Gå til innhold
Hundesonen.no

Å jobbe som lærer


Zitka
 Share

Recommended Posts

Det er jo noen lærere her på sonen, så kan dere ikke fortelle meg litt mer om yrket.. Jeg har jo selv bare erfaring av å bli undervist eller jobbe som stud.ass. Men lærerjobben er jo veldig mye mer enn bare å få slått litt kunnskap inn i tenåringshjerner :aww: 

så opplys meg :) 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg jobber i ungdomsskolen, og det er morsomt, frustrerende, slitsomt, stressende, utfordrende, lærerikt, og givende, sånn kort oppsummert. Jeg møter utrolig mange flotte mennesker hver dag, og selvfølgelig noen som kjemien ikke er så god med. Jeg blir utfordret, både faglig og personlig, og føler ofte at jeg ikke får gjort alt jeg skal, vil og bør, fordi tiden ikke strekker til. Det er mye humor og glede, og noen tårer. Innimellom er det fryktelig kjipt, når man opplever vonde skjebner og ikke klarer / kan gjøre noe med det. Men jeg trives veldig godt med jobben min, og jeg er flink i jobben min, og jeg tror at for å få til det så må man ha lyst til å jobbe med ungdommer.

Du jobber hele tiden du, har jeg fått hørt både tre og fem ganger, og ja, det er veldig intenst i perioder. For å gi meg selv litt pusterom så bruker jeg gjerne å legge innleveringer opp mot langhelger og ferier, sånn at jeg ikke får sånn voldsomt med retting i tillegg til planlegging og undervisning. Man må være forberedt på at helger og slikt har man ikke fri, selv om man ikke har oppmøteplikt på jobb da. Det er litt slitsomt å måtte forsvare avspaseringen man har i arbeidstidsavtalen, og det er også pes at "alle" vet mer om skolen enn deg, fordi de har jo gått på skolen selv. Alle har meninger om jobben din, av samme grunn, og ganske mange vet bedre enn deg - og det kommer også gjerne til uttrykk i media.

  • Like 10
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det kommer litt an på fag og nivå - i alle fall var det slik når jeg jobbet som lærer i vgs. R2 i vgs ble f.eks regnet som ca 28 % belastning, mens førsteklasse naturfag (som også er et 5-timersfag) ble regnet som ca 25 % (husker ikke tallene helt, så de er bare med for å eksemplifisere). Jeg underviste 18-20 timer i uka + var kontaktlærer.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

7 timer siden, Krutsi skrev:

Hvor mange undervisningstimer i uka har man egentlig når man jobber fulltid? 

På ungdomstrinnet ligger det innenfor 20-24 timer, avhengig av fag. I år har jeg 24 timer, men da har jeg 16 timer K&H. Norsk er det faget som gir færrest undervisningstimer, mens praktisk-estetiske fag er de som gir flest. Man må også regne med å være kontaktlærer, og da varierer det om man har en eller to timer nedsatt undervisningsplikt, avhengig av hvordan den enkelte skole fordeler ressursene sine.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jobber på vgs og kan si meg enig i det @Line sier. Morsomt, frustrerende, totalt uforutsigbart, slitsomt, utfordrende og fint. Hvordan jeg opplever hverdagen min har veldig med hvilke klasser jeg har. Hvilken kjemi man får med dem og om man klarer å få dem til å spille på lag eller ikke, noen ganger går det bare ikke dessverre. 

Det beste med jobben min er når jeg ser at elevene får til noe de ikke trodde de skulle få til, eller når det går opp et lys for dem og de plutselig forstår hvordan noe henger sammen :) det tyngste synes jeg er kontaktlærerjobben, møte med foreldre, hjemmeforholdene til en del får meg til å grine. Underytere som ødelegger for seg selv, er også veldig frustrerende. 

Det er sjelden jeg ikke jobber i helger og ferier og det er sjelden det ikke blir litt jobb på kvelden også. Jobben er veldig fleksibel og veldig ufleksibel på samme tid. Lange ferier/avspasering, men du kan ikke ta fri når du vil. Det å gå legetimer feks kan være en utfordring, ikke lett å få ting til å passe utenom undervisningstid. 

