Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Dere som har klippet hunden deres: hvor nyvasket bør den være? Er det greit å vaske dagen før og bare spyle bein og børste godt gjennom, eller er det bedre at den er helt nyvaska men kanskje litt fuktig?

Skrevet

Er det du som skal klippe den eller skal den til en hundefrisør? Mange hundefrisører foretrekker ofte å vaske hunden selv for å være sikker på at hunden er helt ren før de bruker klippeutstyret sitt på den. Skitten pels ødelegger lett sakser og skjær så om du skal klippe hunden din selv så må du nesten vurdere om det er greit med slitasje på klippeutstyret ditt. Når det er sagt så kjenner jeg mange som grovklipper skitten pels og heller tar slitasjen på skjær for enkelhets skyld.

 

Skrevet

Jeg vil ha hunden nybadet før klipp - for å skåne sakser og skjær. Dessuten er det lettest å klippe de pent da. Men de må være tørre. Klipping på våt pels er ikke OK. Jeg har en blåse, så tørkingen går relativt raskt.

Når jeg tar i mot andre hunder til klipp, ber jeg om at de kommer nyvasket og flokefrie.

  • Like 1
Skrevet

Skal til hundefrisør. Jeg tenkte å vaske selv både for å minske stresset på hunden siden det er første klipp og fordi jeg er parfymeallergiker og reagerer på de fleste shampoer men har funnet parfymefritt selv.

Skrevet

Det kan være lurt å opplyse om at du er parfymeallergiker. Enkelte hundefrisører sprayer alltid hundeparfyme på hunden som en siste finish etter klipp -  om de ikke vet at du ikke tåler det. Og de fleste hundefrisører har en eller annen "hypo"/parfymefri shampo de kan vaske hunden med om du ønsker det en annen gang. 

 

 

Skrevet

Bad hunden ren, tørking og gjennombørstet. 

Hunden bør alltid være ren for å ikke slite på saks/maskin. Skitten pels ødelegger sakser, og sakser er dyrt. 

Skrevet

Nå er jeg sikkert helt snål som ikke vet dette, men; kan man ikke sende en flokete og skitten hund til hundefrisøren? :P Si at jeg ville sette bort det stellet jeg tar på bikkja mi hver 3. uke til en hundefrisør, da. Eller er det bare det at den må være ren/flokefri hvis man KUN har time til klipp? 

Sojji dumt spørsmål, men jeg har aldri hatt pelsmonsteret hos hundefrisør :P 

Skrevet

Det er nok forskjellig praksis ute å gå. Jeg vet om hundefrisører som bare klipper og det synes jeg er helt rart, de driver gjerne hjemme hos seg selv. Men de som driver profft ofte vasker og gjør hele jobben. 

Når min hund skal til frisøren så pleier jeg å skitnet han ekstra godt til faktisk, gjerne med en lang løpetur i saltvann og sand. :P  Men det er fordi min hundefrisør alltid insisterer på å vaske hunden selv for å være sikker på at den er helt ren. De har dårlig erfaring med å få hunder inn som er vasket og børstet hjemme siden eieren ofte ikke har nok kunnskap om pelsstell osv.  Generelt er de skeptiske til alle eierene som sier at hunden nesten ikke har floker - for da har den mange.. De eierene som kommer å klager på at hunden er et floketroll har som regel noen få..

Hele poenget med hundefrisør for min del er at all jobben blir satt bort og det betaler jeg gladelig for. :) Er jeg i form tar jeg heller pelsstellet selv, men det er luksus å kunne sette bort jobben i blant. :)

 

 

Skrevet

Prisen hun tar er for klipp, vask/føn, kloklipp og ørenapping. Men det står at man kan måtte betale ekstra for hund som er ustelt (regner med hun mener flokete) og dersom hunden er vanskelig å håndtere. Siden det er Unos første klipp og han er litt sånn vil-ikke på pelsstell nå tror jeg det kan ta litt tid, så noe av grunnen til å bade selv er jo å kanskje slippe unna å betale ekstra.

Men om det er vanskelig å klippe på våt/halvvåt pels må han nok vaskes der, vi har ikke blåser og det er begrenset hvor tørr jeg får ham med vanlig hårføner.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...