Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Innimellom når vi trener eller går tur (når han er løs) "flipper" han helt ut. Han løper rundt meg i sirkler og bjeffer og er generelt helt umulig å få kontakt med eller å få tak i. Dette skjer kun når han er løs, det skjer ikke i langline/bånd. Dette er jo ganske frustrerende for meg og får ingen løsning på hvordan jeg kan stoppe denne atferden som dessverre skjer like hyppig som vanlig. 

 

Et typisk scenario kan være: vi går løs i skogen plutselig finner han en vott eller lignende på bakken han flyr etter den og helvette er i gang.. 

Eller på trening, hvis han feks snuser på bakken og jeg sier nei, eller feks prøver å få kontakt. Så starter bjeffingen. 

Eller på en vanlig tur så løper han rundt og kan finne på å bråsnu for å bjeffe og løpe rundt meg. 

Noen ganger klarer jeg å se at det kommer til å skje og kan forhindre det. Andre ganger skjer det helt ut av det blå og det er i disse tilfellene jeg trenger tips. Er det noen som har noe tips til hva jeg kan gjøre for å stoppe denne atferden når det først har flippet for han? Jeg blir helt gal av den. 

 

Det hjelper ikke å overse, det har jeg gjort og til hensyn for menneskene rundt meg, så kan jeg ikke gjøre det i flere timer hver gang.. 

Det hjelper ikke å ha på langline, da er han snill som et lam. 

Det hjelper ikke å lokke med leker/godbiter. 

Det hjelper ikke å gå fra han, har prøvd å gå inn og la han bli igjen ute.. 

Ps: han er ikke understimulert.

Guest Belgerpia
Skrevet

Får du tak i han når han setter i gang?  Om du gjør det, ta på bånd, tråkk på båndet så det er så kort at han må legge seg ned. Stå til han har landet, ikke si noe, ikke se på han, vær passiv. Når han er lugn slippet du opp, kobler løs og går videre. Om det tar lang tid så tar det lang tid,  men kluet er å være konsekvent. 

Om du ikke får tak i han og han ikke holdet på sånn i bånd eller langline, så vil jeg foreslå at du konsekvent bruker langline både på tur og trening - leeeeenge. Bryt mønsteret.  Etter noen uker halverer du langlina, etter ytterligere noen uker, halver igjen - helt til du til slutt har 15 cm som bare kan henge på noen måneder.  Da burde nytt mønster være innarbeidet,  under forutsetning av at du ikke lar deg friste til å prøve uten og får tilbakefall. 

Han gjør det antagelig for å engasjere deg, så at du ikke lar deg påvirke og stresser deg opp med kjeft osv. vil antagelig også hjelpe. 

Skrevet

Nei, får ikke tak i han. Det er det som er problemet. 

Ja, det skal jeg prøve! Takk for tips, utrolig frustrerende. 

Jeg klarer stort sett alltid å være rolig, men det har sikkert blitt variabel belønning fra meg (typisk førerfeil) slik at han bare venter til jeg skal bli sint/frustrert fordi han vet han har fått det til før. 

Jeg tror også det kommer av at han vil ha action. Særlig på tur. 

Skrevet

Når du sier nei på trening så kan det jo være en slags dempende oppførsel han begynner med, det gjør min ihvertfall, det ser jo ut som de erger, men de prøver jo å endre humøret/situasjonen, selv om det ofte kan fungere mot sin hensikt :P Det andre kan jo være både forsøk på å engasjere deg og raptus som de kan få innimellom. Uansett så vil jeg nok si at om du ikke får tak i han eller avbrutt på annet vis så er det vell egentlig ikke så mye annet å gjøre enn å ha på langline å hindre at det skjer i utgangspunktet. 

Skrevet

Ja, er bare så deilig å slippe den langlinen. Har glemt hvor mye jobb det er. 

 

Et spørsmål til! 

Når langlinen er på, burde jeg da "fremprovosere" disse situasjonene slik at jeg får avbrutt den atferden? 

Eller burde jeg unngå at de inntreffer? 

Guest Belgerpia
Skrevet
21 minutter siden, Crazy skrev:

Ja, er bare så deilig å slippe den langlinen. Har glemt hvor mye jobb det er. 

 

Et spørsmål til! 

Når langlinen er på, burde jeg da "fremprovosere" disse situasjonene slik at jeg får avbrutt den atferden? 

