Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har søkt litt på nettet men fant ingen svar. Jeg lurer på om det er vanlig at valpen ikke liker sol. Jeg har en Flat Coated Retriever på snart 9 uker og den hater solen. Jeg må jo lufte den så den blir husren, men den nekter å gå i solskinn. Vil bare hjem igjen og legger seg under enhver bil i skyggen. Dette er virkelig en prøvelse. Det fins ingen steder her jeg bor hvor jeg kan lufte den i skyggen, da må jeg isåfall la den gjøre fra seg i naboens blomsterbed (noe som jeg ikke tar sjansen på). Er det noen som vet noe jeg kan gjøre eller har erfaring?

Skrevet

Motiver valpen til å kunne gå ute i sola med glad stemme/godbit? Lokk på den med noe? Du vet best hva som motiverer din valp. Da min var valp (og enda som voksen) ble motivert av godbiter og folk med lys/glad stemme. Eller en leke han kunne dra i (tennene klør, må vite! Hehe).

Min flat er straks 6 år og han kan ikke fordra solen - han vil helst ligge inne og slappe av fordi det er for varmt. Og det er ikke så rart med den sorte pelsen. :)

  • Like 1
Skrevet

Men en 9 uker gammel valp trenger jo ikke akkurat lange turer for å gå på do :) Ta på bånd ut i hagen og gå inn igjen eller til skyggen når den er ferdig!

Varmen kom brått nå, så ingen har rukket å akklimatisere seg. Hos valper er dessuten ikke temperatursenteret ferdig modnet så det er ikke like lett for dem som for voksne individer :) 

  • Like 1
Skrevet

Det er jo sikkert varmt, spesielt nå på våren når de ikke har fått så mye tid til å venne seg på det og valper er gjerne dårligere på å regulere temperatur enn voksne. Ville bare tatt det med ro, gå kort og sakte, la valpen stoppe i skyggen av biler innimellom å ta en liten pause før du går videre, evt sette seg på plena med en vannbalje å la valpen leke med den. så kan man jo ta turen en annen plass om man vil være ute litt lengre/gå litt lengre en gang ila dagen, feks en plass der det er tilgang på vann eller i skogen der trærne gir litt skygge og bedre temperatur, kanskje.

Skrevet

Jenta mi på 11 uker er heller ikke noe særlig glad i solen og hun blir varm fort. Hun løper ut i hagen om noen plystrer eller hiver en pinne. Jeg pleier å ta med noen isbiter eller avkjølte agurkbiter som hun kan knaske på også, og det pleier å funke greit :P 

Skrevet

Nå har vi en som er en del eldre, men han er vintervalp med pels og underull og liker ikke varmen. Vi går tur morgen og kveld når det er kjøligere, turer midt på dag blir korte og gjerne til steder jeg vet det er bekker han kan kjøle seg ned i. Han er ikke ute i hagen uten at det er vann i bassenget hans, og vi passer på å lage skygge om det ikke er naturlig skygge. Han er heller ikke ute lenge selv med basseng og skygge, han vil raskt inn igjen og legger seg da på kalde fliser eller soveromsgulvet som er kaldt. Isbiter får han så mange han vil av, og jeg tilsetter kaldt vann i alle måltider.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...