Gå til innhold
Hundesonen.no

Travtrening


Ilosan
 Share

Recommended Posts

Lillegutt og jeg har flere ganger nå fått kommentar på at han går passgang på utstilling. Jeg har prøvd og øve på dette, trodde vi hadde fått det til før sist utstilling, men han ligger fremdeles i passgang.

Han er nok en som ligger naturlig der for hvis jeg øker farten ligger han bak som et drag til han slår rett over i galopp.

Noen som har noen gode tips for hvordan vi kan trene på dette? Jeg har prøvd å løpe, mens en annen person ser på og sier i fra når han slår over til trav, men han traver lite. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hunden i utstillingsbåndet ved siden av deg på sykkel, helst på ett rettstrekke så du slipper å tenke på å svinge :) Da ser du enkelt om han går i riktig gangart, og kan gi han en liten beskjed når han går i feil gangart. Om du ikke har tilgang til sykkel, send han rundt deg selv (tenk hest og longering), da vil du se lettere om han går i riktig gangart før du løper fremover sammen med hunden. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Du kan prøve litt bråe starter og se om det virker. Med jenten min kunne jeg ikke gå inn i trav, da passet hun. Rett opp i tempo så gikk det stort sett greit.

Prøv å få litt "følelse" med båndet, du kjenner etter hvert fort når hunden passer - bevegelsene blir mer vaggete.

På noen hjelper det å øke tempo, mens andre kan passe styggfort så det kommer an på hunden. Når din går over i galopp, går han over til pass igjen når han sakker eller begynner han å trave da?

Det kan også hjelpe å skifte retning under trav, prøv vendinger.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vi har ikke prøvd å sykle med han enda, men han blir ett år nå i mai så det er jo absolutt verdt og forsøke! Blir det da å belønne når han faktisk traver eller går det mer på å gi han mengdetrening slik at han oftere vil velge å trave?

 

Når jeg har prøvd å løpe med han og han går over i galopp så løper han ut linen. Da holder jeg han igjen slik at han sakker av, men vi stopper nesten før vi kommer i gang igjen så det blir fort passgang.

 

Jeg vil definitivt prøve sykkel! Skal også prøve og starte kjapt, litt redd for at han går rett over i galopp, men kanskje det går ann å finne rett starttempo. ?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

På 8.5.2016 at 9:11 PM, Pointerbølle skrev:

Kan hende hunden din trenger mer styrke i kroppen og mer trening som nevnt over for å få til travet. Galopp og pass er mindre krevende for hundene enn trav

I utgangspunktet tenker jeg ikke at han er svak i kroppen. Vi er mye i skog og mark og på utstilling får vi kommentar på at han er velkroppet. Nå er dette den første hunden jeg stiller så velkroppet kan jo bety noe helt annet, for alt jeg vet. :) Som nevnt over så er planen å begynne og sykle med han, så får vi se om det får han til å trave mer!

På 8.5.2016 at 9:41 PM, Meg skrev:

med min ene , som kan starte å passe, begynner jeg å løpe brått og så fort at hun galopperer, så tar jeg henne ned i trav. Da fungerer det. 

Kan godt hende dette fungerer på min! Synes fort at jeg bremser han for mye, hvis du skjønner, fordi når han begynner å galoppere ender han opp med å ligge fremme i linen og dra. Har fått beskjed på trening om at da skal jeg stoppe han og starte på nytt.

 

Ikke lett dette her, men vi får bare øve  også håper jeg vi finner en løsning som fungerer for oss til slutt! :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Belgerpia

Du skal da tydeligvis ikke stoppe opp og begynne på nytt. La han ruse i gallopp, hold tilbake akkurat så han må ned i trav.