Eller burde jeg unngå at de inntreffer? 

Ha på langline og gjør som vsnlig. Ikke provoser frem noe. Starter han allikevel,  følg del en i det jeg skrev. Bare tråkk på båndet så nær hunden som mulig.  Ikke noe nei, rykking eller lignende  - bare ignoret bråket og tråkk på lina, vent til han er lugn og gå videre.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har ikke vært borti det selv personlig, men har hørt om andre som har det; og som da har betalt 'ekstra'. Dette har vært blandingsrase i tillegg.   Men som Simira skriver, avtalebrudd ja.
    • Det er avtalebrudd. Jeg har aldri hørt om eller vært borti det, men hvis de har annonsert en "vare" til en pris så er de forpliktet til den prisen hvis de har inngått en avtale med kjøper uten at noe annet er nevnt.  Hvis de FØR avtale om kjøp sier at annonsen bare er veiledende og valpen koster så mye mer så er det noe annet.  Jeg ville uansett tenkt meg grundig om før jeg evt. kjøpte av en slik oppdretter.
    • Jeg har opplevd det selv, nær familie har opplevd det, og mange jeg kjenner.    De er interessert i et kull, setter seg på valpeliste, blir godkjent som valpekjøpere, møter oppdretter. Oppdretter kyder av kjøper,og forteller at det er akkurat slike kjøpere hen er ute etter, og er veldig nøye med hvem hen selger til. Så skal valpen hentes, penger overleveres- og da har prisen vært en annen en det som sto i annonsen.  Oppdretters unnskyldninger er: Det er veldig gode valper Alle andre tar de prisene Raseannonsen er bare veiledende De har så mange på liste at de velger de som betaler mest   Og hvis en setter spørsmåltegn med det så: Ja hvis du ikke gidder å betale så mye så har jeg mange andre i kø Disse linjene selges ikke til hvilken som helst pris har du  et problem med det så er du ikke rett kjøper..   Har dere vært borti dette? 
    • Det kommer an på hunden, treningen og målet.Jeg vil alltid belønne innkalling og innkallingstrening med noe av de beste godbitene hunden kan få, fordi det er den absolutt viktigste treningen. Men belønning er ikke bare godbiter. Belønning er alt hunden vil ha. For noen hunder er det kos, mange liker leker, men godbiter er ofte den beste måten å belønne presist på. I valpe- og unghundtiden ville jeg alltid hatt en godbitpose tilgjengelig på meg, og gjerne en draleke/tauleke. De fleste som driver aktivt med hund bruker godbitposer som er enkle å åpen og lukke, og som flyttes over i lommen på det man har på deg. De første par årene er det mye godbiter "hele tiden", fordi hunden skal lære så mye nytt. Hva slags godbiter kommer an på hvor matfokusert hunden er og hva den liker. Her må du prøve deg fram litt. Til enkle hverdagsøvelser som "sitt", "gi labb" osv. kan du godt bruke tørrfõr fra dagens matrasjon hvis hunden er matglad. Godbiter fra butikk eller dyrebutikk er som oftest helt ok, men å skjære opp rent kjøtt fra påleggsskiver eller ost for eksempel er gjerne billigere. Rester av pannekaker, fiskepudding, pølser osv. er fint. Skinkeost på tube er en annen variant. Variasjon er også generelt fint. Ferske godbiter er ofte mer populært og sterkere enn tørre godbiter.  Når valpen/hunden har lært en øvelse kan man fase ut belønningen, men det kan være lurt å belønne innimellom og forsterke øvelsene over tid. Om belønningene plutselig forsvinner kan hunden miste motivasjonen for det, om den ikke finner belønning i øvelsen i seg selv. Jeg belønnet fortsatt mine hunder på 13 og 17 for innkalling (alltid), og innimellom for kontakt, lydighetsøvelser osv., men ikke hver gang slik jeg ville gjort med en valp eller unghund for eksempel.
    • Hei!  Sikkert dumt spørsmål, men jeg er likevel usikker. Det står at man skal bruke godbiter og belønne alt i starten, det er jeg helt med på, men hva slags godbiter belønner man med? Tenker på helseaspektet, dette kommer jo i tillegg til for. Hva slags godbiter bruker man til valp, og har man alle lommer fulle til en hver tid, belønner man hele tiden i lang periode? Når faser man ut? Hva slags godbit bruker man? 😊
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...