenge den er rabiesvaksinert?

Kontakt mattilsynet er den beste anbefalingen jeg har så får du svar på alle spørsmålene. :) 

Min erfaring er mye tull med dokumenter fra andre EU/EØS land, med uttak i transitt via feks Frankfurt (ergo i transitt). De fleste andre transitt land gjør feil. Alternativet da er: du må snu og sende hunden i retur.

Bla tull med at det ikke er gjort kontroll av det landet sitt mattilsyn/offentlig veterinær for transport inn til EU/EØS etter de kravene det Norske regelverket krever.

 

"Dersom du ankommer fra et ikke-listeført tredjeland (det vil si land som IKKE er listet på denne listen) kan du kun ankomme Grensekontrollstasjon Oslo Lufthavn (Gardermoen) eller Grensekontrollstasjon Storskog Vei, med mindre slik kontroll har vært utført på en annen grensekontrollstasjon i EU/EØS. Slike dyr kan føres inn over enhver tollstasjon."

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei! Med straff mener jeg noe som avbryter og på sikt reduserer den uønskede adferden. Hva det er og hvor hard straffen er vil selvsagt avhenge av hund og situasjon. For mitt eget vedkommende er det i en del tilfeller nok med et bestemt "nei" for å avbryte stirringen. Men det er jo per def straff det også. Ja, leash-pop kan funke på noen hunder, men i slike situasjoner er min erfaring at man også bør være litt forsiktig med det, da leash-pop faktisk også kan trigge utagering.   Ja, enig i det du sier om å bruke metode som kan utvikle stress ved passering. Det er også noe av grunnen til at jeg bruker motbetinging når avstanden er stor nok. Jeg har forøvrig god erfaring med å benytte motbetinging på langt mindre avstand etter å ha straffet tidligere. Dermed unngår man også stress og at hunden assosierer motgående hunder med noe negativt.   PS! Veldig bra jobbet at det har funket for deg kun med motbetinging.
    • Jeg tenker det kommer an på hunden. ..og hva du mener med straff. Er det en innarbeidet lyd som indikerer avbryt, ellers..? Hva ellers?  Fra YouTube ser det ut som såkalt "leash pop" fungerer på mange hunder. Det finnes jo mange grader av det, det trenger ikke være så kraftig at det gjør vondt, og det kan fungere som Caesar Millans: "Tssscht!" for å få kontakt på en måte som ikke fungerer som belønningsmarkør, men advarsel om at nå blir jeg sur og det blir kjip stemning her? Mange hunder tar det til seg at fører er misfornøyd. Mer interessant å gjøre fører happy. Så er det andre hunder som ikke kunne brydd seg mindre om det.  Personlig er jeg skeptisk til å gjøre noe hunden kan utvikle stress ifbm passeringer av. Motbetinging har alltid fungert for meg, men det kan som du sier ta tid, og jeg vet om TO meget erfarne som ikke har lykkes med den metoden på sine hunder selv etter to år med konsekvent trening, så 🤷🏼‍♀️ Privattimer med erfaren instruktør?    Edit: Av alternativ adferd virker sitt litt kjedelig. Hvor mye begeistring og belønning er hunden vant med at en plain sitt utløser? Jobbe den opp litt om det har gått rutine i den?
    • Hei! Slik jeg ser det er det i hovedsak tre metoder hvis man har passeringsproblemer: 1) motbetinging/sladring, 2) alternativ adferd (f eks sitt eller fot), 3) straffe uønsket adferd (f eks straffe/avbryte stirring, da det gjerne er steget før utagering). 2) og 3) kan selvsagt overlappe, f eks om man vil kreve en alternativ adferd. Men så til spørsmålet: Er motbetinging uforenlig med å straffe uønsket adferd? I utgangspunktet skjønner jeg at man vil svare at metodene er helt uforenlige. Jeg mener at motbetinging i utgangspunktet er en fantastisk metode, uten risikoen for uønskede "bivirkninger" hvis det gjøres riktig. Problemet med motbetinging er at det tar lang tid å komme i mål og i hverdagen vil man gjerne, selvsagt litt avhengig av hvor man bor, møte en hund som er så nær at motbetinging ikke funker. I disse tilfellene vil jeg heller avbryte/straffe stirring for å være i forkant, og så kreve at hunden min følger meg forbi, og deretter belønne rett adferd når fokuset er på meg. Dette kan virke som nærmest det motsatte av motbetinging, men det er stor forskjell på å se/registrere den andre hunden og å stirre på den. Når avstanden er stor nok vil jeg imidlertid benytte motbetinging for å passere. Tenker dere at jeg kombinerer metoder som er uforenlige? Burde jeg heller bruke kun én av dem?
    • En han. Har merket meg at andelen testosteron på kurs og trening er påfallende mye lavere enn østrogen. Ofte er det eneste testosteronet til stede i følge med sin mykere halvdel, som har dratt dem dit. Resten av testosteronet kom ferdig utlært og er ute med hundene løse i parken, hilser på fremmede i bånd, og deler villig sin ekspertise med random damer som antakelig ikke kan like mye om hund som dem selv.  #notallmen men når den taggen føles nødvendig..
    • Jeg er ute og går tur med hunden min i belte. Det er mellom 2-3 m. langt og gjør at jeg har god kontroll på henne. Hun går stort sett fint og rolig ved siden av meg. Hun kan trekke litt i begynnelsen da hun har høy energi, men ellers rolig og fint kroppspråk.  Jeg ser en fyr som kjører sikk sakk i veien på skateboard med en bulldog/boxer. Hunden stopper opp og bjeffer på min. Som den ansvarlige hundeeieren jeg er går jeg inn en sidevei for å vente på at de passerer på hovedveien. "Er hun ikke gira?" "Er det tispe?" "Dette er gutt. Han er ikke farlig?" Han spør igjen to ganger om hun ikke er gira. Jeg har sagt at hundene har møtt hverandre før og det ikke er en god match og at avstand over greit.  Hundene er tydelig usikre på hverandre og viser det gjennom kroppsspråket sitt. Dette er ikke situasjonen for å hilse. Begge hundene er i bånd. Det var forøvrig flere mennesker rundt og en vei det også ferdes mye biler fra folkene som bor der. Hvorfor så vanskelig å lese situasjonen? Eller ser jeg flere som går tur og snakker i mobil, eller med headset som stenger ute lyd og er i egen verden. Det mest frustrerende er kanskje de som snakker i tlf. som stopper midt i veien (som forøvrig er trang) med hunden sin slik at du bare må vente på at de ser deg og dere blir enige på en eller annen klønete måte om hvordan passeringen blir.  For egen og andre sin del forsøker jeg å være oppmerksom på både egen hund og omgivelser på tur. Da blir det hyggeligere og enklere for alle andre.  Sånn, det var dagens utblåsing for egen del. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...