Hele greia er at du må få han ut av balanse så han MÅ trave, et nudge til siden kan funke, det kan også fungere å feste båndet helt på toppen av halsen og heise han litt opp idet dere begynner å bevege dere, og så slippe han ned når du har fått litt fart. Du kan løpe med steam line sånn at du lettere kan rugge han om han går over i pass. Får du han ut av balanse så må han trave.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Min lapphund var og sånn som fjortis, hjalp godt å starte brått ut slik at kom i gallopp, og så roe ned til trav, krever at du følger godt med på tempo og ser hunden godt. Nå som voksen er det bortimot ikke-eksisterende da :) 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • https://www.spleis.no/project/445754 Jeg har null venner å minimalt med familie så jeg har ingen nettverk så håper på at dere kan være så snille å hjelpe meg å dele. Forventer ingenting og setter ekstremt stor pris på all hjelp vi får ❤️ Bucky kom inn i livet mitt som en liten sjarmør med et stort hjerte. Han er min bestevenn, min lille baby og midtpunktet i livet mitt. Han har gitt meg utallige smil, trøstet meg når livet har vært tøft og spredd mye glede til alle han møter Etter jeg kom hjem fra operasjon på Jack (andre hunden min) på tirsdag så jeg at Bucky ikke var i form å det var rett inn på dyresykehuset med han. Viste seg at han hadde svulst med veske i buken. Etter en rekke prøver og bilder så kom de frem til at han har kreft i leveren. Jeg tokk da valget i å prøve å gi han en kjanse da han fortsatt har mye livsglede igjen. Han ble operert på torsdag og de fikk ut hele kreften. Han mener at det er den possitive typen men vi vet ikke mer før prøvene kommer tilbake om 3-5 uker. Han så heller ikke tegn til noe flere kuler men vi må ta ct om noen uker/måneder igjen for å se om det er flere inni leveren. Men så langt så virker alt bra å jeg får kanskje hente han hjem i morgen ❤️ På tlf i sta så nevnte veterinæren at regningen er nå på nærmere 90 000kr (ink ligge over til mandag). Jeg har igjen ca 50 000kr på forsikringen i tillegg til noe på buffer konto men det er ikke nokk da jeg måtte ha en operasjon på Jack som blir delvis dekket og har måtte ut med en del penger i sommer da hvitevarer røyk og måtte spyle tett rør osv.. Så har valgt å prøve å spørre om hjelp selv om jeg syns det er flaut å ikke liker å spørre om hjelp..  Har over lengre tid prøvd å selge det jeg eier på finn uten hell så tviler på at jeg plutselig får solgt noe mer der nå, skal prøve å male bilder å selge men sliter mye med kronisk migrene utmattelse depresjon osv.. så vet ikke hvor mye jeg får til der. plukker også sopp på bestilling men var helt tørka ut når jeg skulle inn å se på onsdag så max uflaks. Har også valgt å kutte ut behandlinger,legetimer og medisiner fremover for å ta vare på Bucky å få betalt ned det jeg evt må ta opp i lån  
    • Det er masse ekle planter der ute. I områder med f.eks. borree (urt), hundegress eller boress (også gress) er det høyst sannsynlig noe plantemateriale som sitter fast i svelget. De nevnte gressartene har blader som kan forårsake skader, men det finnes mange flere gressarter som har frø med mothaker fra *******. 
    • Det kan være at strået har forårsaket et sår eller noe som holder på å gro. Hvis du er usikker, ta en telefon til dyrlegen og hør hva de sier. Jeg ville sett det an et par dager til om hunden ikke er plaget ellers.
    • For ca 3 dager siden startet hunden min å nyse noe voldsomt. Plutselig kom det masse neseblod, og mens jeg hastekjørte til vetrinæren kom det plutselig et gress-strå ut av nesa hans… Dro det forsiktig ut, og da stanset både blødning og nysing og lillemann var like kvikk og glad som ellers!  Bare snu bilen å komme seg hjem…  De siste to dagene har han gått rundt å «harket» innimellom. Det virker som om han har noe ubehag i halsen. Ser ingen gress eller noe annet som sitter bak i svelget… Såå kan det være ubehag fra strået som kom ut av nesa?  Eller bør jeg ta han til vetrinær og få sjekket? Føler meg som en hysterisk hundeeier her jeg sitter, så hvor lenge skal jeg se an «harking» før jeg ringer dyrelege?🤣 Han har ingen problemer med pust, og harkingen kommer hvis han blir litt gira 
    • Ede er bra i magen igjen, etter en lang periode på kost bedre egnet for gris enn en hund. He doesn't seem to mind ^^ Jeg uttalte nylig at det som en periode har tedd seg som Sir Edeward nå har begynt gjenoppta mange uvaner han hadde som yngre. Kampen om kjøkkenbenken, motvilje mot utgangsstlling, vil ikke slippe leker på kommando. Han har begynt te seg valpete igjen, på alle måter.  When Dickhead Awakes var en boktittel jeg lekte med da jeg planla hundeholdet. Selv om han fortsatt sitter og tisser som en jente og spiser som en toåring, så blir nok de neste sidene i denne dagboken hetende nettopp det.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...