Men alt i alt blir jeg bare mer og mer glad i jobben min. I år har jeg vært med på utrolige prestasjoner fra enkeltelever, sett hvordan de har vokst og fått mestring og endret syn på verden - det er faktisk ganske fantastisk.

PS Jeg har også fått overbevist noen om at Rockefeller ikke lagde HIV, at nei timene mine kan ikke sammenlignes med Hunger Games, ja jeg er nok like kjip som Humlesnurr i femmern og nei jeg eksisterer ikke ene og alene for å torturere dem :P  

  • Like 12
Lenke til kommentar
Del på andre sider

@Turb har jo fått med det meste. Eg arbeider i barneskulen. Der har Eg 24 timar undervisning, og to timar som går til kontaktlærerarbeid og slikt. Eg har vore veldig heldig med faga eg underviser i som 1. Lærar, så eg har nok litt mindre rettearbeid enn til dømes dei med norsk og engelsk. Derfor klarer eg stort sett å arbeide så pass ò vekene at eg får dei fleste helger fri.

Det eg likar best med yrket er variasjonen. Du veit aldri Korleis dagen din blir sidan du skal jobbe med så mange forskjellige individ. @Line oppsummerte eigentleg fint dei ulike adjektiva som passar.

Men eg diggar foreløpig yrket, og satsar på nokre år til! (eg er hovedsakelig lærar i praktisk-estetiske fag)

Sent fra min D5803 via Tapatalk

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Dere som beskriver stor arbeidsmengde i yrket - opplever dere at dette har noe med skole/klassestørrelse å gjøre? Vil det være like "uoverkommelig" å rekke alt man skal og bør også på mindre skoler?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

12 minutter siden, RDJ skrev:

Dere som beskriver stor arbeidsmengde i yrket - opplever dere at dette har noe med skole/klassestørrelse å gjøre? Vil det være like "uoverkommelig" å rekke alt man skal og bør også på mindre skoler?

Til dels, men kanskje mer relatert til hvor mye man faktisk vil jobbe. Jeg kan jo droppe en innlevering liksom, da sparer jeg meg mye jobb. Jeg kan slutte å la elevene levere tekstene to ganger, det sparer meg for enda mer jobb. Men ja, klassestørrelse har helt klart en innvirkning. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Nei, en slik statistikk finnes ikke. Vi kjenner til titalls antall hunder som er avlivet, noen bare for bagateller og andre uten bevis, vi vet siden vi har fulgt med i sakene hva som lå til grunn og hvordan de endte. Ifølgje Martinsen har alle som har klaga på avlivingsvedtak sidan 2014 fått avslag. Det finst ingen nasjonale tal for kor mange hundar som blir avliva kvart år. Berit visste ingenting då hunden vart avliva Quercus og Nala De siste fire årene har politiet sørget for at 77 hunder er blitt avlivet på bakgrunn av den nye hundeloven. Fra 2014 til 2018   Det har ikke blitt bedre etter den nye hundeloven kom i 2021 - 2022 for politi og rettsvesen som selv mangler kompetanse på hunder og hundeatferd bruker bare klipp og lim fra tidligere vedtak og domsavgjørelser. Dette er bare så trist både for hundene og deres eiere og jeg lurer på hvor mange saker vi ikke har hørt om enda. Noen av sakene er tilfeldig at vi fikk høre om og det var dette som var bakgrunn for å spørre her på forumet.                
    • Utallige? Hvor mange hunder har blitt avlivet i Norge etter anmeldelser de siste 10 årene? Jeg antar det finnes klar statistikk på dette?
    • "Vi" er to uavhengige personer, se brevet jeg linket til for våre fulle navn, som selv ikke har hatt noen hendelser med egne hunder eller hunder jeg har hatt for trening før omplassering. Vi har kun fulgt sakene fra sidelinjen, for min del fra rundt 2010, og har gjennomgått vedtak og dokumentasjoner vi har fått fra hundeierne. Jeg skulle virkelig ønske at det var slik som du tror, men sånn er det dessverre ikke. Det er derfor vi har valgt å engasjere oss for bak dette finner man utallige døde hunder og ruinerte hundeeiere som har mistet alt de eide hvor de prøvde å redde livet til hunden sin som betydde alt for dem, men alene har de ikke hatt en sjanse mot maktapparatet som overkjørte dem på en skremmende kynisk og ulovlig måte. Hvis du har Facebook, jeg er ikke der, så er det en gruppe Hund hjelper hund hvor flere av sakene er omtalt. En hund Tonic som var i bånd hvor en unge kom løpende og tråkket ham på poten, Tonic glefset og det ble et rift i buksa til gutten, Tonic ble avlivet. Luna sitter på kennel nå hvor eier kjemper i retten, en nabo påsto Luna lagde et lite blåmerke på ham, men det finnes ingen bevis. En annen hund, Rex i bånd som forsvarte seg selv mot en løs hund som bet den, begge hundene ble skadet, men Rex ble avlivet fordi han var størst. Huskyen Luk, også i bånd, slåss med en annen hannhund og der ble Luk avlivet fordi politiet trodde en husky er større enn en tervueren. Sistnevnte hendelse har jeg beskrevet i en kommentar under dette innlegget publisert i avisa Nordlys. Saken om Milo beskrives i selve innlegget og i brevet til justisministeren. I denne videoen er Luk, Luna og Milo.
    • Hvem er "vi" i denne saken? Det har vært flere avlivingssaker de siste årene, og mange som kjemper mot. Enkelte av sakene har virket ganske urimelige, men uten å ha førstehåndskjennskap til situasjonen og saksbehandlingen så er det vanskelig å si hva som er riktig. Politiet har rutiner for dette, og jeg vil tro at det langt oftere er tilfelle at slike saker blir henlagt, enn at en hund avlives. Både på grunn av kapasitet, bevissituasjon og fakta. En avliving foretas ikke normalt etter vurdering av en enkelt saksbehandler og om de har en god eller dårlig dag. Politiet har hundekyndige folk der minst to ulike vurderer en hund før et slikt vedtak. Jeg er sikker på at noen som kjenner systemet bedre enn meg kan beskrive prosessen fra anmeldelse til potensiell avliving av hund. Likevel er politiet også mennesker med ulike meninger og motivasjoner og systemet kan svikte.  Jeg har vært på forumet her en del år nå, og kan ikke huske at noen her har fått hunden sin avlivet etter anmeldelse, selv om noen har vært borti uheldige tilfeller med bitt. Men flere av sakene som har vært i media har selvfølgelig vært diskutert her også.
    • Jeg ønsker å høre om hundeeiere her på forumet har opplevd å få sin hund avlivet etter uhell hvor saken ble anmeldt til politiet? Uansett, dette er viktig informasjon om du ikke har opplevd det - enda. Vi har fulgt en del slike saker over mange år og er sjokkerte over hvor små hendelser som skal til, et lite rift i et klesplagg eller et lite blåmerke, hunden blir omtrent alltid dømt til døden selv om den har opptrådt helt normalt i gitte situasjoner. Gjengangeren i sakene er at politi og rettsvesen helt uten kompetanse på hund bryter hundeloven, forvaltningsloven og dyrevelferdsloven for å gå til slike drastiske skritt. Nå har vi sett så mye urett er blitt begått at vi har valgt å skrive brev til justisministeren, der har vi tatt for oss den siste saken hvor hunden Milo skal avlives selv om han sto fastbundet i et bånd på ca. en meter og uten fluktmulighet bet han en unge. Det finnes sprikende forklaringer på hendelsen, men felles for de to vitnene som ble avhørt er at hundens handlinger ikke kan betegnes som uprovosert, og det var ikke flere bitt eller skadeomfang som oppfyller kravet til betydelig skade. Andre tiltak skal da etter loven prøves først, men politiet går rett til avliving som de nesten helt uten unntak gjør uansett foranledning og skadeomfang. Et fåtall, kan telles på en hånd, har hatt flaks og truffet en menneskelig saksbehandler eller noen som kan litt om normal hundeatferd, men sånn skal det ikke være at hundens liv avgjøres av hvilket politidistrikt som får saken. Brev til Justis- og beredskapsminister Astri Aas-Hansen ligger her: Vi krever at politi og rettsvesen følger loven Vil du forebygge at din hund blir neste offer for offentlig maktmisbruk anbefales det på det sterkeste å underskrive brevet. Alle kan være uheldige og neste gang er det kanskje deg og din hund det gjelder, men da er ingen der som vil kunne gjøre noe for dette er siste mulighet for å få stanset denne praksisen. Alt annet er prøvd.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...